Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
Někdy kolem roku 2000 došlo v USA a některých dalších ekonomikách k výrazné změně. Zatímco do té doby byl po zhruba sto let podíl mezd na celkových příjmech stabilní, poté začal klesat. Na stránkách VoxEU to připomínají Gene Grossman a Ezra Oberfield s tím, že jde o jev, který fascinuje řadu ekonomů, ale doposud nemá jasné vysvětlení. Jaké by alespoň teoreticky mohlo být a které je nejpravděpodobnější?
Ekonomové nejdříve poukazují na to, že příčinou poklesu podílu práce na celkových příjmech může být i samotné měření a jeho kalkulace. Jde zejména o to, zda měřit podíl mezd na hrubých příjmech zahrnujících odpisy, nebo na příjmech čistých, tedy bez odpisů. Podle některých kalkulací se totiž podíl počítaný z příjmů čistých drží v rámci historických norem. Celá diskuse je pak složitější kvůli stále vyšším investicím do softwaru a podobných aktiv, u kterých není jasné, zda je lepší nakládat s nimi jako s jednorázovými náklady či jako s odepisovanými investicemi.
První z nich se týká přesunu výroby z vyspělých zemí do Číny a následného poklesu příjmů těch, kteří kvůli offshoringu ztratili své často dobře placené místo. K tomu je ale zmiňován druhý mechanismus, který funguje přes ceny komodit. Některé analýzy totiž ukazují, že růst čínské ekonomiky vedl k vyšším cenám komodit a materiálů. Zároveň se ukazuje, že podíl mezd na příjmech klesal v USA nejvíce v těch odvětvích, která spotřebovávají značné množství komodit.
Dalším významným faktorem může být vyšší tržní koncentrace. S tím, jak roste tržní síla firem v USA, jsou totiž tyto společnosti schopny dosahovat vyšších marží a zisků, a to mění poměr zisků a mezd na celkových příjmech. Vedle toho docházelo postupně k úpadku významu odborů, takže naopak na trhu práce se snižovala „schopnost využívat síly monopolu ze strany práce“.
Grossman také poukazuje na to, že většina analýz zabývajících se tímto tématem je zaměřená na jeden konkrétní faktor a nebere v úvahu možné propojení s dalšími. Přitom je možné, že například vyšší investice do automatizace a technologií, které snižují potřebu práce při výrobě, vedou zároveň k růstu podílu na trhu, tudíž k tržní síle. A zapomínat by se podle ekonomů nemělo ani na to, že hovoříme o změnách, jejichž důsledky mohou být dlouhodobé a ještě se nemusely plně ukázat.
Mohlo totiž například dojít k tomu, že řada výše zmíněných faktorů vedla i ke změně ve vzdělávání a kvalifikaci a následnému přesouvání zaměstnanců k lépe placeným aktivitám. Tento proces nemusí být ani zdaleka u konce a ekonomové v této souvislosti poukazují na současný vývoj na americkém trhu práce. Ten podle nich ukazuje, že to, co se děje po roce 2000, nemusí být možná vnímáno tak negativně.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select