Průměrný invalidní důchod ve 2. stupni je 8.949 Kč – jak se vypočítá výše vašeho invalidního důchodu?
Možná uvažujete o žádosti o invalidní důchod nebo jste o invalidní důchod již zažádali a jistě vás zajímá, jak bude vaše žádost posouzena a v jaké výši vám bude invalidní důchod přiznán. Samotné uznání invalidity k přiznání invalidního důchodu nestačí, podmínek a proměnných je více. Podrobně píšeme o invalidních důchodech TADY, ale nyní budeme předpokládat, že jste splnili všechny podmínky pro přiznání tohoto důchodu a zaměříme se na výpočet výše invalidního důchodu.
Jako všechny ostatní důchody, má i invalidní důchod dvě části, z kterých se vypočítává, a to výměru základní a výměru procentní. Základní výměra je stanovena zákonem o důchodovém pojištění a je jednotná pro úplně všechny důchody. Základní výměra invalidního důchodu pro rok 2021 je stanovena na 3.550 Kč.
Procentní výměra je ta část invalidního důchodu, která se pro každého počítá zcela individuálně. Zkoumá se, zda má žadatel dostatečně dlouhou účast na důchodovém pojištění – jedné ze složek sociálního pojištění, které za zaměstnance platí zaměstnavatel a OSVČ jej platí sami. V praxi se v podstatě zkoumá dostatečný počet odpracovaných let. Výjimka nastává jen u žadatelů, kteří se stali invalidními následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání – u nich se doby pojištění nezkoumají.
Vedle počtu odpracovaných let rozhoduje o výši invalidního důchodu i tzv. dopočtená doba. Dopočtenou dobou se rozumí doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku, kterou by hypoteticky mohl člověk odpracovat, pokud by se nestal invalidním. Při výpočtu dopočtené doby se nebere nutně váš důchodový věk, počítá se vždy s věkem platným pro bezdětné ženy stejného data narození.
Další proměnnou ve výpočtu výše invalidního důchodu je průměr hrubých výdělků za rozhodné období (v roce 2021 je to 1986-2020) a stupeň invalidity. Stupeň invalidity ovlivňuje výši důchodu následovně - za každý odpracovaný a dopočtený rok se započte:
- pro invaliditu prvního stupně činí 0,5 % z výpočtového základu,
- pro invaliditu prvního stupně činí 0,75 % z výpočtového základu,
- pro invaliditu třetího stupně 1,5 % výpočtového základu.
Pro třetí stupeň invalidity je koeficient výrazně vyšší, a to z toho důvodu, že je práceschopnost člověka v tomto stupni velmi omezena a tak se předpokládá, že invalidní důchod bude hlavním zdrojem financí na živobytí této osoby.
Je zřejmé, že samotný výpočet invalidního důchodu je složitý a je k němu třeba znát mnoho údajů. Pro přibližnou představu o výši vašeho invalidního pro vás máme zjednodušenou kalkulačku výpočtu invalidního důchodu, kam stačí doplnit základní údaje.
Průměrný invalidní důchod třetího stupně je dlouhodobě nižší než průměrný starobní důchod a tento rozdíl se postupně od roku 2010 zvyšuje. Statistiky ČSSZ ukazují, že za období 03/2010 byl průměrný invalidní důchod pro třetí stupeň 9.670 Kč a průměrný starobní důchod 10.043 Kč, ale za období 03/2021 je průměrný invalidní důchod pro třetí stupeň 13.438 Kč a průměrný starobní důchod 15.351 Kč.
Ze statistických údajů ČSSZ můžeme dále zjistit, že průměrná výše invalidních důchodů vyplácených za první čtvrtletí roku 2021 byla pro invaliditu prvního stupně 7.690 Kč, druhého stupně 8.949 Kč a třetího stupně 13.438 Kč.
Nejnižší procentní výměra invalidního důchodu (bez ohledu na stupeň
invalidity) je stanovena na 770 Kč, takže minimální invalidní důchod v
roce 2021 dělá 4.320 Kč (3.550 Kč základní výměra + 770 Kč procentní
výměra).
Kdy dochází k valorizaci a úpravám invalidního důchodu?
Výše invalidního důchodu se každoročně pravidelně valorizuje, tak jako i ostatní důchody. Všechny důchody se valorizují automaticky od lednové splátky důchodu a na zvýšení má nárok každý, kdo pobíral důchod v předchozím roce.
Ke změně výše invalidního důchodu může dojít i z důvodu změny zdravotního stavu – záleží, zda došlo ke jeho zlepšení či zhoršení a jak nově zdravotní stav posoudí OSSZ. Nastane-li taková situace a dle posudku OSSZ (PSSZ) u poživatele invalidního důchodu z důvodu zhoršení nebo zlepšení zdravotního stavu dojde ke změně stupně invalidity, stanoví se nová výše procentní výměry invalidního důchodu (základní výměra důchodu zůstává beze změny). Tato nová výše procentní výměry se stanoví přes stanovený koeficient. Tak například, když se dostanete z 1. do 2. stupně invalidity zvýší se procentní výměra o 1,5násobek, když se dostanete z 2. do 3. stupně invalidity, roste procentní výměra o dvojnásobek a když se zdravotní stav výrazně zhorší a dostanete se z 1. stupně rovnou do 3. stupně invalidity, zvyšuje se procentní výměra o trojnásobek. Naopak, pokud se zdravotní stav poživatele invalidního důchodu zlepší z 2. na 1. stupeň invalidity, přepočítá se procentní výměra přes koeficient 0,6667. Postupuje se tedy výhradně podle koeficientů, v procentní výměře už se nezohledňuje výše výdělků v době, kdy už lidé invalidní důchod pobírali.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Invalidní důchod
- Výpočet invalidního důchodu
- Kalkulačka invalidního důchodu
- Žádost o invalidní důchod - formulář sepisuje pracovník OSSZ
- Průměrný důchod invalidní III. stupeň - vývoj a graf
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Zvýšení důchodu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla