(Kurzy.cz)
Tento týden bude makrům dominovat vývoj zaměstnanosti v USA
Sada dat HDP ze závěru minulého týdne přinesla příjemné překvapení. Ekonomika ČR se v prvním čtvrtletí propadla o 0,3 % k/k a předčila tak konsensus tržního odhadu (-0,8 % k/k). Povzbudivá by měla být i várka tuzemských ekonomických dat za březen (průmysl a maloobchod) v tomto týdnu. Za poslední dobu jsme si zvykli na záporná čísla, teď už ale lze počítat až s dvouciferným růstem. Půjde však o statistický efekt nízké srovnávací základny z minulého roku, a ne o zlepšení situace. Přeci jen byla ekonomika v březnu nadále zužována restrikcemi.
Kalendář dnes ráno odstartovaly německé maloobchodní tržby byly v březnu meziročně vyšší o 11 % a únorový pokles zmírnila revize. Nejednalo se ovšem pouze o statistický efekt srovnání s propadem s březnem 2020. Tehdy byly tržby meziročně ještě o 1,1 % r/r vyšší. Meziměsíčně došlo k růstu o 7,7 %.
V úterý se dočkáme pouze ekonomických dat z USA. Březnová statistika zahraničního obchodu by měla ukázat po slabším únorovém výsledku na růst exportů i importů. Průmyslové zakázky pravděpodobně vzrostly o 1,3 % po předchozím poklesu o 0,8 %.
Ve středu dorazí údaj o březnových cenách výrobců v eurozóně. Jak již ukázala tuzemská data, lze očekávat svižný růst, který reflektuje tlaky na ceny vstupů k nímž dochází za kombinace plnících se objednávkových knih a chybějícího výrobního materiálu. Medián trhu ukazuje na meziměsíční růst cen výrobců o 1,1 %, meziročně o 4,2 % po 1,5 % v únoru.
Důležitá data dorazí také z USA. Statistika zaměstnanosti v soukromém sektoru ADP by měla ukázat na tvorbu nových pracovních míst, především v sektoru služeb, kde se firmy s postupným rozvolňováním restrikcí připravují na silnou poptávku. Dále se dozvíme výsledek indikátoru ISM pro sektor služeb, který v dubnu pravděpodobně znovu mírně vzrostl.
Čtvrtku dominují česká data. Maloobchodní tržby podle nás v březnu vykážou +15,8 r/r včetně prodejů aut (statistika registrací nových vozů za březen je povzbudivá) a +9,3 % r/r vyjma aut. Data budou ovlivněna poklesem z minulého roku, ale spotřeba domácností (měřena týdenními objemy karetních transakcí) v poslední době ožívá.
Odpoledne je na řadě měnověpolitické zasedání ČNB. Úrokové sazby zůstanou beze změny a od minulého zasedání nečekáme ani posun k rétorice signalizující brzké navýšení sazeb. Na tiskové konferenci bude guvernér Rusnok pravděpodobně reflektovat nad lepším než očekávaným výkonem ekonomiky v 1Q21. Na druhé straně by ale mohlo zaznít, že rozsah a rychlost ekonomického zotavení je nejistá. Indikací postoje ČNB bude nová makroekonomická prognóza.
V pátek bude trh sledovat statistiku z amerického trhu práce. Dorazí ale také výsledek českého průmyslu a zahraničního obchodu za březen. Očekáváme, že oba sektory nadále limitovaly problémy na straně nabídky v podobě chybějících vstupů do výroby. A díky vzájemné propojenosti platí, že zádrhely v průmyslu jsou následně reflektovány i v exportu. Očekáváme tak, že průmyslová produkce zhruba stagnovala. Nicméně propad z minulého roku a letos v březnu jeden pracovní den navíc ji ale napomůžou pravděpodobně až k dvoucifernému růstu.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?