mzv.cz (MZv ČR)
Export  |  13.08.2021 20:12:00

„Buy American / Made in America“– hrozí českým exportérům další omezení?

„Buy American / Made in America“– hrozí českým exportérům další omezení?

13.08.2021 / 19:56 | Aktualizováno: 13.08.2021 / 20:12


Ani v letních měsících americká vláda neustává ve své legislativní aktivitě. Pozornost českých exportérů může vzbudit čerstvá iniciativa posilující pravidla Buy American, která cílí na pořizování amerických produktů při zadávání amerických federálních veřejných zakázek. Tato snaha je do jisté míry přirozená, mj. ve světle nedostatku některých surovin a neférových obchodních praktik ze strany některých nedemokratických zemí, ovšem může potenciálně zkomplikovat přístup na trh i ze strany českých podnikatelů.

Podle prezidenta Joe Bidena navržená změna představuje další krok k naplnění cíle, jímž je největší změna v pravidlech Buy American za posledních 70 let. Podle tohoto legislativního návrhu by muselo být nikoliv již "jen" 55 %, ale 60 %, a postupně 66 % (po 2 letech) a 75 % (po pěti letech) hodnoty výrobků vyrobeno v USA, aby byl považován za americký. Vytvořil by se též prostor pro vyšší cenovou preferenci pro americké výrobky, které obsahují kritické produkty (v současnosti činí preference 20 %, resp. 30 % pro malé společnosti), jakož i odpovědnost a transparentnost v souvislosti s pravidly Buy American. Americká vláda zároveň uvádí příklady nákupů jednotlivých ministerstev a agentur, které tento princip důsledně dodržely, ať již se jedná o zakázky ministerstva obrany, energetiky apod. V principu až na výjimky platí, že cizí produkty lze pořídit pouze pokud nejsou v USA dostupné, pokud jsou výrazně levnější než americké, či pokud je pořízení domácího produktu v rozporu s veřejným zájmem (například na základě dohody s cizí vládou).

Cílem aktuální iniciativy je posílit americký prvek ve federálních zakázkách a zároveň podpořit dodavatelské řetězce v kritických odvětvích. Prezident dal znovu najevo, že pokud se utrácí americké dolary, je třeba podpořit americký business a zaměstnance. Fakta k nové vládní iniciativě ze závěru července 2021 jsou shrnuta v tomto odkazu připraveném Bílým domem:

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/07/28/fact-sheet-biden-harris-administration-issues-proposed-buy-american-rule-advancing-the-presidents-commitment-to-ensuring-the-future-of-america-is-made-in-america-by-all-of-americas/

V kontextu této letní iniciativy je třeba dodat, že pravidla Buy American existují v USA již desítky let a byla blízká i Bidenovu předchůzci Donaldu Trumpovi. Federální právo tedy již před nástupem Joe Bidena zakotvovalo povinnost preferovat při federálních zakázkách domácí společnosti. Ještě poslední den ve funkci navíc Trump podepsal nová pravidla, která definovala, jaké podmínky musí produkt splňovat, aby byl definován jako americký. Koronavirová krize totiž zřetelněji odhalila již dříve patrná rizika nedostatečné soběstačnosti amerického trhu.

Joe Biden v tomto trendu posilování Buy American pokračoval. Již 25. ledna 2021 podepsal exekutivní příkaz, který měl posílit snahu přimět federální vládu a agentury k nákupu produktů vzniklých ve Spojených státech. Jednalo se tehdy o jeden ze série kroků, který měl podpořit stagnující americkou ekonomiku v době tehdy vrcholící pandemie Covid-19. Lednový exekutivní příkaz mj. zpřísnil definici produktu jako produktu vyrobeného ve Spojených státech v tom smyslu, že podíl amerického prvku musel být vyšší než doposud. Nové opatření mělo též mj. zabránit obcházení stávajících pravidel, tedy např. jednání, kdy zboží deklarované jako vyrobené ve Spojených státech je ve skutečnosti dodáno ze zahraničí. Byla též vytvořena webová stránka, na níž bude možné kontrolovat, jaké zakázky jsou zadávány cizím společnostem.

Bílý dům v lednovém prohlášení zdůraznil, že opatření jsou součástí strategie Build back Better. Americký business měl přispět k posílení výrobních kapacit a technologií nezbytných pro budoucnost, která má být podle představ nového prezidenta ve znamení čisté energie a národní bezpečnosti.

V lednu vyhlášená pravidla Buy American obsahovala mj. tyto hlavní body, přičemž detaily měly dále rozpracovat příslušné instituce:

1. změna kritérií pro kvalifikaci produktu jako amerického, mj. při zohlednění faktoru zda k výrobě došlo přímo v US; zvýšení prahů pro kvalifikaci produktu jako amerického, a zvýšení rozdílu ceny produktu oproti zahraničnímu, která již opravňuje k zadání zakázky ve prospěch zahraničního produktu; zároveň dojde k prověření, zda případná nízká cena zahraničního produktu nesouvisí s nespravedlivou státní podporou, např. pro výrobky z železa či oceli či dalších vyráběných produktů;

2. vytvoření nové pozice v rámci vlády, s úkolem kontrolovat dodržování přístupu „Made in America“;

3. posílení kontroly nad výjimkami, kdy k nákupu domácích produktů nedojde, včetně publikace takových případů na webu;

4. podpora propojení domácích dodavatelů (zejména malých a střeních podniků) a zadavatelů;

5. podpora Jonesova zákona (pouze lodě s americkou vlajkou by měly převážet cargo mezi americkými přístavy), zdůrazněna i v kontextu plánu na budování offshore vyráběné obnovitelné energie;

6. posílení celkového dohledu a reportování ve vztahu k preferenci domácích produktů.

V řadě z těchto iniciativ se mezitím pokročilo. Např. v dubnu 2021 již byla skutečně jmenována ředitelka pro „Made in America“ Celeste Drake (pocházející z odborářského prostředí), která působí v rámci americké kanceláře pro správu a rozpočet. Drake by měla dohlédnout na to, aby federální zakázky získávaly americké společnosti, a aby tyto zahrnovaly malé podniky a podniky vlastněné etnickými menšinami. Nový úřad již také vydal příručku, jak povinnosti podle Buy American dodržovat.

Své kroky popsala Celeste Drake mj. ve svém příspěvku z 11. června 2021:

https://www.whitehouse.gov/omb/briefing-room/2021/06/11/new-steps-to-help-ensure-the-future-is-made-in-america/

Uvádí v něm mj. velmi detailní příručku, jak povinnosti podle Buy American dodržovat:

https://www.whitehouse.gov/wp-content/uploads/2021/06/M-21-26.pdf

Stojí za pozornost, že v závěru výše zmíněného lednového prohlášení Joe Bidena je také uvedeno, že prezident chce nadále diskutovat s mezinárodními partnery a spojenci o modernizaci mezinárodních obchodních pravidel, včetně těch, které se týkají vládních zakázek, v zájmu zajištění, aby všechny státy mohly utrácet peníze svých daňových poplatníků s cílem stimulace investic ve svých vlastních zemích. Tato věta může značit, že jakkoliv si prezident je vědom dohody WTO o vládních zakázkách, zároveň se nebrání všeobecnému posílení protekcionistických tendencí. Zatímco odbory nové opatření v zimě podpořily, Americká obchodní komora přijala nové opatření s rozpaky a pochybuje, že přispěje k návratu pracovních míst do USA. Podle odhadů federální vláda zadá ročně zakázky v objemu až 600 miliard dolarů. Podle Americké obchodní komory jde 97% federálních zakázek domácím dodavatelům, kteří ovšem často využívají zahraniční sub-dodavatele.

Zpracoval: Martin Fott, velvyslanectví ČR ve Washingtonu


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688