Komentář k maloobchodním tržbám – září 2021
05.11.2021
Prudké zrychlení spotřebitelské inflace a zároveň rychle zdražující energie si mohou vybrat negativní daň v podobě utlumenějšího oživení spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku, což se v kombinaci se slabým výkonem průmyslu propíše do výrazného zpomalení domácí ekonomiky.
Maloobchod v září mírně zaostal za odhady, když tržby oproti srpnu poklesly o 0,3 %. Meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb o 3,6 %, respektive o 3,4 % po očištění o kalendářní vlivy, rovněž není nijak závratné. Pokud bychom do celkového maloobchodu započetly ještě tržby za nákupy a opravy motorových vozidel, tak bychom dostaly ještě horší čísla, a to meziměsíční pokles o 0,8 %, respektive růst o 1,4 % meziročně.
Detailnější pohled ukazuje, že v září vzrostly oproti srpnu tržby za potraviny, zatímco tržby za pohonné hmoty a za nepotravinářské zboží klesaly. V meziročním srovnání naopak hlavním motorem růstu maloobchodních tržeb bylo nepotravinářské zboží (růst o 6,7 %) a v menší míře pohonné hmoty, zatímco tržby za prodeje potravin poklesly.
Nejrychlejší meziroční růst tržeb si v září jak jinak připsaly internetové obchody (15,6 %). Meziroční tempo prodejů přes internet sice v posledních měsících evidentně zpomalilo, což je však především důsledek extrémně silné statistické základny z loňského roku. Rozhodně tak na základě zářijových čísel nelze říci, že poptávka nákupů zboží přes internet slábne. Naopak trend přesunu nákupů zboží z kamenných obchodů na internet a prostřednictvím zásilkové služby pokračuje. Dynamika prodejů přes internet z jara letošního roku však byla neudržitelná. Solidně v září rostly tržby za prodeje počítačů, za výrobky pro domácnost či kosmetiku.
S určitými obavami se lze dívat směrem do 4. čtvrtletí letošního roku. V říjnu došlo k poklesu spotřebitelské důvěry, kde je stále ožehavějším problémem růst spotřebitelské inflace a zvyšuje se i pesimismus ohledně budoucího hospodářského vývoje. Za vše mluví informace z ČSÚ, že počet respondentů obávajících se dalšího růstu cen byl v říjnu nejvyšší v historii zjišťování. Prudké zrychlení spotřebitelské inflace a zároveň rychle zdražující energie si mohou vybrat negativní daň v podobě utlumenějšího oživení spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku, což se v kombinaci se slabým výkonem průmyslu propíše do výrazného zpomalení domácí ekonomiky.
V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb jen kolem 3,5 %, což po loňském roku zatíženém pandemií rozhodně není nijak závratně vysoké číslo.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky