Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
Odborník na firemní strategie John Kotter před 25 lety tvrdil, že 70 % plánů na transformaci společnosti skončí neúspěchem. Na stránkách Harvard Business Review to tvrdí Paul A. Argenti, Jenifer Berman, Ryan Calsbeek a Andrew Whitehouse. A shrnují výsledky svého výzkumu, který měl ukázat, co je podmínkou transformace úspěšné.
Ekonomové na úvod uvádějí, že podle novějších dat čelí zmíněnému neúspěchu dokonce 78 % firem. Takový podíl společností tedy není schopen úspěšně dokončit výraznou změnu v jejím chodu a směru, kterým se ubírá. Detailnější pohled na úspěšné firmy pak ukazuje, že obvykle sdílí několik hlavních atributů. Mezi ně patří lepší kompenzace a odměny zaměstnanců ve srovnání s méně úspěšnými společnostmi.
Argenti a jeho kolegové provedli i detailní výzkum v několika společnostech, které jsou známé svou úspěšnou transformací. Včetně Microsoftu, u kterého vyzdvihují změnu jeho celkové vize a firemní kultury. Pro tu dřívější byla totiž typická vzájemná soutěživost a individualismus, ale nový ředitel Satya Nadella začal prosazovat empatii, porozumění a novou misi, která definovala místo společnosti v celém světě. To celé vyžadovalo podle ekonomů značnou snahu, včetně změny v systému odměn, a celý proces stále není u konce. Ovšem již nyní u Microsoftu vykazuje spokojenost asi 95 % zaměstnanců a podobný podíl by jej doporučil jako zaměstnavatele jiným.
Další případovou studií byla společnost PayPal. Po odtržení od společnosti eBay v roce 2015 došlo ke změně v misi, vizi a hodnotách firmy, což se projevilo na prudkém růstu počtu klientů. Mezi hlavní pilíře změn přitom patřila podle ekonomů změna v přístupu k obměnám zaměstnanců. Ukázalo se totiž, že na nižších úrovních trpí lidé ve společnosti obavami z finanční situace i přesto, že jejich odměny byly obecně nadstandardní. Firma začala sledovat disponibilní příjmy svých lidí, nabídla jim v rámci odměn své akcie a poskytuje služby v oblasti finančního plánování a financování zdravotní péče.
Ekonomové také poukazují na společnost Hershey, do jejíhož čela přišla v roce 2017 Michele Buck. Pod jejím vedením se kapitalizace firmy zvýšila asi o 14 miliard dolarů na současných zhruba 36 miliard dolarů. I vedení této společnosti se zaměřilo na odměny včetně vyrovnání odměn mužů a žen. A celkově společnost pokročila směrem k větší rovnosti zaměstnanců. Ekonomové tak dochází k jednoduchému závěru: Pokud má být transformace nějaké společnosti úspěšná, měla by se starat zejména o své zaměstnance.
Zdroj: HBR
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?