Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  23.08.2021 08:02:30

Fed musí začít snižovat nákupy aktiv. Bez toho se k vyšším sazbám nedopracuje

Fed musí začít snižovat nákupy aktiv. Bez toho se k vyšším sazbám nedopracuje

Jan Berka
08:02 23. srpna 2021

Klíčové body

  • Symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole velké jestřábí překvapení zřejmě nepřinese.
  • Fed může začít omezovat nákupy aktiv, program QE svůj účel splnil.
  • Kritéria ukončení QE a zvýšení sazeb jsou odlišná, proto nečekáme rychlý nástup úrokové normalizace.
Zdroj: Depositphotos

Snižování tempa nákupů aktiv ze strany americké centrální banky začne ještě letos na podzim. Program kvantitativního uvolňování svůj účel splnil, teď je potřeba zahájit pozvolný návrat do normálu, se kterým jsou spojeny vyšší sazby jak na delším, tak nakonec i kratším konci výnosové křivky.

Zápis z červencového zasedání Fedu vyzněl směrem k tzv. taperingu relativně umírněně. Nedávné komentáře hned několika představitelů měnového výboru, které přišly po červencovém zasedání, už mají v jasné většině jestřábí nádech. Proinflační faktory jsou silné, obnova trhu práce bude pokračovat. Nic tedy nebrání tomu, aby Fed oznámil začátek snížení tempa nákupů aktiv podle nás už na zářijovém zasedání. Měsíční snižování – odhadujeme o 10 miliard dolarů u dluhopisů a o 5 miliard u hypotékou krytých cenných papírů – pak začne v říjnu, nebo v listopadu. Zcela ukončeny by nákupy měly být do konce první poloviny příštího roku.

Zářijové oznámení bude mít ještě jednu předehru, a to na konci srpna na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Nečekáme sice příliš detailů o nadcházejícím taperingu, zaznít by však mělo, že se americká ekonomika dále přibližuje k významnému posunu směrem k nastaveným cílům duálního mandátu. „Náskok“ má v oblasti cenové stability, u plné zaměstnanosti ale lze počítat s rychlým posunem, jelikož v příštích měsících odezní pandemické faktory doposud negativně ovlivňující americký trh práce.

Reakcí trhů na červencové Fed Minutes byl pokles amerických tržních sazeb, který patrně souvisel se zklamáním některých až příliš horlivých očekávání. U dolaru jsme pozorovali posílení pod dosavadní support 1,1700 EURUSD. To však souviselo spíše s rizikově averzní náladou potvrzující, že americká měna funguje jako jednička mezi bezpečnými přístavy. Z hlediska dalšího výhledu, a to zejména u tržních sazeb, bude klíčové načasování a kompozice ukončování nákupů aktiv.

V následujících měsících to bude rychlost omezování nákupů, která bude pro delší konec americké výnosové křivky směrodatná. Podle nás půjde o pozvolný proces, který i tak ve výsledku přispěje k napřímení křivky, nehledě na prostředí slabší emisní činnosti amerického ministerstva financí, u něhož stále není jasné konkrétní načasování. Samotné ukončení nákupů pak otevře prostor pro debatu o další fázi měnověpolitické normalizace v podobně zvyšování sazeb Fedu. V tomto případě bude pro dluhopisové trhy nejdůležitější nejen načasování, ale především intenzita.

Je potřeba si uvědomit, že se kvantitativní uvolňování a změna úrokových sazeb řídí rozdílnými kritérii. Program QE už svůj primární účel splnil. Trhy jsou stabilizované s výrazně nižší volatilitou než před rokem, měnové podmínky byly dostatečně dlouho uvolněné na to, aby se americká ekonomika začala významně posouvat směrem k nastaveným cílům duálního mandátu. A co se týče likvidity, té je v americkém finančním systému přebytek. Potvrzuje to posledních několik dní, kdy byly u Fedu v rámci overnight reverzních repo operací uloženy rezervy přesahující jeden bilion dolarů.

V otázce zvýšení sazeb jsou kritéria přísnější. Dlouhodobá inflační očekávání musí být pevně ukotvená na úrovni 2 %, což v sobě zahrnuje období přestřelení inflace nad tuto hranici. Zejména jde ale o dosažení plné zaměstnanosti. Té rozhodně neodpovídá současný stav, kdy je v americké ekonomice stále více než pět milionů nezaměstnaných, kteří by práci měli, pokud by nepropukla pandemie. Z toho důvodu je možné, a podle nás i velmi pravděpodobné, že jakmile bude ukončen program QE, nedojde k okamžitému zvýšení sazeb. Naopak, časová mezera může dosahovat i několika měsíců v závislosti na plnění cílů mandátů.

Roli v rozhodování Fedu o sazbách sehraje i tvar výnosové křivky. Pokud situaci doženeme do extrému v podobě setrvání dlouhého konce křivky na současných úrovních i v době po ukončení QE, měnový výbor rozhodně nebude ochoten zvyšovat její krátký konec, aby tak přispěl k ještě většímu zploštění, a určitě nikoliv k případné inverzi navázané na obavu z uškrcení budoucího ekonomického růstu.

Předpokládáme, že do takové situace se americká centrální banka nedostane. Je sice pravda, že tvar výnosové křivky je dnes ve srovnání s prvním čtvrtletím výrazně plošší, očekáváme však, že se situace začne měnit. Stát by se tak mělo, jakmile se přehoupneme z období letního obchodování, pro které je charakteristická nízká likvidita, a jakmile začnou přicházet další dobrá data z trhu práce, na něž bude navazovat výhled začátku taperingu. Výsledkem budou vyšší tržní sazby delších splatností, což by mělo znamenat postupný posun desetiletého výnosu směrem ke dvěma procentům během příštího roku. Rizikem tohoto vývoje je pomalejší měnověpolitická normalizace navazující na citelné zhoršení pandemické situace s dopady na ekonomiku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1718 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1693 do 1,1730 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,54 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,50 až 25,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,70 až 21,83 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru kurzy.cz (vydáno ve čtvrtek 19.8.2021)

Trhy Měny Trhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 18:45  Co zítra očekávat od SNB X-Trade Brokers (XTB)
St 18:00  Ropa se dostala na 7týdenní maxima X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688