Město Zlín uspořádalo pietní akt ke Dni boje za svobodu a demokracii
Město Zlín uspořádalo pietní akt ke Dni boje za svobodu a demokracii
Zlín – Statutární město Zlín uspořádalo slavnostní pietní akt u příležitosti 32. výročí Dne boje za svobodu a demokracii. Vzpomínková akce se uskutečnila ve středu 17. listopadu 2021 v 10 hodin dopoledne u Pomníku obětem totality umístěném na čelní straně budovy radnice.
Události se zúčastnili zástupci Rady města Zlína v čele s primátorem Jiřím Korcem, který pronesl projev k veřejnosti a všem zúčastněným. Následovaly projevy hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a rektora Univerzity Tomáše Bati Vladimíra Sedlaříka. Na konci ceremoniálu zúčastnění u Pomníku obětem totality zapálili svíčky a předali květiny k uctění památky těch, kteří za naši svobodu bojovali.
Dne 17. listopadu si Česká republika připomíná dvě významné historické události – uzavření českých vysokých škol v 1939 a pád komunistického režimu v roce 1989.
Proslov primátora Jiřího Korce k 32. výročí Dne boje za svobodu a demokracii.
Vážené dámy a pánové, vážení spoluobčané,
17. listopad je dnem, který se do historie našeho státu dramaticky zapsal hned dvakrát. V roce 1939 byli nacistickými okupanty zavražděni student Jan Opletal a dělník Václav Sedláček. Následné demonstrace pak vedly k uzavření českých vysokých škol, mnoho studentských představitelů bylo popraveno nebo odvlečeno do koncentračních táborů.
Připomínáme si i 32. výročí politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Připomínáme si léta nesvobody, lží a potlačování osobních názorů občanů, ale taktéž odvážné činy jednotlivců i uskupení spoluobčanů, kteří platili tvrdou daň za svůj boj za svobodný život.
K podstatnému urychlení změn v roce 1989 přispěl rozpad bývalého Východního bloku a narůstající nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou a politickou situací v zemi. Připadá mi, že dnešní doba má s revolučním obdobím některé věci společné. Jednak nespokojenost s ekonomickou a politickou situací v zemi a jednak dynamickou transformaci společnosti, která je navázána na nově vzniklé podmínky. Spoustu věcí jsme se naučili brát jako samozřejmost a současná doba nám ukazuje, jak křehké mohou být tzv. jistoty.
Před rokem 1989 byla absence svobody vnímána především politicky a občansky. Lidem se však podařila tato svoboda vybojovat, za což bychom měli být pokorně vděční. Dnes by mělo být naším úkolem, abychom svobodu vnímali spíše v rovině osobní zodpovědnosti vůči sobě i druhým. Jak si vedeme lze vnímat nyní například v rámci boje proti pandemii koronaviru.
Stále aktuální a platné je i heslo účastníků listopadového studentského hnutí. Kdy - když ne teď? Kdo – když ne my? Neměli bychom čekat na příhodné podmínky a říkat si, že odpovědnost leží vždy na někom jiném. Jedině svoboda s individuální odpovědností, sebekázní a solidaritou je svobodou v pravém smyslu slova. Pokud jsme schopni takto kultivovaně pracovat na své svobodě, můžeme s klidným svědomím říci, že jsme od 17. listopadu 1989 urazili kus správné cesty.
Vážení spoluobčané, přeji Vám všem krásný svátek svobody.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz