Rákos a orobinec mizí z břehů i dna Velkého boleveckého rybníka
Rákos a orobinec mizí z břehů i dna Velkého boleveckého rybníka
Velký bolevecký rybník (fotografie: M. Pecuch)
Rozrostlý rákos a orobinec, tedy takzvaná helofyta, odstraňuje v těchto dnech odborná firma z břehů i dna Velkého boleveckého rybníka. Rákos kosí ručně, orobinec sklízí odbagrováváním povrchové vrstvy jemného bahna i s oddenky a kořeny rostlin, a to v okolí rybníka i u vstupů do vody. Tyto rostliny mají obrovskou regenerační schopnost, není tedy nutné se obávat, že by mohlo dojít k úplnému zničení porostů.
Pokles hladiny rybníka v období od roku 2015 podpořil přirozenou expanzi rákosu a orobince na další volné plochy dna. „V jejich porostech nacházejí vhodné životní podmínky vodní plži, zejména plovatky, které jsou velmi rizikovými mezihostiteli ptačích motolic, proto je vhodné jako prevence proti výskytu cerkáriové dermatitidy držet okraje porostů příbřežní vegetace v dostatečné vzdálenosti od vstupů do vody využívaných rekreanty,“ uvedli v návrhu opatření pro regulaci rákosin a orobince ve Velkém boleveckém rybníku jeho zpracovatelé Jindřich Duras a Zdeňka Chocholoušková. Podle nich je pro odstranění rákosu a orobince vhodná jen mechanická regulace, tedy opakované kosení rákosu a odbagrování orobince s kořeny a oddenky.
Cerkáriová dermatitida je alergické kožní onemocnění savců, vyvolané průnikem cerkárií (larev) ptačích motolic do kůže hostitele. Nejvíce lidí se nakazí během koupání v přírodních nádržích, v nichž se vyskytují plži vylučující tyto infekční larvy.
Odstraňování porostů rákosu a orobince realizuje Správa veřejného statku města Plzně.
Text: Marie Fialová
Zveřejněno: 28. 4. 2021, Martin Pecuch