Výstavba solárních elektráren v Alžírsku otevírá příležitosti pro české firmy z oblasti OZE
Výstavba solárních elektráren v Alžírsku otevírá příležitosti pro české firmy z oblasti OZE
12.05.2021 / 12:14 | Aktualizováno: 12.05.2021 / 12:18
Ministerstvo energetické tranzice upustilo od plánu výstavby fotovoltaických elektráren a chystá se vyhlásit veřejné zakázky na malé a středně velké fotovoltaické projekty o celkovém výkonu 1000 MW. Ministr Chems Eddine Chitour připomněl záměr dosáhnout celkového výkonu z obnovitelných zdrojů ve výši 15 000 MW v horizontu roku 2030. Plán rozvoje obnovitelných energetických zdrojů EnR a Plán nového energetického mixu jsou doplněny o Program energetické úspory. Jejich výsledkem by mělo být zastoupení OZE v energetickém mixu v řádu 10 % v roce 2030, a snížení energetické spotřeby zavedením úsporných žárovek, zavedení certifikace energetické hospodárnosti budov, a větší zastoupení automobilů na pohon zkapalněným plynem.
Alžírská vláda měla hned tři dobré důvody, proč z energetické tranzice udělat jednu z tří hlavních os Plánu hospodářského rozvoje 2020.
1) Zatímco se spotřeba elektrické energie v Alžírsku za posledních pět let zdvojnásobila, výhled pro rok 2050 hrozí zvýšením o další řád na 250TWh (tj. 60 % vyrobené energie by se spotřebovala v tuzemsku, což významně ohrožuje plynové zásoby v krátkodobém horizontu).
2) Dosud energeticky soběstačné Alžírsko ovšem trápí také drastické propady cen ropy, které způsobily, že příjmy hlavní exportní komodity energetického giganta v roce 2020 klesly o celých 40 %, což pouze prohloubilo probíhající strukturální krizi.
3) Okolní maghrebský trh je dlouhodobě energeticky deficitní, tj. Libye téměř polovinu spotřeby elektrické energie dováží, 56 % elektrické energie v Tunisku se vyrábí s pomocí zemního plynu dovezeného z ADLR, a Maroko taktéž dováží 15 % elektrické energie přímo a dalších 19 % vyrábí z dovezeného plynu. Ostatně právě energetický mix a potřeby maghrebského trhu budou hlavními diskusními body příštího zasedání Dialogu 5+5[1].
Alžírsko tedy musí nastoupit cestu dlouhodobé energetické udržitelnosti nejen z hlediska pokrytí vlastní narůstající spotřeby, ale i pokud chce i do budoucna obhájit image země vyvážející energie. Po opakovaných snahách o přespříliš ambiciózní plány (př. výstavba největší fotovoltaické elektrárny na světě Tafouk I), se Program zavedení obnovitelných zdrojů energie soustředí na projekty středního rozsahu. Z obavy z ekologických katastrof, jakými byl Černobyl, Three Mile Island nebo Fukushima, se Alžírsko postavilo zády k jaderné energii; třetí největší světové zásoby břidlicového plynu jsou sice lákavý zdroj energie, hydraulické štěpení je však náročné na vodní zdroje, které v zemi chybí, a tak se programy diverzifikace energetického mixu pragmaticky zaměřují především na solární energii, jejíž potenciál v zemi 8krát převyšuje její světově významné zásoby zemního plynu. Energetické tranzici se nyní „věnuje“ hned několik úřadoven a legislativa explicitně upřednostňuje OZE (př. Zákon o elektrické energii 2002, Zákon o elektrické energii a plynu 2012 a další), přesto OZE ani v roce 2021 netvoří více než 0,1 % energetického mixu.
Malý Sonelgaz nebo také SHAEMS, tak se jmenuje společný podnik kapitálově tvořený z poloviny olejářskou společností Sonatrach a z druhé poloviny energetickým gigantem Sonelgaz. Podnik bude mít na starosti uskutečnění plánu rozvoje OZE. Akciová společnost bude zodpovědná za celé řízení veřejných zakázek včetně formulace technicko-rozpočtových požadavků. S vysokou pravděpodobností budou VZ formulovány pro národní investory, respektive dodavatele, ti ovšem budou hledat vzhledem k nedostatečným výrobním a technologickým kapacitám subdodavatele pro svá integrovaná řešení.
Veřejné zakázky lze sledovat v databázi www.algeriatenders.com, na webu Centra pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie CDER www.cder.dz nebo na webu ministerstva energetické tranzice.
Mgr. Alena Štojdlová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Alžíru
[1] Spolupráce zemí západního středomořského prostoru v otázkách vědy, výzkumu, vzdělávání a technologií
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla