ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  24.05.2021 09:03:23

ČR - konjunkturální průzkum v květnu ukázal další růst důvěry


Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 5,0 bodu na hodnotu 99,7, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 99,1 a indikátor důvěry spotřebitelů o 8,9 bodu na hodnotu 102,8. Ve srovnání s květnem loňského roku, kdy probíhala první vlna pandemie koronaviru, jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na výrazně vyšší úrovni.

„V průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry a to především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb. Respondenti z těchto odvětví hodnotili mnohem lépe než v předchozích měsících svou současnou ekonomickou situaci a poměrně optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. 

Důvěra v odvětví průmyslu se v květnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o  1,3  bodu na  hodnotu 103,6. Poprvé od ledna 2018 převažoval počet průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako více než uspokojivou. Stav zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se oproti dubnovému výraznému růstu snížil. Ve srovnání s květnem 2020 je důvěra podnikatelů v průmyslu výrazně vyšší. 

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,3 bodu na  hodnotu 115,2. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se oproti dubnu snížil. Zároveň se mírně zvýšil podíl respondentů očekávajících v příštích třech měsících zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. V meziročním srovnání je důvěra ve stavebnictví výrazně vyšší.

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,4 bodu na hodnotu 99,3. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se oproti dubnu výrazně zvýšil. Rovněž vzrostl podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Meziročně je důvěra podnikatelů v obchodě výrazně vyšší.

Již druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru). Indikátor důvěry v květnu vzrostl o 7,3 bodu na hodnotu 92,7. Hodnocení současné ekonomické situace podniků ve službách se v meziměsíčním srovnání zlepšilo. V květnu navíc poprvé od října loňského roku převažoval podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou celkovou poptávku. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců se ale meziměsíčně téměř nezměnil. Oproti květnu loňského roku, kdy byl indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb na nejnižší úrovni od počátku sledování, je důvěra výrazně vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se podruhé v řadě výrazně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o  8,9 bodu na hodnotu 102,8. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace se druhý měsíc v řadě snížil. Ve srovnání s dubnem poklesly i obavy z růstu nezaměstnanosti. Hodnocení vlastní finanční situace spotřebitelů se téměř nezměnilo. Meziměsíčně se nezměnil ani počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky. Obavy z růstu cen zůstávají vysoké. Meziročně je důvěra spotřebitelů výrazně vyšší.

„Ještě vyšší než u podnikatelů byl v květnu růst důvěry mezi spotřebiteli. Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem, uvedla Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů. 
 

***

Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 18. května 2021.
 

_________________

Poznámky:

Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: Ing. Juraj Lojka, ředitel odboru koordinace podnikových statistik a konjunkturálních průzkumů, tel. 731439291, e-mail: juraj.lojka@czso.cz
Kontaktní osoba:  Ing. Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů, tel. 604815440, e-mail: 
jiri.obst@czso.cz
Metoda získání dat:  Konjunkturální zjišťování ČSÚ, Spotřebitelský barometr Data Collect (https://www.datacollect.cz)

Termín ukončení sběru dat:  18. 5. 2021

Termín zveřejnění další RI:  24. 6. 2021

Podrobné časové řady sald jednotlivých ukazatelů, sald a bazických indexů indikátorů důvěry dle odvětví:  https://www.czso.cz/csu/czso/kpr_cr


Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN.

 

Přílohy

Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 24.05.2021
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


 

24. 5. 2021

Spolu s rozvolňováním roste i důvěra v ekonomiku

Konjunkturální průzkum – květen 2021

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 5,0 bodu na hodnotu 99,7, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 99,1 a indikátor důvěry spotřebitelů o 8,9 bodu na hodnotu 102,8. Ve srovnání s květnem loňského roku, kdy probíhala první vlna pandemie koronaviru, jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na výrazně vyšší úrovni.

„V průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry a to především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb. Respondenti z těchto odvětví hodnotili mnohem lépe než v předchozích měsících svou současnou ekonomickou situaci a poměrně optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. 

 

Důvěra v odvětví průmyslu se v květnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,3 bodu na hodnotu 103,6. Poprvé od ledna 2018 převažoval počet průmyslových podniků hodnotících svou současnou celkovou poptávku jako více než uspokojivou. Stav zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Podíl podnikatelů očekávajících pro období příštích tří měsíců růst tempa výrobní činnosti se oproti dubnovému výraznému růstu snížil. Ve srovnání s květnem 2020 je důvěra podnikatelů v průmyslu výrazně vyšší.

 

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,3 bodu na hodnotu 115,2. Podíl podnikatelů hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou se oproti dubnu snížil. Zároveň se mírně zvýšil podíl respondentů očekávajících v příštích třech měsících zvýšení stávajícího počtu zaměstnanců. V meziročním srovnání je důvěra ve stavebnictví výrazně vyšší.

 

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 4,4 bodu na hodnotu 99,3. Podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou se oproti dubnu výrazně zvýšil. Rovněž vzrostl podíl podnikatelů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců. Stav zásob zboží na skladech se meziměsíčně nezměnil. Meziročně je důvěra podnikatelů v obchodě výrazně vyšší.

 

Již druhý měsíc v řadě se výrazně zvýšila důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru). Indikátor důvěry v květnu vzrostl o 7,3 bodu na hodnotu 92,7. Hodnocení současné ekonomické situace podniků ve službách se v meziměsíčním srovnání zlepšilo. V květnu navíc poprvé od října loňského roku převažoval podíl podnikatelů pozitivně hodnotících současnou celkovou poptávku. Podíl podnikatelů očekávajících zlepšení poptávky po službách v období příštích tří měsíců se ale meziměsíčně téměř nezměnil. Oproti květnu loňského roku, kdy byl indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb na nejnižší úrovni od počátku sledování, je důvěra výrazně vyšší.

 

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se podruhé v řadě výrazně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 8,9 bodu na hodnotu 102,8. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace se druhý měsíc v řadě snížil. Ve srovnání s dubnem poklesly i obavy z růstu nezaměstnanosti. Hodnocení vlastní finanční situace spotřebitelů se téměř nezměnilo. Meziměsíčně se nezměnil ani počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících dvanácti měsících uspoří nějaké finanční prostředky. Obavy z růstu cen zůstávají vysoké. Meziročně je důvěra spotřebitelů výrazně vyšší.

 

„Ještě vyšší než u podnikatelů byl v květnu růst důvěry mezi spotřebiteli. Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem, uvedla Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů. 

 

***

Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 18. května 2021.

 

Poznámky:

 

Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ:              Ing. Juraj Lojka, ředitel odboru koordinace podnikových statistik a konjunkturálních průzkumů, tel. 731439291, e-mail: juraj.lojka@czso.cz

Kontaktní osoba:                                                  Ing. Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů, tel. 604815440, e-mail:  jiri.obst@czso.cz

Metoda získání dat:                                             Konjunkturální zjišťování ČSÚ, Spotřebitelský barometr Data Collect (https://www.datacollect.cz)

Termín ukončení sběru dat:                               18. 5. 2021

Termín zveřejnění další RI:                                24. 6. 2021

 

Podrobné časové řady sald jednotlivých

ukazatelů, sald a bazických indexů

indikátorů důvěry dle odvětví:                            https://www.czso.cz/csu/czso/kpr_cr

 

Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN.

 

Přílohy:

Tab. Indikátory důvěry – salda indikátorů důvěry, bazické indexy

Graf Sezónně očištěné indikátory důvěry – bazické indexy (20032021)

Graf Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách – bazické indexy (20032021)

Graf Salda sezónně očištěných indikátorů důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách (20032021)

Graf Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání, sezónně očištěno, bazické indexy (20072021)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 12:40  Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Út 11:10  Index SP 500 našel podporu na klouzavém průměru InstaForex (InstaForex)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688