Tuzemská nezaměstnanost v červenci stagnovala, počet volných míst je rekordní
Česká registrovaná míra nezaměstnanosti zopakovala předchozí výsledek a v červenci tak dosáhla 3,7 %. Počet evidovaných uchazečů se meziměsíčně snížil o zhruba dva tisíce, když dosáhl 272 178, naopak počet volných pracovních míst narostl o téměř tři tisíce a činil 358 152, čímž dosáhl historického tuzemského rekordu. Ve srovnání s červencem loňského roku pak aktuálně hledá práci o 7,5 tisíce lidí méně, vybírají si ovšem z o 24 tisíc větší nabídky pozic. Stejně jako v červnu, i nyní připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,8 uchazeče.
Z regionálního pohledu panuje tradičně nejnapjatější situace na pracovním trhu v okrese Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje 9,0 % a na jedno volné pracovní místo připadá 10,4 uchazeče a v závěsu najedeme okres Most. Na opačném konci žebříčku se nachází Rychnov nad Kněžnou a Pelhřimov (shodně 1,7 % nezaměstnaných) a také Tachov a Praha-východ (shodně 0,1 uchazeče na jedno volné místo).
Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z června a podle nich se Česká republika opět těší primátu nejméně nezaměstnané země Evropské unie, kde vévodí žebříčku s 2,8 % (upozorňujeme, že se jedná o jinou metodologii, než jakou používá české MPSV). Novinkou je pak i první příčka v žebříčku všech zemí OECD, kde Česko odsunulo na druhé místo tradičního suveréna Japonsko (2,9 %).
V souladu se signály, které průběžně přicházejí z mnoha sektorů ekonomiky, hlad po pracovní síle nikterak nepolevuje. A tak zatímco standardně bývá červenec jedním ze slabších měsíců roku, tentokrát se příliv nových absolventů na trh práce v registrované míře nezaměstnanosti neprojevil. Tento efekt byl tak evidentně vykompenzován sháňkou po zaměstnancích v znovuotevíraných provozovnách poskytovatelů služeb, ale i v průmyslové výrobě, která spíše než s nedostatečnou poptávkou již několik měsíců bojuje naopak s kapacitními omezeními. Zároveň v Česku nadále schází velká část zahraniční pracovní síly, která se po pandemickém úprku ještě plně nevrátila. Pokud koronavirus během podzimu znovu nenabere na síle, zůstane hodnota 4,3 % ze začátku letošního roku rekordem, ke kterému se česká nezaměstnanost jen tak znovu nepřiblíží, a to ani v tradičně slabších posledních měsících roku. Celkem by tak podle nás měla letošní průměrná nezaměstnanost dosáhnout 3,9 %, což se v historických statistikách bude jevit jako relativně příznivý rok. Zároveň lze očekávat zesilování tlaku na mzdový růst.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?