eNeschopenka slaví dva roky fungování. Během pandemie pomohla lékařům a zaměstnavatelům zvládnout jinak těžce řešitelnou situaci
Česká správa sociálního zabezpečení také umožnila využít eNeschopenku pro vystavení karantén s cílem ochrany zdraví občanů a lékařů. Díky tomu nemuseli lidé docházet do ordinací a lékaři fyzicky vypisovat propisovací lístky. Smyslem bylo minimalizovat rizika a zjednodušit administrativní proces, který se standardně odehrával na papírovém propisovacím tiskopisu. Funkčnost a spolehlivost eNeschopenky pomohla všem lékařům, zaměstnavatelům a zaměstnancům v prakticky neřešitelné situaci. V roce 2020 ČSSZ odeslala zaměstnavatelům 5 514 524 elektronických notifikací a v roce 2021 dokonce 6 792 902 elektronických notifikací.
„Zcela zásadním způsobem se nám podařilo zjednodušit postup s vystavováním rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Od prvního dne spuštění v roce 2020 jsme přešli z plně papírové na plně elektronickou variantu a tento projekt v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie skutečně nemá obdoby. Díky eNeschopence jsme dokázali propojit elektronicky hned tři dotčené subjekty, lékaře, zaměstnavatele a ČSSZ a tím významně zjednodušili administrativu spojenou s pracovní neschopností. S odstupem času se v koronavirové krizi také jasně ukázalo, že eNeschopenka přišla v pravý čas,“ říká František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.
„Pár týdnů po svém spuštění čelila eNeschopenka obrovskému náporu a během jejího fungování prošla několika „zátěžovými testy“. Již na začátku blížící se koronavirové krize ČSSZ lékařům umožnila využívat eNeschopenku i pro vystavení potvrzení o nařízení karantény. Smyslem a účelem tohoto opatření bylo napomoci technickým řešením eNeschopenky k tomu, aby kontakt lékařů a potencionálně nakažených pojištěnců byl minimalizován. Nemocným také rázem odpadla povinnost předávat jakékoliv tiskopisy zaměstnavatelům a náhrady mzdy i nemocenské jim přijdou automaticky. Nemocnému zůstává v papírové podobě pouze průkaz práce neschopného,“ dodal Kryštof Zrcek, ředitel sekce sociálního pojištění ČSSZ.
Kvalitu a užitečnost projektu eNeschopenky ve finále ocenili i odborníci. Projekt eNeschopenka zvítězil v dubnu 2021 v 18. ročníku soutěže IT projekt roku, který pořádá Cacio (Česká asociace manažerů informačních technologií). Obstál v konkurenci 22 přihlášených projektů. O první místo se utkal například s projekty „Ošetřovné“ pro OSVČ (Ministerstvo průmyslu a obchodu, dodavatel Unicorn Systems a.s.) nebo Moje VZP (VZP ČR, dodavatel VZP ČR).
Nejinak tomu bylo v soutěži Český zavináč, která se již tradičně vyhlašuje na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě. Vyhlašování proběhlo v září v Hradci Králové. Soutěž Český zavináč jednou ročně odměňuje nejlepší projekty a počiny, které významně přispěly k rozvoji informačních technologií ve státní správě a místní samosprávě.
V obou případech byla eNeschopenka oceněna za značné zjednodušení a zrychlení komunikace
a předávání informací mezi nemocnými pojištěnci v pracovní neschopnosti, ČSSZ, lékaři
a zaměstnavateli. Stala se tak klíčovým státním informačním systémem v době pandemie covid-19.
eNeschopenka v číslech
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna