Libor Stoklásek (Imperial Finance)
Investice  |  13.06.2021 17:33:52

Burzovní kalendář 24/52 - Co musíme vědět do nového týdne!

Hlavní události nového týdne se ujme Federální rezervní sytém Spojených států a zatímco se neočekává, že by centrální banka měla přijmout změny dosavadních opatření, obchodníci a investoři budou hledat známky toho, že se tvůrcům měnové politiky vymyká stále posilující inflace. Makroekonomický kalendář představí údaje maloobchodního prodeje a data indexů cen výrobců (PPI), která by mohla poosvětlit sílu hospodářského oživení. Čína v polovině týdne zveřejní report průmyslové výroby a statistiky maloobchodních tržeb. Vláda předsedy Borise Johnsona ve Velké Británii hned z kraje týdne oznámí, zda neodloží plánované úplné znovuotevření britské ekonomiky. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně začít nový týden.

Červnové zasedání FEDu

Do výstupu ze dvoudenního zasedání americké centrální banky plánovaného na středeční podvečer se zřejmě nedočkáme zásadní volatility. Na pozadí obav z přetrvávající inflace nelze sázet na změnu měnové politiky předsedy FEDu Jerome Powella. Trhy budou vyčkávat na signály, zda banka nenaznačí utahování expanzivní politiky dříve, než avizovala počátkem roku. Powell se v posledních týdnech nechal opakovaně slyšet, že krátkodobé cenové výkyvy se nepřenesou do trvalé inflační nerovnováhy a obecně se očekává, že v tomto tónu proběhne i středeční tisková konference.

Zatímco čísla inflace rostou, oživení na trhu práce není tak oslnivé. Americký trh práce přidal v průběhu minulého měsíce pouze 559 tis. pracovních míst, po pouhých 278 tis. míst v měsíci dubnu. To ponechalo zaměstnanost přibližně 7,6 mil. pracovních míst pod vrcholem z února 2020.

Většina analytiků neočekává, že FED začne diskutovat o omezení svého měsíčního programu nákupu aktiv před svou výroční konferencí v Jackson Hole ve Wyomingu na konci měsíce srpna letošního roku.

Makroekonomický kalendář

Kromě zasedání americké centrální banky se dočkáme zveřejnění květnových údajů maloobchodních tržeb a inflačního reportu indexu cen výrobců (PPI). Úterní seance nabídne údaje průmyslové výroby, které mohou přinést nadhled do přetrvávajícího stavu problémů s omezením dodávek a nedostatky na trhu práce. Burzovní kalendář obsahuje také zprávy o počtu nových bydlení a počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Datatrhu práce zveřejněná minulý čtvrtek ukázala, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesl díky otevírání hospodářství na nejnižší úroveň za téměř patnáct měsíců.

Akcie vs dluhopisy

Zámořské akcie do středečního výstupu ze zasedání centrální banky zřejmě příliš zajímavých pohybů nepřinesou. Investoři počkají s novými pozicemi po prohlášení FEDu o změně výhledu harmonogramu zvyšování úrokových sazeb.

Od posledního setkání FEDu přinesla ekonomická data více otázek než odpovědí. S ohledem na určitou budoucí nejistotu je těžké si představit, jakékoli změny ve stávajícím nastavením centrální banky USA. Trh práce nevytváří pracovní místa, která mnozí očekávali, a inflace nadále pokračuje ve stabilním růstu - i když se obecně předpokládá, že je přechodná a souvisí s otevřením ekonomiky.

Data o růstu spotřebitelských cen ukázala na meziroční růst inflace o rovných 5 %, jádrová pak na 3,8 %. Stále je sice nutné brát ohled na silný bazický efekt, když loni v květnu ceny stále ještě klesaly. Ani tentokrát však tímto efektem nelze vyšší inflaci úplně smést se stolu. Zatímco členové FEDu nedávno projevili chuť zahájit rozhovory o možném utahování měnové politiky, předseda Jerome Powell zřejmě neočekává, že by k tomu došlo dříve než ke konci roku.

Meme akcie by také mohly prozatím zůstat v hledáčku obchodníků. Ty zažily opět velmi volatilní jízdu, když akcie GameStop (GME) dosáhly během úterní seance na maxima 344,66 USD a v pátek propadly až na 206,13 USD.

Kromě meme akcií se dostane pozornosti také neočekávanému poklesu výnosů na dluhopisech státní pokladny, kde došlo k zásadnímu poklesu desetiletých splatností. Tu nejvíce sledují investoři zaměřující se na trh s bydlením a navázaný hypoteční trh.

Čínská data

Čína se ujme slova ve středu, kdy zveřejní údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Tato data by měla investorům poskytnou pohled na ekonomické oživení druhé největší ekonomiky světa. Očekává se, že se růst dat oproti předchozímu měsíci lehce zpomalí. Domácí spotřeba opět pokulhává. Zatímco čínští vývozci se těší silné poptávce, úskalí globálního dodavatelského řetězce a rostoucí mezinárodní ceny komodit ovlivňují produkci, což působí jako brzda silného zotavení z propadu vyvolaného pandemií. Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o rekordních 18,3 % a mnoho ekonomů očekává, že letošní růst překročí 8 %.

Oddálí Británie úplné otevření ekonomiky?

Britský premiér Boris Johnson má v pondělí oznámit, zda může 21. června dojít ke zrušení zbývajících koronavirových omezení. Johnson však v sobotu vyjádřil vážné znepokojení nad rostoucími počty infekcí varianty Delta COVID-19, která byla poprvé objevena v Indii, a posílil tak očekávání, že se chystá odložit úplné znovuotevření ekonomiky o dva až čtyři týdny.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Imperial Finance

Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).

Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.

Více informací na: www.imperial-finance.cz



Přečtěte si také:

18.10.2021Burzovní kalendář 42/52 - Co musíme vědět do nového týdne! Libor Stoklásek (Imperial Finance)
03.10.2021Burzovní kalendář 40/52 - Co musíme vědět do nového týdne! Libor Stoklásek (Imperial Finance)
20.09.2021Burzovní kalendář 38/52 - Co musíme vědět do nového týdne! Libor Stoklásek (Imperial Finance)
12.09.2021Burzovní kalendář 37/52 - Co musíme vědět do nového týdne! Libor Stoklásek (Imperial Finance)
23.08.2021Burzovní kalendář 34/52 - Co musíme vědět do nového týdne! Libor Stoklásek (Imperial Finance)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688