Vláda schválila doplněné opatření o ochraně dýchacích cest a mírnější pravidla pro děti při návratu ze zahraničí
Vláda dnes schválila doplněné mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o ochraně dýchacích cest, kterým resort reaguje na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Kabinet také souhlasil se dvěma dny placeného volna pro státní zaměstnance, kteří letos podstoupili nebo podstoupí očkování. Souhlas vyjádřil i s mírnějšími podmínkami pro děti od 6 do 12 let při návratu ze zahraničí.
Ministerstvo zdravotnictví doplnilo odůvodnění mimořádného opatření o ochraně dýchacích cest podle požadavků Nejvyššího správního soudu. „Soud nezpochybnil samotné mimořádné opatření, ale požadoval jeho podrobnější zdůvodnění. Respektujeme jeho názor a snažili jsme se maximálně vyhovět jeho požadavkům. Odůvodnění jsme doplnili o data ze zahraničních odborných studií, které dokládají význam ochrany dýchacích cest a její pozitivní vliv na zmírňování šíření nákazy. Text doplněného opatření jsme konzultovali s odborníky. Poslali jsme ho k připomínkám hygienickým stanicím, zdravotním ústavům a expertům skupiny MeSES,“ vysvětluje doplnění ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Upravené mimořádné opatření nabývá účinnosti 31. července a navazuje na soudem zrušené opatření. Text nového odůvodnění obsahuje 20 stran odborných argumentů, které ministerstvo připravovalo s Centrálním řídícím týmem a úzce konzultovalo s řediteli hygienických stanic, zdravotních ústavů a zástupci skupiny MeSES.
Současně byla v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu doplněna výjimka z nošení ochranných prostředků pro osoby, které mají lékařské potvrzení o tom, že stanovenou ochranu nemohou používat ze závažných zdravotních důvodů. V takovém případě mají povinnost používat ochranu nižší třídy, ve výjimečných případech pak ani tu, nicméně musí to být explicitně uvedeno v lékařském potvrzení. Poskytovatelé zdravotních služeb mají povinnost vydat takové potvrzení pouze těm, kterým v používání ochranných prostředků skutečně brání závažné zdravotní důvody, a dále povinnost učinit o tom záznam, včetně uvedení diagnózy, do zdravotnické dokumentace.
Vláda dále na svém jednání podpořila dva dny placeného volna pro státní zaměstnance ve služebním poměru a také pro zaměstnance správních úřadů, kteří podstoupili nebo do konce roku 2021 podstoupí očkování proti onemocnění covid-19. Předseda vlády a zástupci odborů toto rozhodnutí stvrdili podpisem dodatku kolektivní dohody vyššího stupně. Kabinet současně uložil všem ministrům, aby zajistili pracovní volno dva dny po očkování také ostatním zaměstnancům, kteří nejsou pod služebním zákonem. Zaměstnanci se pouze prokáží národním certifikátem nebo aplikací Tečka. „Stát je velký zaměstnavatel a měl by proto motivovat k očkování své zaměstnance. Řada firem v soukromém sektoru již dnes nabízí svým zaměstnancům nejrůznější benefity. Věřím, že se naším nápadem placeného volna pro očkované inspirují i další zaměstnavatelé. A doporučíme to i všem krajům a obcím,“ zdůraznil ministr.
Další změna, kterou dnes vláda projednala, se týká změny ochranného opatření upravující vstup do ČR. Od soboty 31. července se mění podmínky návratu dětí od 6 do 12 let ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (červených a tmavě červených zemí). Těmto dětem bude po příjezdu stačit absolvovat do 5 dnů PCR test. Pokud bude výsledek negativní, nemusí již potom podstoupit samoizolaci. Zároveň nemusí podstupovat test před příjezdem/ příletem do ČR při cestě hromadnou dopravou. Upozorňujeme však, že dopravce může stanovit přísnější pravidla, proto všem rodinám doporučujeme si před cestou pečlivě zjistit podmínky dopravce, se kterým cestují.
Ochranné opatření nově také obsahuje výjimku pro vysokoškolské studenty ze zahraničí, kteří do ČR míří studovat. S ohledem na blížící se začátek akademického roku na vysokých školách se umožňuje přijímat žádosti o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty za účelem studia na vysoké škole v ČR i v zemích s extrémním rizikem nákazy.
V poslední řadě dnes vláda souhlasila s prodloužením účinnosti seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy, který zůstává nezměněný, a to do 31. srpna.
Odbor komunikace s veřejností
Ing. Gabriela Štěpanyová, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí, tel.: 224 972 167, e-mail: tisk@mzcr.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Česká pošta a koronavirus - opatření v souvislosti s pandemií COVID-19
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Vláda schválila doplněné opatření o ochraně dýchacích cest a mírnější pravidla pro děti při návratu ze zahraničí