(Kurzy.cz)
Návrat z dovolené do práce: Co po vás bude zaměstnavatel chtít?
Pravidla pro návraty z dovolených se v poslední době vlivem pandemie několikrát měnila, řada zaměstnanců se tak neorientuje v tom, co po nich vlastně může zaměstnavatel při návratu chtít. Jaké povinnosti jsou na zaměstnancích a jaké na jejich na nadřízených?
Návraty z dovolených do zaměstnání v současnosti upravuje ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví. Podle něj zaměstnavatel neumožní přístup na pracoviště zaměstnancům, kteří byli na dovolené v cizině a strávili více než 12 hodin (nebo v případě sousedních zemí 24 hodin) mimo území České republiky bez negativního výsledku testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.
Výjimka pro očkované, ale i pro ty, kteří onemocnění nedávno prodělali
Z této základní povinnosti pak existuje podle opatření několik výjimek. „Tato povinnost se nevztahuje například na očkované osoby s národním certifikátem o provedeném očkování. To ale pouze v případě, pokud od aplikace druhé dávky (v případě jednodávkové vakcíny pak od data její aplikace) musí uplynout nejméně 14 dní a osoba nesmí jevit příznaky onemocnění COVID-19). Další výjimka platí pro osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 a od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní,“ vysvětluje David Šupej, advokát SEDLAKOVA LEGAL.
Pokud se zaměstnanec vrací ze země s nízkým nebo středním rizikem výskytu onemocnění COVID-19, může být do doby výsledku testu vpuštěn na pracoviště zaměstnavatele, ale do doby výsledku musí používat dostatečně kvalitní ochranný prostředek jako například respirátor.
Místo pobytu sdělovat nemusíte
Zaměstnanci pak mají zrcadlově uloženou povinnost informovat zaměstnavatele o cestách přesahujících 12 hodin, nebo 24 hodin, jde-li o sousední země, do zemí s nízkým, středním, vysokým, velmi vysokým a extrémním rizikem výskytu onemocnění COVID-19. Zaměstnanec ale nemusí sdělovat přesně místo dovolené. Tuto informaci totiž zaměstnavatel k ničemu nepotřebuje. Musí jen sdělit, z jakého místa (podle seznamu, který vede a aktualizuje také Ministerstvo zdravotnictví, viz zde ) se z pohledu rizika výskytu onemocnění COVID-19 vrací.
Ochranné opatření sice upravuje řadu kroků, zároveň ale nechává velký prostor na zaměstnavatelích. Zaměstnavatel by měl mít nastavený jednotný postup. „Pokynem nebo vnitřním předpisem tak určí, jakým způsobem a které odpovědné osobě se výše uvedené případy budou hlásit, kterému zaměstnanci se bude předkládat na kontrolu výsledek testu nebo kdo bude rozhodovat o tom, zda zaměstnanec bude vpuštěn na pracoviště s respirátorem po návratu ze země se středním nebo nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 i před výsledkem testu, nebo zda se bude čekat až na výsledek,“ dodává David Šupej ze SEDLAKOVA LEGAL.
Například ve společnosti Fidoo, která se zabývá firemní digitalizací financí, navrátilcům přístup umožňují za jasně daných podmínek: „Pokud je test negativní, nastupuje normálně do kanceláře a v následujících 5 dnech musí povinně absolvovat každý den samotest ze slin. Pokud by byl některý ze samostestů pozitivní, musí zaměstnanec na kontrolní PCR test a pokud znovu vyjde pozitivní, nastupuje do karantény,“ vysvětluje Petr Herzmann, ředitel společnosti Fidoo.
Test je na zaměstnanci
Vzhledem k tomu, že povinné testování všech zaměstnanců od 1.7. skončilo, nemá zaměstnavatel dál povinnost zajišťovat testování těchto zaměstnanců. Je tedy na zaměstnanci (pokud zaměstnavatel dál z preventivních důvodů testování nenabízí), aby využil stávající veřejně dostupná místa a test si sám zařídil.
Na zaměstnavateli pak také je, aby určil, jak mají postupovat zaměstnanci, kteří budou muset po návratu ze zahraniční dovolené zůstat po nějakou dobu v samoizolaci – zda například využije home office nebo zda půjde o překážku v práci na straně zaměstnance (tedy bez náhrady).
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Dovolená:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
?