Jonáš Mlýnek (LYNX)
Okénko investora  |  12.07.2021 12:08:50

Branson si splnil sen. Co čeká akcie Virgin Galactic nyní?

Závody o komerční lety do vesmíru jsou v plném proudu. Významného pokroku dosáhla společnost Virgin Galactic, které se podařilo získat povolení pro lety do vesmíru s turisty na palubě. Jsme tak opět o krok blíže k vesmírné turistice.

Burza na tuto informaci zareagovala a cena akcie Virgin Galactic (SPCE) vzrostla během chvíle raketově vzhůru. 

O SPCE akcie se také zajímá skupina z Reddit fóra WallStreetBets, která stojí za nedávným cenovým růstem vybraných meme akcií. Cenové pohyby akcie jsou tedy doslova turbulentní.

První vesmírny let a získání licence pro komerční lety

Virginn Galactic uskutečnilo důležitý krok v rozvoji vesmírného turismu, neboť se v květnu letošního roku podařil první vesmírný let za poslední dva roky. Celkově se jedná již o třetí úspěšně zakončený vesmírný let.

Vesmírné plavidlo by mělo být schopno dostat do vesmíru na šest pasažérů a dva piloty. V tomhle se třeba liší od konkurence jako je Blue Origin Jeffa Bezose, kde má být celý systém zcela autonomní. Bude tudíž zajímavé sledovat, co se více osvědčí. Je zřejmé, že vyvinout zcela autonomní plavidlo nebude zrovna jednoduché.

Již nyní má společnost Virgin Galactic na 600 rezervací na budoucí lety, kdy lístek stojí až 250 tisíc USD. Na úspěšný let trh přirozeně zareagoval velmi dobře a navíc se jednalo o dosti zásadní argument pro získání licence ze strany americké FAA (Federal Aviation Administration).

FAA licenci hned udělila o několik týdnů později, což byl další významný úspěch za relativně krátký časový úsek. Samotná licence je pro Virgin Galactic nesmírně důležitá, protože bez ní samozřejmě nemůže mít na palubě svých vesmírných plavidel pasažéry. 

Tudíž po technické a formální stránce má společnost téměř vše vyřešené, čehož si byl trh hned vědom a došlo k nárůstu ceny Virgin Galactic akcie. Než však započnou lety s platícími pasažéry, Virgin Galactic má v plánu dokončit další tři testovací lety. Dle plánu by pak mělo být vše připravené na ostrý provoz, který má přijít nejdříve v průběhu roku 2022. Nelze ovšem vyloučit, že se vývoj může protáhnout.

Blue Origin a SpaceX jako hlavní konkurenti Virgin Galactic

Jak bylo řečeno, Virgin Galactic má nemalou konkurenci ze strany Blue Origin, kterou vlastní zakladel Amazonu Jeff Bezzos. Druhá konkurence je SpaceX, kterou založil Elon Musk, jehož jméno si většina spojí zejména se společností Tesla. Společnost Blue Origin nedávno provedla aukci na první vesmírný let za 28 milionů USD.

Přidaná hodnota lístku je dána tím, že pasažér bude mít společnost samotného zakladatele Jeffa Bezose. Let se má uskutečnit již 20. července. Blue Origin uskutečnila již více jak tucet testovacích letů bez pasažérů a bez posádky, neboť firma vsadila na bezpilotní systémy.

SpaceX je dost napřed, protože má úzkou spolupráci s NASA. Americká vesmírná agentura využívá raket SpaceX, aby vůbec dostala své kosmonauty do vesmíru. Za přibližně rok jich do vesmíru dostala deset. Muskova firma plánuje i několik soukromých letů v průběhu následujícího roku.

Co se týče investičního hlediska, Blue Origin a SpaceX nejsou veřejně obchodovatelné společnosti a na základě dostupných zdrojů vyplývá, že IPO (Initial Public offering) není v dohledné době vůbec plánu. Pokud vás zajímají další společnosti, které jsou nějakým způsobem spojeny s vesmírnými lety a využitím vesmíru, doporučujeme náš článek vesmírné akcie. 

Virgin Galactic akcie (SPCE) v hledáčku Reddit WallStreetBets

Bohužel si Virgin Galactic začali všímat na známém redditovém fóru WallStreetBets. Říkám bohužel, protože řečená partička záměrně pumpuje vybrané tituly jako je například akcie AMC a GameStop.

Akcie, které si tato skupina vybírá, jsou často označovány jako meme akcie. Na jednu stranu si WallStreetBets tvoří image rádoby revolucionářů, kteří zápasí vůči velkým obchodním domům, ale ve skutečnosti se jedná o další Pump & Dump skupinu.

Obdobné P&D skupiny byly v hojné míře zastoupeny na přelomu 2017/2018 a znova se začaly rozšiřovat v době, kdy Bitcoin v roce 2020 dosáhl nového all time high.

Pokud se WallStreetBets  na jakýkoliv titul zaměří, je třeba počítat s iracionálními cenovými pohyby, které nemusí mít vůbec žádné opodstatnění. WSB totiž navede hromadu retailových investorů do něčeho, čemu často vůbec nerozumí. Investoři tak často nakupují vybrané meme akcie bez promyšlené strategie a tolik potřebného money managementu.

Cena akcie se rychle vypumpuje, po čemž většinou následuje strmý pokles. Virgin Galactic akcie, jsou samy o sobě dost volatilní, takže pokud se na ně nahrnou davy organizovaného retailu, berte to jako určité riziko.

Stručné představení Virgin Galactic

Virgin Galactic je soukromou společností, která byla založena již v roce 2004, takže můžeme vidět, že trvalo řádku let, než se firma vůbec dostala k realizaci projektu. Společnost se věnuje prodeji a realizaci krátkých suborbitálních letů v rámci vesmírně turistiky.

Upozorňuji, že v tomto ohledu je SpaceX krapet dál, protože jejich technologie posílají lidi vyloženě do volného kosmu, na orbitu Země. Virgin Galactic se zaměřuje pouze na ty suborbitální lety, což ale neznamená, že se hranice nebudou posouvat.

Zakladatelem společnosti je britský magnát, miliardář Richard Branson a konstruktér prvního soukromého raketoplánu SpaceShipOne Burt Rutan. Společnost má sídlo v Novém Mexiku, kde má sídlit i jejich vesmírný přístav. V plánu je vybudování druhého ve Švédsku, konkrétně u města Kiruna. Poloha města je totiž za polárním kruhem, což by mělo pasažérům umožnit pozorování polárních září.

Fundamentální analýza Virgin Galactic akcie (SPCE)

Na úvod k fundamentu mohu rovnou uvést, že společnost je léta nerentabilní, což by ovšem nikoho nemělo vůbec překvapovat, když ekonomická činnost, tedy vesmírná turistika ještě není v provozu. Investice do Virgin Galactic akcie je momentálně především o plánech a víře, že z toho jednou bude mainstreamový projekt jako například z automobilky Tesla.

Účetní období Q1 2021

Tržby jsou přirozeně nulové. Za první kvartál dosahují provozní výnosy záporné hodnoty, -81,28 milionů USD. Mezikvartálně zhoršení o 9,4 %. EBITDA ukazuje -78,41 milionů USD, zhoršení téměř o 10 %. Ztráty mezikvartálně vzrostly o 75 %, ze 74 milionů USD na 129,7 milionů USD. Volné cash flow zaznamenalo zlepšení, z -73,64 milionů USD na -49,59 milionů USD. Ukazatel EPS a P/E nemá smysl kalkulovat, když je společnost ztrátová.

Účetní období FY 2020

Celkové tržby za rok 2020 činí 238 tisíc USD. Operační výnosy jsou -275 milionů USD. EBITDA se zhoršila o více jak 73 % z -153 milionů USD na -265 milionů USD. Ekonomická ztráta za celý rok dosáhla 273 milionů USD. Volné cash flow se zhoršilo z -223 milionů USD na -250 milionů USD. EPS a P/E zase nepočítáme, protože při ekonomické nerentabilitě postrádá smysl.

Technická analýza Virgin Galactic akcie (SPCE)

Pro technickou analýzu si tentokrát zvolíme denní graf, kde můžeme sledovat, že Virgin Galactic akcie je hodně volatilní. První velká rally začala na přelomu 2019/2020 a vydržela do března, kdy celý trh shodily obavy kvůli pandemii. Během pár měsíců se akcie zhodnotily téměř o 500 %.

Pak ovšem přišel pád z 42,5 USD na S/R level 9 USD, což je v relativních číslech znehodnocení o 79 %. Dost slušný drop, který trval pouhých pár týdnů. Následující měsíce trh pomalu stoupal, ale docela dlouho se titul opakovaně vracel k S/R hladině 14,5 USD. Expanze ale začala ke konci roku zase akcelerovat.


 

 

 

 

 

 

 

 

Díky agresivnímu price action se cena Virgin Galactic akcie dostala hned z kraje roku 2021 na 63 USD, což je od S/R levelu 9 USD zhodnocení o 590 %. Růst byl vyloženě vertikální, což nikdy dlouho vážně nevydrží. Pokud něco obdobného před sebou vidíte, není vůbec rozumné do takové struktury trhu naskakovat.

Obdobný risk může sice vyjít, ale finanční riziko je obrovské. Stejně rychle jako šla cena nahoru, šla i dolů. Pokles se zastavil na S/R hladině 14,5 USD, která již minulý rok ukázala, že ji trh bere vážně.

Pokles od all time high dělalo více jak 77 %. Cena Virgin Galactic akcie od otestování řečené úrovně strmě stoupá. Zase se nám v grafu tvoří vertikála a samotná expanze graduje v doprovodu s vysokou volatilitou. Od 11. května vzrostla cena o 310 % a v struktuře můžeme identifikovat tři gapy, kdy poslední z 25. června je obrovský. Neuzavřené gapy pro trh fungují jako jakýsi magnet, takže je v průběhu času tendence je uzavřít. A čím větší jsou, tím více kurz přitahují.

Bullish gap z 25. června byl způsoben pozitivní zprávou ohledně udělení licence ze strany FFA. Za jeden den cena vzrostla o více jak 40 % a objemy byly naprosto rekordní. Za jeden den se protočilo více akcií, jak za pár týdnů. Trh zároveň téměř dosáhl all time high úrovně, poslední dva obchodní dny má ale titul klesající tendenci.

Trh je ve fázi velké nevypočitatelnosti. Klidně můžeme pokračovat na nové historické maximum, ale také je šance, že se struktura sesype úplně stejně jako začátkem minulého a letošního roku.

Co se týče indikátoru RSI, hodnoty jsou stále nad hraničními 70 body. Vrchol se vytvořil na 84 bodech, což je úctyhodný výkon. Teoreticky vzato tu ještě prostor pro expanzi existuje, ale už jsme v úrovních, kdy trh začal sklouzávat zase dolů. Přirozeně, co jde strmě nahoru, musí jednou i strmě dolů. Jinak na základě RSI je Virgin Galactic akcie poslední rok a půl dosti silná.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je vše jasné – Virgin Galactic je projekt, který v současnosti není rentabilní a dokud nepojede na plné obrátky vesmírny turismus, firma zůstane černou dírou na peníze. I když vše půjde podle plánu a v blízkých letech se dočkáme fungující ekonomiky, bude trvat velmi dlouho, než se Virgin Galactic vůbec dostane na break even.

Z technicky analýzy Virgin Galactic akcie je zřejmé, že o ní mají investoři a obchodníci ohromný zájem. Trh je vskutku volatiln a dělá pěkné zhodnocení. Jsou zde ale také přítomny až nezdravé pády dolů. Analyzovaný trh proto není vůbec pro ty obchodníky, kteří mají tendenci utíkat již při dvojciferné ztrátě. Chce to pevné nervy a trpělivost, v opačném případě je lepší se poohlídnout po něčem jiném, klidnějším. Jako jsou například akcie McDonald’s.

Každopádně je aktuálně vysoké riziko, že akcie Virgin Galactic tvoří třetí vrchol. Akcelerace expanze, volatilita, gapy a objemy tomu nasvědčují. Ovšem po korekci se zase jedná o potenciální příležitost, která může udělat stovky procent. Záleží logicky na okolnostech.

Hledáte tipy a analýzy nejlepších světových akcií a ETF?

Tituly, které se nyní vyplatí sledovat, akcie zralé na proražení nebo odraz. Každé úterý Vám zašleme aktuální analýzu 4 světových akcií a jednoho ETF. To vše včetně konkrétních úrovních vstupů a výstupů pro Váš obchod. Přihlaste se k investičnímu newsletteru Breakout trader a získejte ihned analýzu akcií a ETF na tento týden.

   

Upozornění: Všechny úrovně vstupů i výstupů z obchodů vychází z osobních strategií autorů newsletteru a mají pouze informativní charakter. Neměly by být chápány jako specifická nákupní a prodejní doporučení, ale jako podklad pro další analýzu se zohledněním Vašich investičních možností a zkušeností. Ujistěte se, že znáte podmínky investičního newsletteru.

---------

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika. Vaše celková ztráta může převýšit Váš celkový vklad. 

  

 

Jonáš Mlýnek

Jonáš Mlýnek

Jonáš Mlýnek působí jako ředitel české a slovenské pobočky LYNX. Akciovými trhy se zabývá již od roku 2007. Specializuje se zejména na americké trhy a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. V současnosti studuje program CFA.


LYNX

Logo LYNX

LYNX broker je specialista na online investování. Českým a slovenským investorům poskytuje nejširší nabídku trhů a instrumentů v kombinaci s extrémně nízkými poplatky. Umožňuje obchodovat akcie, opce, futures, forex, ETF, dluhopisy, certifikáty a další instrumenty na jediném účtu. Akcie a ETF je možné obchodovat od $5 v USA nebo od €6 v EU.


Získejte tipy na akcie a ETF zdarma

Chce získat aktuální tipy na akcie a ETF na tento týden? Investiční newsletter Breakout Trader přináší pravidelně každé úterý podrobnou analýzu čtyř akcií a jednoho ETF včetně konkrétních úrovní vstupu a výstupu. Zaregistrujte se k odběru zdarma a bez závazků na www.lynxbroker.cz/breakout-trader.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Et 13:04  Co stojí za optimismem Čechů vůči naší ekonomice? Radoslav Jusko (Ronda Invest)
St 15:06  Zdraží válka na Blízkém východě pohonné hmoty? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 14:50  Čínské akcie válcují západní tituly Mgr. Timur Barotov (BHS)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688