Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
Nejpopulárnějšími sázkami jsou podle průzkumu BofA stále americké technologie, na oblibě ale hodně získává ropa a krátké pozice na obligacích. Podle Morgan Stanley se bude uklidňovat situace na trhu se zemním plynem, Schwab míní, že nastal čas pro odklon od cyklických akcií, ale ještě ne na příklad k defenzivě. A ještě více v nových Perlách týdne.
Směr kvalitní firmy, čas na defenzivu nenastal: Ziskovosti obchodovaných firem pomáhá a bude pomáhat spotřebitel, který disponuje vysokými úsporami a likviditou. Pro CNBC to uvedl investiční ředitel společnosti Schwab Asset Management Omar Aguilar. Korporace k tomu stále mají dostatečnou schopnost promítat růst nákladů do prodejních cen.
Celkově pak investor míní, že skončila fáze oživení po pandemickém propadu a nyní se pohybujeme ve fázi expanze. Což znamená, že nastal čas pro posun od cyklických akcií k akciím kvalitních společností, které nebudou citlivé na vyšší sazby a inflaci. Ekonomický růst se ale bude stále pohybovat na nadprůměrných úrovních a tudíž ještě není čas obracet se k vyloženě defenzivní části akciového trhu.
Akciová alokace na rekordech: Následující graf ukazuje, kam alokují americké domácnosti své úspory. Podle dat Fedu a Goldman Sachs nyní podíl akcií dosahuje rekordních 52 %, blížila se mu situace před prasknutím internetové bubliny. Naopak hotovosti i dluhopisů drží americké domácnosti relativně málo:
Zdroj: Twitter
Nejsou lidi, budou roboti: CNBC informuje o tom, že problémy ve výrobních řetězcích jsou v některých částech ekonomiky komplikovány i nedostatkem zaměstnanců. Například tři ze čtyř restaurací podle stanice nemají dostatek lidí na to, aby uspokojily poptávku, a řešením mohou nakonec být roboti. Mike Bell, který stojí v čele společnosti Miso Robotics, v této souvislosti hovořil o „robotickém šéfkuchaři“, tedy stroji, který může zastat lidi v kuchyni a nahradit tak mnohdy monotónní, těžkou či dokonce nebezpečnou práci. Představen byl i robotický číšník, který již roznáší jídlo v některých restauracích v Kalifornii. A také pojízdný robot, který rozváží jídlo na objednávku až domů.
Jako podle učebnice: TopDownChart v následujícím grafu ukazuje aktualizovaný vývoj amerického akciového trhu a porovnává jej s typickým sezónním vývojem založeným na historických datech. Historie ukazuje, že srpen a září přináší obvykle na trh oslabení, po zbytek roku ale akcie míří opět nahoru. I letošní rok přinesl slabší září, ale zdá se, že po něm podobně jako obecně v minulosti nastává obrat směrem nahoru:
Zdroj: Twitter
Extrémy ropného trhu: Hlavní komoditní stratég Morgan Stanley Martijn Rats hovořil na Bloombergu o očekáváních, podle kterých přinese otevírání ekonomiky pokles poptávky po zboží a opětovný příklon ke službám. Jenže tato očekávání se podle něj nenaplňují, spotřebitel stále kupuje velký objem zboží a nabídková strana ekonomiky tak naráží na svou kapacitu ve snaze tuto poptávku uspokojit.
Stratég byl tázán na oživení letecké dopravy a jeho dopad na ropný trh. V odpovědi vysvětloval, že pokud klesne poptávka po leteckém palivu, je možno zvýšit výrobu benzínu a nafty pro motorová vozidla. A pokud naopak poptávka po leteckém palivu roste, má jeho výroba negativní dopad na množství benzínu a nafty, které je možné produkovat z daného množství ropy.
Ohledně vývoje na trhu s ropou stratég dodal, že její cena se pohybuje mezi dvěma extrémy. Může být totiž velmi nízko, což pak ničí nabídkovou stranu trhu, protože jsou uzavírány těžební a zpracovatelské kapacity a klesají investice. V druhém extrému zase dochází k ničení poptávky a jde o stav, kdy se ceny ropy nachází velmi vysoko. V posledních čtvrtletích se přitom trh s ropou dostal z první situace, není ale úplně jasné, při jak vysoké ceně této komodity by nastalo ničení poptávky.
Rats míní, že situace na trhu se zemním plynem v Evropě se bude uklidňovat a zásoby postupně porostou. Nečeká ani další výrazný růst cen této komodity, opak může nastat u ropy.
Nejnatlačenější obchody: BofA v následujícím grafu prezentuje výsledky posledního ze svých pravidelných průzkumů zaměřených na nejpopulárnější sázky na finančních trzích. V čele jsou stále americké technologické akcie a ESG investice, i když meziměsíčně podíl obou znatelně klesl. Na popularitě naopak výrazně získaly dlouhé pozice na ropě a krátké pozice na amerických vládních obligacích:
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?