Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
Po finanční krizi se roztrhl pytel s výzkumem zaměřeným na vývoj na trhu nemovitostí. John Duca, John Muellbauer a Anthony Murphy ale na stránkách VoxEU tvrdí, že běžně zmiňované teorie jsou zavádějící a poukazují na výsledky svého výzkumu, který podle nich ukazuje na hlavní příčinu realitního cyklu.
Pro většinu domácností ve vyspělých zemích představují reality tu nejvýznamnější složku jejich majetku a investice do nemovitostí jsou významnou částí celkových investic v ekonomice. Mezi realitním trhem a hospodářstvím existuje ale mnohem více vazeb, včetně těch souvisejících s hodnotou nemovitostí a následně hodnotou kolaterálů. V neposlední řadě najdeme i souvislost mezi trhem nemovitostí a fungováním trhu práce, protože ten je ovlivněn rovněž mobilitou a dostupností bydlení v různých lokalitách.
Tato arbitráž nefunguje mimo jiné kvůli vysokým transakčním nákladům a nefinančním nákladům a přínosům, které nese vlastnictví nemovitosti. K tomu se přidává vliv averze k riziku a ekonomové také tvrdí, že nemovitosti obývané vlastníkem a pronajímané jiným osobám nebývají dokonalými substituty. Ukazuje se totiž, že nemovitosti obývané vlastníky mají v USA obvykle větší pozemek.
Za významný faktor naopak Duca a jeho kolegové považují vývoj úvěrových podmínek. Ukazuje se to například na vztahu mezi vývojem na realitním trhu na straně jedné a dostupností hypoték u lidí, kteří kupují nemovitost poprvé v životě. Právě tato skupina lidí totiž v USA obvykle čelí nejvíce překážkám při získávání financí pro nákup. V neposlední řadě pak ekonomové poukazují na to, že ve velkých metropolitních oblastech je cyklus na trhu realit silnější tam, kde je méně elastická nabídková strana trhu. Čím je tato elasticita dána?
Nabídkovou stranu trhu ovlivňují zejména stavební náklady a dostupnost půdy. Ekonomové tvrdí, že to je právě ona, co do rozhodující míry určuje zmíněnou elasticitu nabídky. Rozšíření analýzy na britský trh pak ukazuje, že největší fluktuace cen nemovitostí relativně k nájmům přichází tam, kde silná poptávka (daná dostupností úvěrů, příjmy a růstem populace) naráží na málo elastickou nabídku realit. Nejnižší fluktuace cen pak podle ekonomů nacházíme v Německu a Japonsku. Tedy v zemích s nízkým tempem růstu populace a málo liberalizovaným trhem s hypotékami.
Ekonomové poukazují i na to, že během pandemie ceny realit často rostly. Vysvětlují to tím, že došlo k souběhu nízkých sazeb a rostoucí poptávky po nemovitostech související s pandemií na straně jedné a problémy na nabídkové straně typu nedostatku pracovníků, úzkých hrdel a podobně. Celkově pak ekonomové tvrdí, že ve vztahu k realitnímu trhu a jeho výkyvům je kladen příliš vysoký důraz na reálné sazby, a naopak jsou opomíjeny další významné faktory včetně dostupnosti stavebních pozemků a s tím související politikou.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?