Česká i americká inflace překvapila, avšak opačným směrem
Cenový pohyb v českém spotřebitelském koši v květnu do určité míry odpovídal očekáváním. V důležité složce potravin, která představuje téměř třetinu koše, ovšem došlo k překvapivému vývoji, a celková inflace tak skončila meziročně na 2,9 %, pod odhadem trhu (3,1 %) i naším (3,3 %).
Dle očekávání se dostavil růst cen v kategorii dopravy (+0,7 % m/m) díky vrcholícímu statistickému efektu z minulého roku. Dále jsme pozorovali také očekávané zdražení ve službách (+0,5 % m/m), jež pravděpodobně souvisí s rozvolněním vládních restrikcí. K tomu ale došlo až v polovině května, a lze tak očekávat, že se efekt znovuotevření ekonomiky v cenách ještě projeví.
Nejvíce překvapivý byl vývoj cen potravin. Podle týdenních šetření cen vybraných potravin jsme počítali s celkovým mírným meziměsíčním růstem, nakonec ale poklesly o 0,6 %. Dále jsme očekávali, že se ještě projeví dopad zvýšení daní na tabák. Avšak kategorie tabák a alkohol již pouze stagnovala.
Jádrová inflace dle metodiky ČNB bez sezónního očištění přidala meziměsíčně 0,4 % (v dubnu 0,3 %). Díky vysoké srovnávací základně ale snížila meziroční tempo růstu z dubnových 3,4 % na 3,1 %, a nachází se tak poblíž naší prognózy, ve které pro 2Q21 počítáme s průměrnou jádrovou inflací na 3,1 %. FRA sazby se po zveřejnění inflace mírně snížily, nicméně z hlediska očekávání měnové politiky je třeba brát v potaz nejen celkový výsledek inflace, ale i její strukturu. Za mírnějším, než očekávaným růstem stojí již zmíněné ceny potravin, zatímco ČNB v komentáři ke květnové inflaci uvedla, že jádrové ceny byly mírně vyšší, než jejich prognóza předpokládala. Na očekávání zvýšení úrokových sazeb tento srpen nic neměníme a nelze vyloučit ani možnost zvýšení sazeb již za zhruba dva týdny na červnovém zasedání.
V USA překvapila květnová inflace opačným směrem. Meziročně činila 5,0 % oproti očekávaným 4,7 %, nad očekáváními byla i jádrová inflace. Výsledek opět rozvířil debatu ohledně toho, zda je zvýšená inflace pouze přechodná, anebo jsme na počátku více fundamentálních inflačních tlaků. Stejně jako v dubnu ani květnová statistika spotřebitelských cen tuto debatu nevyřeší, ovšem fakt, že 52 % nárůstu květnové inflace tvořily kategorie náchylné na proces znovuotevírání ekonomiky, indikuje, že cenové tlaky nebudou dlouhodobé.
Zasedání ECB nepřineslo změnu nastavení úrokových sazeb. Banka potvrdila pokračování v nákupu aktiv PEPP znatelně vyšším tempem oproti prvním měsícům roku. Inflační očekávání pro letošní a příští rok byla mírně navýšena, to samé platí i pro HDP. Poprvé od prosince 2018 zaznělo, že ECB vnímá rizika prognózy jako vyvážená. Z pohledu německých státních dluhopisů ani peněžního trhu eurozóny naši vídeňští kolegové nejsou názoru, že by včerejší informace vytvořily prostor pro výraznější reakci.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?