Nerovnoměrný komoditní (super)cyklus: Trh se (ještě více) rozdělí na vítěze a poražené
Většině komodit se letos zatím daří. Růst jejich cen navázal na loňské oživení a podnítil úvahy o možném novém komoditním supercyklu. Rozdílné vyhlídky v různých zeměpisných oblastech a odvětvích však znamenají, že by zisky na komoditním trhu mohly být v dalších měsících rozptýlenější.
Investoři zvažují, zda komodity vstupují do nového růstového supercyklu, nebo jen do delšího období abnormálně silné poptávky. "Domníváme se, že nedávná výkonnost komodit od ropy přes měď po kukuřici přeřadí na vyšší rychlostní stupeň a budeme pravděpodobně svědky více rozvrstvených výnosů," říká James Richards, analytik z Fidelity International. "Sledujeme ceny téměř 20 komodit. Jejich výkonnosti se rozcházejí navzdory celkově robustním ziskům. Zdá se, že rizika pro globální poptávku rostou, včetně dopadů současné vlny pandemie covidu-19 na rozvíjejících se trzích, hlavně v Indii a Brazílii. S tím, jak se bude hospodářství dále otevírat, čekáme růst poptávky po energetických komoditách, zato poptávku po kovech a zemědělských produktech bude pravděpodobně tlumit mírnější tempo růstu v Číně a ukončování globálního cyklu obnovy zásob."
Energie
Růst cen ropy je působivý. Předpokládané oživení poptávky v druhé polovině roku bude pravděpodobně výraznější než možný růst nabídky. OPEC se zavázal jen k postupnému zvyšování produkce ropy a experti z Fidelity si myslí, že pravděpodobně zůstane jen u prognóz, protože většina členů kartelu se disciplinovaně drží dohodnuté úrovně těžby. Američtí těžaři z břidlic budou pravděpodobně také postupně zvyšovat těžbu a nadále se soustředit na udržení kázně v rámci svého hospodaření, a tedy opatrnost při investicích do nových ložisek.
Kovy
Pro kovy jsou vyhlídky střídmější, protože velká část poptávky po nich závisí na čínské ekonomice. Její růst může kvůli postupnému zpřísňování měnové politiky ze strany centrální banky v příštích 12 měsících zpomalit. "Jednou z protivah je dekarbonizace, podle nás důležité téma. Bude hnacím motorem pro udržení růstu nad trendem u některých komodit po několik let, zejména u kovů, jako jsou lithium, nikl a měď, které se používají u elektromobilů a v rámci udržitelné energetiky. Uvidíme, zda tyto dlouhodobé trendy budou stačit k udržení cen kovů na současných vysokých úrovních, pokud běžná poptávka oslabí," říká Richards.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/komodity/nerovnomerny-komoditni-supercyklus-trh-se-jeste-vice-rozdeli-na-viteze-porazene
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz