Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  24.05.2021 11:05:20

Týdenní výhled - data o vývoji sentimentu a revize HDP


Týden odstartujeme jediným údajem v českém ekonomickém kalendáři. Statistický úřad zveřejní květnový konjunkturální průzkum. Všechny jeho subindikátory v dubnu zaznamenaly zlepšení a s další vlnou optimismu lze díky částečnému rozvolnění vládních nařízení počítat i v květnové edici průzkumu. Největší potenciál ke zlepšení má index v sektoru služeb, které byly vlivem uzavírek zasaženy nejsilněji. Po zbytek týdne nás čeká řada měkkých indikátorů v čele s německým Ifo indexem. V Německu a USA bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP v Q1.

V případě Německa trh neočekává revizi. Měl by tak být pouze potvrzen předchozí výsledek, podle něhož se ekonomika mezičtvrtletně propadla o 1,7 % (o 3,3 % meziročně). Současně bude zveřejněna i struktura HDP. Za poklesem pravděpodobně stála zejména nadále utlumená spotřeba domácností – medián odhadu ukazuje na mezičtvrtletní pokles o 3,5 %. Výsledek pak měly dále stáhnout dolů kapitálové investice (-1,0 %). Na druhé straně lze očekávat, že podporu dodala vládní spotřeba (0,5 %). S navracením ekonomické aktivity do normálního režimu se bude příspěvek vládních výdajů k HDP snižovat, zatímco příspěvek spotřeby domácností i kapitálových investic bude sílit. 

Jak si německá ekonomika prozatím vede v jarních měsících napoví květnové Ifo indexy. Složka očekávání, která je obyčejně dobrým indikátorem ekonomické aktivity, podle nás vzrostla z 99,5 na 102 bodů. Zlepšení očekáváme také u indexu měřícího aktuální situaci (z 94,1 na 95,5 bodů).

Den zakončí údaj o spotřebitelské důvěře Conference Board v USA. Kromě souhrnného indikátoru budou zajímavé především detaily ohledně očekávání vývoje inflace a situace na trhu práce. S překvapivě vyšší dubnovou inflací je možné, že spotřebitelé přehodnotili svá očekávání směrem nahoru. Z pohledu jejich kupní síly bude ale rozhodující, zda současně počítají s úměrným růstem nominální mzdy.

Po prázdném středečním kalendáři nás ve čtvrtek čeká sada dat z USA. Dle mediánu tržního odhadu HDP v 1Q21 vzrostlo o anualizovaných 6,5 % oproti původně avizovaným 6,4 %. Současně bude dostupná struktura HDP.

Na závěr týdne se dozvíme květnový výsledek ekonomického sentimentu v eurozóně spolu s inflačními očekáváními. Výsledek by měl rezonovat s Ifo indexem a oproti dubnu ukázat zlepšení. V USA budou zveřejněny dubnové osobní výdaje a příjmy, a také cenový deflátor PCE, který je bedlivě sledován tamní centrální bankou. Dubnová statistika inflace spotřebitelských cen naznačuje, že PCE poskočí nahoru (konsensus je 0,6 % oproti 0,4 % v březnu). 

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688