Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  01.06.2021 10:59:03, aktualizováno 10:59:05

Letošnímu výkonu české ekonomiky svědčí vakcinace, zrušení superhrubé mzdy, ale i statistický efekt loňské nízké základny

Český statistický úřad dnes potvrdil svá dřívější, předběžná čísla k výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Tuzemské hospodářství meziročně ztratilo 2,1 procenta svého výkonu, mezičtvrtletně pak 0,3 procenta.

V mezičtvrtletním pohledu je však příznivou zprávou růst hrubé přidané hodnoty, a to o 0,1 procenta. Hrubá přidaná hodnota očišťuje hrubý domácí produkt o takzvané čisté daně na výrobky, které představují rozdíl mezi daněmi (DPH, spotřební daně) a dotacemi. Hodnota vlastní produkce tedy mezičtvrtletně narůstala, do minusu ji stahovaly související daně. V rámci loni schváleného daňového balíčku, který začal platit letos začátkem roku, došlo ke snížení spotřební daně z motorové nafty, ačkoli dále pokračoval růst spotřební daně z tabáku. Efekty těchto daňových změn se promítají do údaje o hrubém domácím produktu, nikoli však do údaje o hrubé přidané hodnotě.

Mezičtvrtletní pokles ovšem zapříčinily také zádrhele ve vlastní výrobě, zejména pak nedostatek čipů, který ochromil čistý vývoz průmyslové produkce typu aut. Spotřeba domácností mezičtvrtletně stagnovala, což vzhledem k plošným uzavírkám podstatné části kamenného maloobchodu a služeb je poměrně příznivý výsledek. Dostavil se efekt zrušení superhrubé mzdy, které v důsledku snižuje daň ze mzdy zaměstnanců. Ti tak měli více peněz na spotřebu, i když jim třeba mzda či plat mezičtvrtletně stagnovaly.

Za celý letošní rok by ekonomika ČR měla vzrůst o 3,5 procenta. Částečně ovšem kvůli nízké základně meziročního srovnání. Projeví se uskutečnění odkládané spotřeby domácností. Pozitivně se projeví rapidně se lepšící podmínky ve zpracovatelském průmyslu, které se v květnu zlepšily z měsíce na měsíc nejvýrazněji v historii sledování, tedy za posledních bezmála dvacet let. Oboje má společný důvod, resp. důvod: postupující zotavování naší i zahraničních ekonomik, které přichází ruku v ruce postupující vakcinací a stále uplatňovanými vládními programy podpory poptávky a zaměstnanosti, jako je Antivirus.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et 16:40  Evropská ekonomika roste navzdory slabému průmyslu (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Et 15:00  Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA klesl ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Et 14:49  USA: Výrobní ceny v průmyslu vzrostly ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688