Proč se bitcoinu stále nedaří získat statut protiinflačního aktiva?
lustrační obrázek | zdroj 123rf.com
O bitcoinu se již dlouhodobě mluví jako o aktivu, které by mohlo sloužit jako pojistka proti růstu inflace. Proč tedy bitcoin jako potencionální uchovatel hodnoty v době, kdy je míra inflace v celosvětovém měřítku na nejvyšších hodnotách za posledních několik desítek let, tento statut nezíská a nenaplňuje tak slova o protiinflační pojistce?
V týdnu Český statistický úřad zveřejnil údaje o míře inflace v České republice. Ta dosáhla v meziročním srovnání růstu o 6 procentních bodů. Oproti říjnu tak růst zrychlil o další 0,2 procentního bodu. Šestiprocentní růst spotřebitelských cen byl v ČR naposledy v říjnu 2008 v době celosvětové krize. Česká republika je však malý stát nato, aby mohla potencionálně ovlivnit kurz bitcoinu. Co se však stalo s kurzem bitcoinu, když v pátek ráno zveřejnil údaje o indexu spotřebitelských cen Americký úřad pro statistiku práce? Odpovědí je, že takřka nic. Přesto, že inflace v meziročním srovnání v USA dosáhla hodnoty 6,8 %, což je nejvyšší míra inflace za posledních 40 let, do kurzu bitcoinu se tento fakt takřka nepromítnul. Na chvilku se sice dostal k růstu, když si připsal k dobru zisk téměř 4,5 % a posílil nad úroveň 50.000 USD, přes víkend však už své pozice neudržel a opětovně klesnul pod tuto hranici, když se aktuálně prodává kolem hodnoty 48.500 USD/BTC.
Dění v největší ekonomice světa má dopady i do kurzů kryptoměn. Vzpomeňme nedávný propad bitcoinu k úrovni 42.000 USD, když USA oznámily chystané regulace kryptoměnových trhů. Je pravdou, že v současné chvíli také Čína oznámila další kroky k definitivnímu vymýcení celého kryptosegmentu ze svého území. Odborníci se posléze nemohli shodnout, co bylo větším a výraznějším negativním hybatelem s kurzem bitcoinu.
Proč tedy nyní, když se inflace v USA dotýká 40letých maxim a takřka všude ve světě atakuje nejhorší údaje za několik desítek let, se investoři neobracejí k bitcoinu jako k udržitelnosti hodnoty v čase? Bitcoin má na rozdíl od centrálních bank a fiat měn výhodu v tom, že jeho celková emise je předem dána a je také známo, že žádné další bitcoiny nebudou nikdy více uvolněny. To zavdává potenciál k jeho výjimečnosti, ojedinělosti a snad někdy v budoucnu i k možnosti, aby se opravdu stal uchovatelem hodnoty a protiinflačním nástrojem v měnové politice firem.
Momentálně myšlenka, že bitcoin je pojistkou proti inflaci, je čistě spekulativní. Je sice přesvědčivá, v základu i opodstatněná a v budoucnu se může stát klidně pravdivou. Ale v současnosti v této pozici bitcoin rozhodně zatím není. Může však být racionálním důvodem, proč spekulovat na bitcoin právě teď. Pokud dostatečný počet společností, ekonomik a jednotlivců převede velkou část svého bohatství do bitcoinu, jeho cena se stane stabilnější, čímž se jeho stabilní a přísná emisní politika stane mnohem atraktivnější. Tím se v důsledku zároveň sníží riziko jeho vysoké volatility. Pokud se bude přijetí bitcoinu odvíjet současným směrem a tempem, zdá se být velmi pravděpodobné, že opravdu dosáhne statutu protiinflačního aktiva a možná, že začne být právem označován jako "digitální zlato". Právě zlato nyní tuto funkci již plní. Investor a sloupkař serveru CoinDesk Nic Carter nedávno upozornil, že pokud by bitcoin získal podobné přijetí jako zlato, znamenalo by to desetinásobný růst oproti současnému stavu.
Nyní jsme však v době, kdy jsou ceny bitcoinu stále velmi nestabilní, a to z celé řady důvodů, které nemají přímou souvislost s inflací. A i když krátkodobé reakce v kurzu bitcoinu něco naznačují, stále převládají síly, které tezi o "digitálním zlatě" zatím moc prostoru nedávají. Nejjasnější způsob, jak skutečně potvrdit roli bitcoinu jako zajištění proti inflaci, by byl, kdyby se nedělo téměř nic jiného než inflace, a to je prostě situace, kterou v reálném světě nikdy neuvidíme. V případě bitcoinu a nejen jeho, je při řešení této otázky vždy velké množství pohyblivých částí (spekulativní aktivum, býčí a medvědí trh, sentiment trhu, influencer Elon Musk atd.) – včetně mnoha nevědomých prvků. V případě bitcoinu se alespoň prozatím nezdá, že by inflace byla příběhem, na který trhy slyší.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?