Víkendář: Prasad o budoucnosti peněz a konci jejich fyzické formy
Americká centrální banka se připojuje k řadě dalších a začíná uvažovat o přínosech a negativech vlastní digitální měny. Do toho přichází profesor Cornell University Eswar Prasad se svou novou knihou „The Future of Money“, kde přemítá právě nad budoucností oběživa. Na Yahoo Finance rozvedl některé své myšlenky. Včetně té, podle které se již blíží konec fyzické formy peněz.
Profesor míní, že decentralizované kryptoměny nemusí nakonec přežít a stát se aktivem, které nahradí tradiční formu peněz. Důvodem jejich neúspěchu může totiž být vysoká volatilita jejich hodnoty a k tomu mají i další „slabé stránky“. Posloužily ale jako základ pro vytváření takzvaných stablecoins, které jsou kryty nějakým jiným aktivem a které mají podle experta právě proto větší potenciál.
Stablecoins mohou být kryty měnami jako americký dolar či euro a samy se stávají katalyzátorem pro vznik digitálních měn centrálních bank CBDC. Ty jsou podle experta budoucností peněz spravovaných centrální bankou a mimo jiné přinesou efektivnější platební systémy. K tomu by měly rovněž zvýšit efektivitu monetární politiky a v neposlední řadě zvýšit počet lidí, kteří mají přístup k finančním službám.
Prasad ovšem dodal, že CBDC přinesou i komplikace, a to například na straně soukromí či fungování bankovního systému. Nicméně technologie se podle experta vyvíjí dostatečně rychle na to, aby se podobné překážky daly překonat. Proč by se ale měly centrální banky zabývat tématy, jako jsou digitální měny a s nimi související zlepšení platebních služeb, když soukromý sektor tyto služby nabízí?
V Číně a Indii zase soukromý sektor „odvádí velmi dobrou práci, když rozšiřuje platební služby napříč populací.“ Centrální banka ale chce za pomoci digitální měny udržet „relevanci“ státní měny. Důvodů pro CBDC tedy může být mnoho, a to samé platí o jejich přínosech. K tomu ale profesor opět dodal, že takový systém by také vedl k určité ztrátě soukromí, těžkostem mohou kvůli němu čelit banky a soukromý sektor, který nyní zajišťuje služby typu platebních služeb, protože vláda začne „dělat jeho práci“.
Ohledně ztráty soukromí profesor dále řekl, že se musíme rozhodnout, zda chceme žít ve světě, kde bude „každá transakce viditelná“. Nové technologie ale podle něj umožňují určitá řešení a možnou cestu ukazuje Čína. Zde totiž vzniká systém, u kterého budou menší platby anonymní, zatímco platby větší ne. „V konečném důsledku ale žádná centrální banka nechce, aby její měna byla používána pro nezákonné účely. Takže ztráta soukromí je asi něco, s čím se budeme muset naučit žít,“ dodal Prasad.
Zdroj: Yahoo Finance
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?