mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  20.10.2021 09:20:00

Povinnosti pracovníků vyslaných za prací do Norska, práva vyslaných pracovníků v Norsku

Pracovník

Pracovníci

Pracovníci

Povinnosti pracovníků vyslaných za prací do Norska

 

  • Registrace u Ředitelství pro imigraci (UDI)

Pracovník, který byl vyslán do Norska, se nejpozději do 3 měsíců od vstupu na norské území musí zaregistrovat na UDI. K registraci musí mít připravený platný doklad totožnosti, pracovní smlouvu a dokumentaci od klienta v Norsku nebo zaměstnavatele z jiné země EHP potvrzující pracovní úkol v Norsku a trvání pobytu (pobyt musí být dočasný). Tyto dokumenty musí být v norštině nebo angličtině. Pokud nejsou, musí být přeloženy do norštiny nebo angličtiny a následně soudně ověřeny. Na dokumentech musí být uvedeno, kdo je přeložil a kdy. Pokud se pracovník už jednou na UDI nahlásil, nemusí úkon opakovat při dalším pobytu.

  • Registrace u Norského daňového úřadu (Skatteetaten)

Pracovník má povinnost se dostavit k identifikaci k územně příslušnému daňovému úřadu, kde mu bude přiděleno dočasné identifikační číslo (tzv. D-nummer), které platí pro pobyt v Norsku do šesti měsíců. Je-li pobyt delší zažádá se o trvalé identifikační číslo. Na tyto schůzky se pracovník musí objednat dopředu a je povinen mít s sebou platný doklad totožnosti a dokumentaci, která se vztahuje k jeho pobytu, například pracovní smlouvu, doklad o koupi nebo pronájmu nemovitosti na 6 měsíců.

  • HMS karta

Pracovníci pracující na stavební nebo montážní zakázce musí mít v Norsku vydanou HMS kartu, která jim umožní vstup na pracoviště. Jiný druh HMS karty je též povinný pro zaměstnance uklízecí služby. HMS kartu svým zaměstnancům obvykle zařizuje zaměstnavatel. Její cena je 130 NOK včetně poštovného a DPH. K jejímu zařízení je třeba mít norské přihlašovací údaje. Na pracovišti je zaměstnanec povinen nosit kartu na viditelném místě a ukázat ji případné kontrole. Po ukončení pracovního úkonu je potřeba kartu vrátit zaměstnavateli ke zničení v rámci předcházení zneužití karty.

__________________________________________________________________________

Práva vyslaných pracovníků v Norsku

 

Pokud vás zaměstnavatel pošle na zakázku do Norska, máte obdobná práva jako norští pracovníci. To platí i v případě, že jste zaměstnáni personální agenturou nebo podnikovou skupinou a jste vysláni do norské pobočky.

Jako pracovník vyslaný do Norska máte od svého zaměstnavatele nárok na následující:

Váš zaměstnavatel nese hlavní zodpovědnost za vaše zdraví a bezpečnost a musí zajistit, že všichni budou používat ochranné pomůcky. Jestliže na stejném pracovišti působí více podniků, je to ten hlavní z norských podniků, který je zodpovědný za koordinaci práce v oblasti zdraví a bezpečnosti.

  • Mzda, výdaje a výplatní páska

Pokud pracujete v odvětví, ve kterém je určena minimální mzda, máte nárok na mzdu pode této kolektivní dohody.

Minimální mzdy jsou v Norsku ustanoveny v těchto odvětvích:

Více o minimálních mzdách a dohodách o nich, včetně přesných výší mezd v jednotlivých odvětvích, lze nalézt na webových stránkách Norského úřadu práce. Tyto dohody mohou rovněž obsahovat ustanovení týkající se úhrady výdajů na stravu, ubytování a na cesty domů. Pokud jste vysláni personální agenturou, máte nárok na stejnou mzdu jako plnohodnotní zaměstnanci podniku, který vás najímá. Zaměstnavatel vám také musí poskytnout výplatní pásku, která ukazuje metodu použitou k výpočtu výše mzdy, základ, ze kterého se počítá výše mzdy při čerpání dovolené, a všechny provedené srážky.

  • Stížnosti a uplatnění nároků

Pokud neobdržíte plat nebo dovolenou, na kterou máte nárok, musíte se o svůj nárok přihlásit u zaměstnavatele ve své domovské zemi. Pokud není vaše žádost úspěšná, musíte se obrátit na soud nebo na orgány ve vaší domovské zemi. Pracovní smlouva najatého pracovníka je obvykle uzavřena s vysílajícím podnikem. Pokud dojde k propuštění pracovníka, obrací se právě na vysílací podnik, nikoliv na najímací. Norský pracovní úřad vám nemůže pomoci se zpětným vyžádáním mzdy, ale může nařídit zaměstnavateli, aby vám vyplácel správnou výši mzdy v budoucnu. Často je doporučováno, stát se členem norského svazu odborů, který vám v případě problémů s neobdrženou mzdou může pomoci. Více o svazu a informace jím poskytované https://arbeidsmandsforbundet.no/.

Informace o pojištění a pro zahraniční pracovníky v Norsku lze nalézt zde.

 

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688