Rozbřesk: Česká inflace jen kosmeticky zvolnila, v srpnu nás čeká další růst sazeb
Inflace v červnu jen kosmeticky poklesla z 2,9% na 2,8% (meziroční změna). To byl důsledek o něco mírnějšího růstu cen tabáku a poklesu cen lihovin. Jinak dál hlavním tahounem inflace zůstává jednoznačně doprava - ceny pohonných hmot jsou meziročně vyšší o více než 20%, zatímco ceny automobilů rostly meziročně o více než 5%. Během léta bude meziroční dynamika inflace v oddíle doprava zvolňovat a to bude zmírňovat i celkovou inflaci. Ta však zůstane spolehlivě nad 2%ním cílem centrální banky a ke konci roku se může zase vyšplhat na hranu tolerančního pásma do blízkosti 3 %. A to zejména kvůli růstu regulovaných cen, dražším energiím a potravinám. Souběžně sice může odeznívat ze zahraničí dovážená vysoká výrobní inflace. Na druhou stranu napjatá situace na trhu práce asi dál bude udržovat na zvýšenách úrovních jádrovou inflaci.
Dnešní čísla by každopádně měla být v souladu s poslední prognózou centrální banky a utvrdit ji v potřebě dál zvyšovat úrokových sazeb. S dalším růstem počítáme již na srpnovém zasedání a pak znovu v listopadu. A pokud delta varianta COVID 19 nepovede k novým výrazným uzávěrám ekonomiky, mělo by utahování měnových kohoutů pokračovat i v příštím roce.
To napínavější zasedání čeká již příští týden ECB. Ta se sice jednomyslně shodla na revizi měnové politiky, teď však podle posledních zpráv v tisku horko těžko hledá shodu nad tím, jak s ní prakticky naložit. Ještě daleko výraznější roli pravděpodobně bude hrát dlouhodobější komunikace (forward guidance), která by měla být podle Christine Lagardeové již příští týden výrazněji pozměněna. A to bude asi ohniskem sváru mezi konzervativnějšími bankéři a holubičí většinou. My počítáme s tím, že šéfka ECB se bude snažit trhy všemi silami ujistit, že plánovaný ústup z mimořádných pandemických programů (PEPP) bude jen velice postupný, podmíněný a do značné míry kompenzovaný tradičními nástroji (APP).
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se dál pokouší relativně úspěšně o stabilizaci. Do karet ji hraje příznivější nálada na globálních trzích a strach z delta varianty se tak načas odsunul do pozadí. Je možné, že na trhu přes letní nižší aktivitu, začnou být více cítit domácí exportéři - ti zůstávají relativně hodně málo zajištění. Domácí inflace dnes asi korunu příliš nerozhoupe a paradoxně pro ni může být zajímavější sledovat reakci globálních trhů na americká inflační čísla.
Zahraniční forex
Eurodolar začal týden v prázdninovém módu, když si trh nic moc nedělal z poklesu amerických výnosů a vcelku úspěšně ignoroval jejich růst.
Růst výnosů v USA může být spojený s nervozitou před zveřejněním americké inflace dnes odpoledne. Ta zřejmě v meziročním srovnání v červnu dosáhla letošních maxim, přičemž klesající ceny ojetých automobilů by mohly brát vítr z plachet jádrové inflaci. Jádrová složka tudíž může vykázat známky stabilizace, což může být pro trh signál, že její letošní růst je opravdu jen dočasný. V součtu mohou takové informace držet americké úrokové sazby stále nízko, a tudíž nedávat dolaru podněty k rozšiřování zisků.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select