Kryptoměny vyklízí pozice a ztrácí zisky, kterých dosáhly od začátku roku
Ztráty kryptoměn
Přesto, že od čínského zátahu na tamní těžaře uplynul již týden, kryptoměnový trh stále čelí jisté formě nejistoty. Ta se mimo jiné projevuje tím, že takřka žádná z tisíců kryptoměn nedosahuje ani zdaleka takové kurzové hodnoty, na které se pohybovala před čínským zásahem. Kryptoměny své ztráty počítají v desítkách procent. Jen nejrozšířenější měna na světě bitcoin ztratila za týden téměř 15 %. Kurz této měny se tímto propadem vrátil na úroveň z úvodu roku. To samozřejmě zapříčinilo pád i ostatních kryptoměn. Některé odepsaly dokonce polovinu ze svých pozic. Jsou však i výjimky typu Vertcoin, která si polepšila v týdenním srovnání o více než 20 %.
6měsíční vývoj kurzu bitcoinu | zdroj Coinbank Trader
Do zahájení zostřeného boje proti těžařům kryptoměn na území Číny, se těžařské farmy ve velkém těšily oblibě úřadů jednotlivých provincií. To také vedlo k pomalejší reakci ze strany provincie S'-čchuan. Ta ještě v letošním roce vydávala nová povolení pro vznik průmyslových parků. V tomto roce modelový průmyslový park zřízený v autonomní prefektuře Liangshan Yi dokonce poskytnul své zázemí pěti novým projektům na těžbu bitcoinů.
Zelená energie
Provincie S'-čchuan je bohatá na přírodní zdroje, což přilákalo plno bitcoinových těžařských farem, které byly poháněny vidinou rychlého zbohatnutí. Místní úřady dostaly povolení ke zřizování průmyslových parků, které budou využívat pro svou spotřebu energii vyrobenou z vody a dokonce jim mohly nabízet nižší cenu elektřiny. Od roku 2019 tak nastal boom, který přilákal na 26 velkých průmyslových parků. V roce 2020 byla celková spotřeba elektrické energie, podle údajů Sichuan Electric Power Company, 286.520 GWh. V této provincii však bylo z vodních zdrojů vyrobeno mnohem víc elektřiny. Dalších 136.356 GWh bylo exportováno do ostatních čínských provincií. Národní energetická správa pak uvedla, že 20.200 GWh vodní energie bylo promarněno. Pro představu celková spotřeba elektřiny v České republice byla 71,4 TWh (71.400 GWh) a celkově ČR vyprodukovala 81,4 TWh elektrické energie.
Ilustrační foto | zdroj 123rf
V provincii S'-čchuan se tak nedá argumentovat bojem proti snižování uhlíkové stopy. Naplno se tak projevil skutečný důvod, který stojí za zavíráním těžařských farem. Čína v kryptoměnách spatřuje ohrožení svých zájmů a destabilizaci svého systému. Vzhledem k centralizovanému řízení může potírat veškeré aktivity spojené s těžbou kryptoměn. Čína se tak do jisté míry zbavila možné konkurence pro svůj digitální jüan, jehož pilotní testování spustila před několika týdny. Digitální jüan je nastaven tak, aby umožnil přímou výplatu peněz, přičemž mají omezenou platnost. Pokud nebudou použity do určitého data, jednoduše jim vyprší platnost a nebude možné s nimi již cokoliv uhradit. Nejen, že to vládnoucí garnituře usnadní sledovat finanční transakce a potlačit např. daňové úniky, usnadní to také sledovat odpůrce režimu. Čína tak bude mít totální kontrolu nad finančními transakcemi svých obyvatel. Peking by pak chtěl digitální jüan spustit pro širokou veřejnost před Olympijskými hrami v roce 2022 tak, aby jej mohli zároveň využívat návštěvníci těchto her.
Pro těžaře kryptoměn to však znamená v podstatě výběr jen ze tří možností. Tou první je ukončit veškeré těžařské aktivity, rozprodat svůj hardware a minimalizovat ztráty. Ještě v průběhu května se jeden těžařský stroj prodával za zhruba 620 USD. Nyní se takový stroj dá pořídit již za 110 až 120 USD. Největší čínský výrobce těžařského hardwaru, společnost Bitmain, v pátek uvedla, že pozastavuje prodej svých výrobků a hledá nové trhy v zahraničí.
Druhou možností je přestěhovat své podnikání za hranice Číny. Jeden investor z oněch 26 postižených subjektů uvedl, že se nyní pokouší přesunout svou těžební farmu do Ruska. Náklady na přesun svých aktiv odhadnul na 80.000 dolarů. Tento odhad zahrnuje i hodnotu bitcoinů, kterou nevytěží, protože bude jeho hardware odstaven. Dalšími destinacemi, kam se snaží investoři přesunout svá aktiva, jsou USA, Kanada, Austrálie, Rusko, Kazachstán, případně východní Asie jako Indonésie. Společnost BIT Mining začátkem týdne uvedla, že v první vlně dodala na 320 těžebních strojů do Kazachstánu. Ve druhé a třetí dodávce plánuje dodat 2.600 strojů do 1. července.
Třetí možností pak je svou činnost utlumit a doufat, že se časem čínské restrikce zmírní. Jak uvádí Wang Weifeng, těžař ze S'-čchuanu:
„Dodávky elektřiny byly přerušeny, ale nebylo nám nařízeno, abychom projekt zbourali. Takže zatím vyčkáváme, zůstává nám ještě kousek naděje.“
Všichni investoři se však shodují v tom, že se s vládou nebojuje a její nařízení se musí respektovat.
Příležitost pro kryptoměny
Odborníci na kryptoměny se vesměs shodují, že nynější vývoj pozici kryptoměn do budoucna jen posílí a spatřují v ní příležitost. Říkají, že tato situace urychlí diverzifikaci, která přispěje k odolnosti kryptoměn vůči jednotlivým státním intervencím. V budoucnu by se tak kryptoměny mohly vyvarovat tak výrazných výkyvů. Navíc uvádějí, že se v minulosti objevilo mnoho apokalyptických zpráv, které hlásaly, že kryptoměnám bude brzy konec. Všechny zprávy se ukázaly jako liché a nejznámější kryptoměny již několikrát prokázaly, že jsou vůči těmto atakům odolné, i když za svou odolnost platí vyšší mírou volatility. Za celou dobu fungování blockchainové sítě se ji ještě nikomu nepovedlo hacknout, což také svědčí o významné odolnosti.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory