Loňský rok označuje zpráva jako „těžký“. Pojišťovací průmysl dospěl rychlou digitalizací k pozměněnému pohledu právě na rizika s tímto procesem spojená. Podle AONu lze dokonce mluvit o „dynamické modernizaci možných již zastaralých metod v upisování rizik“.
Tržní prostředí nadále plné výzev
Rámcové podmínky na trhu jsou nadále komplikované. Experti očekávají letos obtížnou fázi obnovy smluv vzhledem k tématům, která nově přibyla. Především v oblasti dodavatelsko-odběratelských řetězců, životního prostředí, odpovědnosti a vlivu extrémních výkyvů počasí. Tyto fenomény zaměstnávají upisovatele a vedou k přísnějšímu třídění a ocenění rizik.
Současně ale zástupci Aon zmiňují nové kapacity, které jsou na trhu k dispozici. Trhu prospěl i fakt, že ztráty spojené s covidem-19 nakonec nebyly tak vysoké, jak to zpočátku vypadalo. Z klientského pohledu se oproti loňsku otevírají nové možnosti: transparentnost, flexibilita a porozumění existujícím rizikům vedou minimálně k tomu, že lze vyjednat pro zákazníka přijatelné podmínky s vynikajícím krytím a jeho jednotlivými komponentami.
Zátěž pro zajišťovny
Pro trh zajištění představovala koronavirová krize a globální pandemie 2020 „doposud nikdy nepoznanou a zcela nečekanou výzvu“, píše se ve zprávě. A přitom už od roku 2017 bylo pro zajistitele obtížné plnit očekávání investorů a ratingových agentur. Na jedné straně roste počet velmi nákladných přírodních katastrof, na straně druhé neumožňuje přetrvávající situace s minimálními úrokovými sazbami na finančních trzích kompenzovat nepříznivé combined ratio finančními výnosy.
Zatímco tato situace vedla v některých regionech k nárůstu cen o více než 30 %, jinde se odehrály obnovy smluv jen s mírným navýšením. „Dá se vycházet z předpokladu, že covid-19 bude i v roce 2021 nadále zatěžovat výsledky zajišťoven,“ stojí doslova ve zprávě společnosti Aon. Současně ale zaznívá optimistické přesvědčení, že celé odvětví obstojí a „události jen prověří jeho odolnost s působivým výsledkem“.
Zpráva se podrobněji zabývá i stavem jednotlivých oborů pojištění. Aon připomíná, že k problematice odpovědnosti patří výzva v podobě pojištění odpovědnosti manažerů ve formě D&O. Zde naráží dosavadní redukované kapacity, malá ochota přebírat rizika a slabá angažovanost pojišťoven na aktuální vývoj poznamenaný řízeným vznikem škod (jako například kybernetických událostí) nebo hromadnými žalobami. Zrychlující se četnost kybernetických škod vedla podle AONu k tomu, že byly zpracovány a zakotveny tržní podmínky pro kybernetické pojištění „v prvním čtvrtletí 2021 s pozoruhodným urychlením“.
A do budoucna?
Aon vychází z předpokladu, že pokud dojde k zotavení hospodářství v letošním roce díky očkování, normalizují se i tradiční poměry rizik a krytí. Současně očekává, že udržitelnost, známá pod zkratkou ESG (Environmental, Social a Governance), odolnost dodavatelsko-odběratelských řetězců a zvyšující se četnost a zátěž přírodních katastrof se vrátí do centra pozornosti odvětví pojištění.
Celá zpráva je ke stažení ZDE:
www.aon.com/risk-services/insights/aon-global-market-insights.aspx