cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  14.06.2021 20:54:56

Kolik lidí těžilo BTC spolu se Satoshim? Data z roku 2010 ukazují, že tvůrce Bitcoinu nebyl jedinou těžící velrybou

Kolik lidí těžilo BTC spolu se Satoshim? Data z roku 2010 ukazují, že tvůrce Bitcoinu nebyl jedinou těžící velrybou

14.06.2021 / Crypto Kingdom

V průběhu roku 2021 došlo k velkému množství záhadných pohybů velryb od těžařů, kteří v raných dobách těžili Bitcoin. Minulý týden bylo převedeno 1 000 Bitcoinu z roku 2010 a tento těžař od loňského roku utratil 11 000 Bitcoinu.

Takovéto velrybí pohyby jako ze staré školy přiměly některé lidi předpokládat, že výdaje v průběhu deseti let na Coinbase by mohly pocházet od Satoshiho Nakamota. Přestože odhady říkají, že Nakamoto vytěžil přes milion Bitcoinu, mnoho dalších účastníků sítě vytěžilo také miliony mincí.

Rok 2010 zažil těžbu CPU a GPU, spolu s extrémně nízkým hashratem a obtížností

9. června 2021 poslal jeden z prvotních těžařů na nesčetné množství různých adres 1 000 Bitcoinu (BTC) pocházejícího z 20 blokových odměn z roku 2010. Celkem tato velryba utrácela 6 000 deset let starého Bitcoinu. Pět předchozích pohybů v roce 2020 obsahovalo 5 000 desetiletého Bitcoinu. Od té doby se objevují názory, že tato velryba může být vynálezcem Bitcoinu Satoshi Nakamotem.

Záhadná velryba se vrací a přesouvá 35 milionů dolarů - těžař převedl 1 000 „spících bitcoinů“ z roku 2010, zdroj: theholyroger.com


Je nepravděpodobné, že by záhadnou velrybou byl Nakamoto, a i kdyby vynálezce vytěžil milion Bitcoinu, společně s jeho úsilím těžilo mnoho dalších. Nakamoto pravděpodobně těžil Bitcoin v roce 2010, kdy bylo za celý rok vytěženo 3,39 milionu BTC a tehdy mohl jednotlivec ještě stále využívat centrální procesorovou jednotku (CPU) k těžbě Bitcoinu až do poloviny roku 2010. To znamená, že základní počítač se slušným CPU mohl získat blokové odměny ze 67 920 bloků vyřešených v roce 2010.

Časová období, kdy těžaři Bitcoinové sítě přecházeli z CPU na GPU, pak na FPGA a nakonec na ASIC, zdroj: bitcoin.com


Od té doby během posledních měsíců roku 2010 byly grafické jednotky (GPU) využívány k těžbě Bitcoinu až do prvního čtvrtletí roku 2011. Mezi obdobím CPU a GPU mohlo mnohem více lidí těžit Bitcoin společně s jeho tvůrcem, který odešel z komunity v prosinci 2010.

Víme také, že obtížnost těžby Bitcoinu v síti byla během druhého roku života Bitcoinu velmi nízká. Analytici mohou odhadnout celkovou hashrate výpočtem konkrétních polí nalezených v odměnách Coinbase.

3,3 milionu BTC získaného v roce 2010 bylo vytěženo při obtížnosti těžby sítě kolem 1,18 až 14 484. Pro srovnání je dnešní obtížnost těžby mnohem větší na 21,05 bilionu, což je nárůst obtížnosti o 145 317 112 385 % od roku 2010.

Tato data naznačují, že během prvních dvou let provozu Bitcoinové sítě byla obtížnost těžby Bitcoinu extrémně nízká. V této době byl hashrate také velmi nízký, což znamená, že v roce 2021 se na těžbu BTC používá mnohem více hashpower, než bylo potřeba před deseti lety.

Data ukazují, že v březnu 2010 byl hashrate kolem 43 milionů hashů za sekundu, neboli celkem 43,5 megahash za sekundu (MH/s). Pro srovnání, dnešní nejlepší těžební zařízení pro Bitcoin dělá kolem 100 terahash za sekundu (TH/s), což je 100 bilionkrát více než celá hashrate na jaře roku 2010.

Pokud by tehdy několik set lidí nebo až několik tisíc lidí těžilo Bitcoin, byl by hashrate pouze 0,0000436 TH/s. Do 30. srpna 2010 celkový hashrate sítě vyskočil na 0,01 TH/s. Toto zvýšení během 5 měsíců způsobily lepší řešení pro Bitcoin a více účastníků odkazujících hashrate síti.

Cena Bitcoinu v červenci 2010 stoupla z $0,008 na $0,08 za minci, Artforz způsobil rozruch

Z příspěvků na fóru na bitcointalk.org víme, že spousta lidí těžila Bitcoin do července 2010. V prosinci 2009 bylo zřejmé, že lidé využívali GPU těžební rigy GPU k těžbě Bitcoinu a lidé také už věděli, že těžba pomocí ASIC zařízení už je na cestě. Satoshi toho roku dokonce varoval před „závodem ve zbrojení GPU“, když řekl, že by se komunita možná měla dohodnout, že nebude spěchat s tímto typem těžby.

"Měli bychom uzavřít gentlemanskou dohodu o odložení závodů ve zbrojení GPU na tak dlouho, jak to bude možné, pro dobro sítě. Je mnohem snazší dostat získat rychle nové uživatele, pokud si nemusí dělat starosti s ovladači GPU a kompatibilitou. Je hezké, že každý, kdo má jenom CPU, se může úplně stejně účastnit soutěže,“ řekl Nakamoto.

Těžař Artforz a jeho Artfarm

V létě roku 2010 už však bylo příliš pozdě a v polovině července se o pseudonymním těžaři Artforzovi říkalo, že je vedle Laszla Hanyecze jedním z prvních těžařů GPU. Artforz byl zdánlivě první, kdo vytvořil celou „farmu“ GPU těžebních zařízení.

„Artfarm“, jak se tomu tehdy říkalo, využil svůj soukromý kód k těžbě tisíců Bitcoinu v roce 2010. Nechvalně proslulý Artforz řekl, že vytěžil 1 700 Bitcoinu za šest dní 25. července 2010. Artforz se stal v komunitě docela kontroverzním leaderem a v říjnu 2010 se tvrdilo, že ovládá zhruba 20–30 % výpočetního výkonu sítě.

Artforzův počáteční „Artfarm“ sestával z 24 Radeonů 5970. Artforzův kód pro GPU těžbu byl soukromý, ale nakonec GPU těžařům unikl. Do října 2010 byl vydán první veřejný Opencl miner.

Nikdo neví, kdo je Artforz, ale co víme, je, že vytvořil první Scrypt coinu s názvem „tenebrix“, což nakonec vedlo k vytvoření Litecoinu (LTC) Charlieho Leeho. Stejně jako Nakamoto, Artforz zmizel ze scény během počátků sítě. Veřejnosti sdělil 25. srpna 2011, že jeho „Artfarm“ pokryl méně než 1 % hashpower sítě kvůli pokroku v těžbě od určitých jednotlivců a skupin.

Od ledna 2009 do konce roku 2010 se předpokládá, že Nakamoto nasbíral 1,1 milionu BTC. Mezi tímto obdobím (leden 2009 až prosinec 2010) bylo vytěženo více než 4,9 milionu Bitcoinu, což ostatním účastníkům těžby ponechalo 3,8 milionu.

Po prvním čtvrtletí roku 2011 to začalo být pro účastníky využívající CPU a GPU řešení těžby těžší, protože na scénu vstoupily návrhy integrovaných obvodů, jako bylo field-programmable gate array (FPGA). Těžaři pravděpodobně mohli využívat FPGA až do 1. čtvrtletí 2012 a do té doby se dominantní silou v těžbě staly čipy integrovaných obvodů (IC) nebo integrované obvody specifické pro aplikaci (ASIC).

To vše v pohledu, můžeme říci, že mnoho dalších těžilo Bitcoin po boku Satoshiho během doby, kdy tvůrce nastartoval celou síť, až do prosince 2010. Jen proto, že se několik tisíc BTC z roku 2010 pohnulo, tak to ještě neznamená, že to byl Nakamoto.

A pokud víme, tvůrce Bitcoinu nikdy neutratil žádný z 1,1 milionu mincí, o nichž se předpokládá, že byly tehdy vytěženy. I když, kdo ví?

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688