Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Akcie ve světě  |  06.01.2003 12:24:31

Telekomunikace - události leden - červen 2002


Telekomunikace - události červenec - prosinec 2002 

PRAHA (ČIA) - Přinášíme přehled nejdůležitějších událostí na českém telekomunikačním trhu v lednu až červnu 2002:

LEDEN 2002

Na začátku roku 2002 bylo v ČR více než 7,1 milionu uživatelů mobilních telefonů, tedy přes 69 procent populace. Nejstarší tuzemský operátor Eurotel registroval 3,238 milionu zákazníků, konkurenční RadioMobil měl v síti Paegas 2,85 milionu zákazníků a nejmladší Český Mobil v síti Oskar 858,4 tisíce zákazníků.

V první fázi výběrového řízení na privatizaci Českého Telecomu obdržel Fond národního majetku osm dopisů o vyjádření zájmu od potenciálních investorů. Několik dopisů bylo předloženo konsorcii tvořenými několika zájemci, a to jak telekomunikačními operátory, tak finančními investory. U privatizačního poradce si v prosinci 2001 vyzvedlo informační memorandum 25 předběžných zájemců.

Kvůli nutnosti uvolnit frekvence pro mobilní sítě třetí generace UMTS musely kabelové televize ukončit vysílání v bezdrátovém systému MMDS. Objevily se spekulace o možném nákupu internetového portálu Atlas Českým Telecomem. Do konce roku 2002 však ke změně majitele jednoho ze tří nejnavštěvovanějších portálů nedošlo.

Kvůli neočekávanému množství proudu vyhořela 22. ledna telefonní ústředna Českého Telecomu v pražských Vinohradech. Bezprostředně poté došlo k výpadku telekomunikačních služeb pro více než 40 tisíc zákazníků. Všechny telefony znovu fungovaly 7. února. Firmě vznikla škoda přes 100 milionů korun.

Průměrná čekací doba na zřízení hlavní telefonní stanice činila k začátku roku 0,83 měsíce, přičemž ještě ke konci roku 1994 činila 47,95 měsíce a ke konci roku 1995 dokonce 71,55 měsíce.

Eurotel oznámil, že ministerstvu vnitra dodá 19 tisíc mobilních telefonů pro systém Krizového řízení ČR. Služby poskytne po dobu následujících šesti let. Veřejná zakázka byla vyhlášena v prosinci 2000, osloveni byli všichni tři mobilní operátoři. Po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), protestu konkurenčního RadioMobilu a pozdějším rozhodnutí ministerstva vnitra o zrušení veřejné obchodní soutěže byl Eurotel k podání nabídky vyzván bez veřejné soutěže přímo usnesením vlády z října 2001.

Podle lednové studie společnosti TNS Interactive má přístup k internetu z domova 13,1 procenta populace. Dalších 16,9 procenta populace má přístup k internetu z jiného místa než z domova, přičemž převládajícím místem přístupu je stále zaměstnání. Zhruba 14 procent populace sice přístup k internetu nemá, ale už o internetu slyšelo a chtělo by s ním pracovat nebo si jej vyzkoušet. Dalších 52 procent populace sice už o internetu slyšelo, ale nezajímá se o něj. O internetu zatím ještě neslyšela 4,1 procenta dospělé populace. Během posledního týdne před dotazováním se k internetu připojilo 19 procent populace, během posledního měsíce pak 28 procent.

Licenci k poskytování veřejných telefonních služeb v pevné síti mělo na začátku roku více než 25 případných konkurentů Českého Telecomu. Více než 50 firem získalo dosud licenci k budování a provozování pevné telekomunikační sítě.

Podle ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga (ČSSD) vláda nechce uspěchat prodej třetí licence na provozování sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS). "Licenci prodáme ve chvíli, kdy bude dostatečný zájem, aby byla prodána za stejných podmínek jako dvě předchozí," uvedl Schling. V roce 2001 přijaly podmínky prodeje licence pouze společnosti Eurotel a RadioMobil, Český Mobil licenci za vyvolávací cenu 3,5 miliardy korun nekoupil.


ÚNOR 2002

Český Telecom k 1. únoru zvýšil ceny v průměru o 3,7 procenta a využil tak maximální možné hranice dané Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). Nejvýraznější z novinek bylo zvýšení ceny měsíčního paušálu u nejpoužívanějšího cenového programu Home Standard z dosavadních 175 na 299 korun. Naopak mírně se snížilo hovorné - například cena za minutový místní hovor ve špičce u tarifu Home Standard klesla z 1,45 koruny na 1,40 korun, mimo špičku pak z 80 na 70 haléřů. Firma také zavedla několik nových cenových programů včetně Home Internet.

ÚOHS začal prošetřovat možné zneužití dominantního postavení Českého Telecomu na tuzemském telekomunikačním trhu. Důvodem je především existence tarifu Home Mini, který uživatelům znemožňuje volbu konkurenčních operátorů.

Také nejmladší tuzemský operátor Český Mobil ve své síti Oskar spustil komerční provoz technologie vysokorychlostních datových přenosů (GPRS). Eurotel ji uvedl již na podzim 2000, RadioMobil v srpnu 2001.

Český Telecom se stal vítězem výběrového řízení státního podniku Česká pošta na dodavatele datových služeb. Smlouvu podepsal na pět let.

BŘEZEN 2002

Závazné nabídky na privatizaci Telecomu předložily jen tři subjekty. Z pozdějších informací vyplynulo, že jedním z nich je společnost TDC (TeleDanmark), která byla jako strategický operátor vyzvána k účasti v konsorciu s Deutsche Bank a Blackstone Group. Druhým zájemcem je švýcarská společnost Swisscom společně s CVC Capital Partners a Spectrum Equity Partners. Třetím zájemcem je konsorcium firem Apax Partners, Doughty Hanson a Warburg Pincus.

RadioMobil oznámil získání třímiliontého zákazníka své sítě Paegas. Společnost KPNQwest oznámila oficiální dokončení akvizice společnosti GTS Central Europe a sítě Ebone. Spojená společnost ponese název KPNQwest.

ČTÚ rozhodl o použití modelu LRAIC (Long run average incremental cost) pro výpočet cen za propojení. Právě absence cenového rozhodnutí byla příčinou vzrůstající kritiky ČTÚ ze strany alternativních operátorů.

Na základě rozhodnutí ÚOHS vyzval ČTÚ Český Telecom k návrhu nových cenových programů, které by již neobsahovaly hovorový kredit a neomezovaly volbu operátora ani přenositelnost čísla. ÚOHS zjistil, že podmínky programu Home Mini mohou narušit hospodářskou soutěž, protože budou omezením volby operátora a přenositelnosti čísla omezovat nástup konkurenčních operátorů.

Představenstvo Českého Telecomu odvolalo Jamese Fredericka Ledbettera z funkce ředitele odštěpného závodu Imaginet. Prozatímním vedením závodu pověřilo Radka Součka. Ledbetter byl ředitelem Imaginetu od jeho založení v září 2000 a realizoval záměr propojit aktivity související s internetem a službami profesionálních sítí. Pod Imaginet spadá například i portál Quick, kterému se podle odborníků ani přes masivní investice nepodařilo prosadit mezi trojici nejnavštěvovanějších českých portálů. Součástí Imaginetu jsou také společnosti Internet OnLine (IOL), M.I.A., asp1000, Edinet a elektronické tržiště CenTrade.

Zprávy o programu dubnové mimořádné valné hromady přispěly k výraznému poklesu akcií Českých radiokomunikací. Představenstvo firmy se přitom od programu oficiálně distancovalo a uvedlo, že jej navrhla společnost Netla Management Limited jako minoritní akcionář. Podle neoficiálních informací Netlu ovládá Pavel Tykač, šéf bývalé finanční skupiny Motoinvest.

Český Telecom oznámil, že od poloviny roku umožní posílat krátké textové zprávy (SMS) a e-maily z veřejných telefonních automatů. Od investice si dominantní operátor slibuje velmi krátkou dobu předpokládané návratnosti a udržení zákazníků, kteří v posledních letech před pevnými linkami výrazně upřednostňují mobilní telefony.

Kanadská telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW) navýšila svůj podíl ve společnosti ClearWave z 45 na 85,6 procenta. ClearWave je největším podílníkem v TIW Czech, která drží přes 94 procenta v Českém Mobilu.

Díky vyřešení sporu se společností Český internet mohl Český Telecom pokračovat v instalaci veřejných informačních terminálů. První z nich představil v říjnu 2001 na Pražském hradě. Do konce roku 2002 jich zprovoznil zhruba 30 na různých místech ČR.

Také akcionáři společnosti eTel oznámili připravenost zahájit arbitrážní spor s českou vládou o ochraně investic. Důvodem je výrazná nespokojenost se stavem liberalizace českého telekomunikačního trhu. Podobný krok již dříve avizovali i akcionáři GTS a Contactelu. Předseda ČTÚ David Stádník odmítl kritiku pasivity a pomalosti regulačního úřadu odkazem na platný telekomunikační zákon. Ten úřadu nedovoluje regulovat trh preventivně, ale až následně na základě konkrétní formální žádosti operátorů. Řešením by podle Stádníka byla rychlá novela zákona, která je však vzhledem k blížícím se volbám nereálná.

Operátoři Eurotel a RadioMobil navrhli při jednání s operátory pevných linek cenu přesahující čtyři koruny za minutu propojení hovoru z pevné do mobilní sítě, přestože již v listopadu 2001 ČTÚ stanovil cenu propojení na 3,66 koruny.

Ministerstvo dopravy a spojů ve své výroční zprávě o stavu telekomunikací v ČR přiznalo existenci překážek pro výraznější rozšiřování používání internetu. Konstatovalo, že kromě relativně vysoké ceny osobních počítačů patří mezi největší překážky také prozatím omezené možnosti elektronické komunikace s orgány státní správy a vysoké poplatky Českého Telecomu za přístup k internetu v denní době. Majoritní podíl v Českém Telecomu přitom ovládá právě stát.


DUBEN 2002

Vláda nejdříve ze tří zájemců o Český Telecom vybrala dva, s nimiž nadále jednala: Konsorcium TDC (Tele Danmark), Deutsche Bank a Blackstone Group a konsorcium společností Swisscom, CVS Capital Partners a Spectrum Equity Partners. Ani jeden ze zájemců podle ministra financí Rusnoka za dosavadní 51procentní státní podíl nenabízel vládou požadovaných 80 miliard korun, takže byli vyzváni ke zvýšení nabídky.

Na konci dubna se vláda rozhodla Český Telecom neprodat. Koordinační výbor doporučil za akceptovatelnou pouze nabídku prvního z uvedených zájemců, který však nepřistoupil na vládou požadované zvýšení ceny. Druhým důvodem, proč se vláda rozhodla firmu neprodat, byla podle Rusnoka vedlejší role telekomunikačního operátora v konsorciu.

RadioMobil zahájil postupnou změnu značky Peagas na T-Mobile podle vzoru mateřské společnosti.

Český Mobil aktivoval miliontého zákazníka sítě Oskar. Komerční provoz firma zahájila 1. března 2000.

Český Telecom uvedl, že splnění zákonem dané povinnosti umožnit do 30. června službu volby operátora ho přijde na 1,547 miliardy korun. Firma navrhuje, aby se tyto náklady zahrnuly do cen účtovaných od konkurenčních operátorů. Konkurenční operátoři proti požadavku dominantního operátora vzápětí protestovali.

Alternativní operátoři upozornili na další možné zneužití dominantního postavení Českého Telecomu. Podle jejich informací totiž Český Telecom plánuje zahájit komerční nabídku ADSL bez toho, aby umožnil velkoobchodní prodej služby konkurenci.

Dosavadní marketingový ředitel a člen představenstva RadioMobilu Robert Chvátal se stal generálním ředitelem společnosti EuroTel Bratislava, která stejně jako RadioMobil patří do skupiny T-Mobile International.

Podle Mladé fronty Dnes je Český Mobil na prodej. Čeká se údajně jen na miliontého zákazníka a získání licence UMTS. Ani TIW jako majoritní vlastník společnosti možnost prodeje nevyloučil. "Všechno je na prodej a je to vždy jen otázka ceny. Nevidím však důvod zbavovat se investice, která mi dělá dobrou obchodní vizitku a brzy začne i vydělávat peníze," uvedla viceprezidentka společnosti Karla Stephensová. Nemá však údajně informace o tom, že by Oskar měl směřovat do rukou jiných vlastníků.

RadioMobil nabídl možnost dobíjet předplacené karty nově také u on-line terminálů Sazky. V říjnu službu zprovoznil i Eurotel.


KVĚTEN 2002

Vláda oznámila, že privatizaci Českého Telecomu v tomto volebním období už neprojedná. Vláda Miloše Zemana (ČSSD) tím údajně nechce zavazovat novou vládu. "Nevidíme důvod, proč prodávat Český Telecom pod cenou - a nejsme vládou, která prodává něco na poslední chvíli," uvedl premiér Zeman.

Nizozemská telekomunikační společnost KPNQwest vyhlásila bankrot. Česká pobočka uvedla, že je na mateřské firmě provozně nezávislá, bude i nadále fungovat a hledat nového majitele.

Vítězi veřejné zakázky Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) na dodávku personálního informačního systému pro správní úřady se staly společnosti GORDIC, MSM Informační systémy, OKsystem, Vema, Český Telecom, IBM Česká republika a A.S.E.I.

Vznikla petice vyzývající vládu ČR k zabránění monopolizace informačního prostředí ve školství prostřednictvím projektu Internet do škol. Český Telecom oznámil, že ke konci roku přestanou platit dosavadní telefonní karty pro volání z veřejných telefonních automatů.

Od 1. června firma zavádí novou multifunkční čipovou telefonní kartu s názvem Trick, která bude narozdíl od dosavadních typů karet použitelná i při odesílání SMS a e-mailů z budek, při surfování na internetu z veřejných informačních terminálů a výhledově i při dalších službách. Po skončení platnosti dosavadního typu karet přejde Český Telecom také u telefonních automatů z impulsní tarifikace na časovou.

ČTÚ vydal cenové rozhodnutí určující způsob výpočtu cen za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí pro službu přístupu k internetu. Předpis nahradil předchozí cenové rozhodnutí ze 2001.

Projekt Internet do škol provázely další aféry: Původní náklady se možná z 4,5 miliard vyšplhají až na 9,7 miliardy korun. Ministerstvo školství vynaložilo v roce 2001 například téměř 150 milionů korun je za průzkum, jak jsou školy vybaveny počítačovou technikou. Podle specializovaných výzkumných agentur lze přitom průzkum pořídit mnohonásobně levněji. V roce 2001 byla do výběrového řízení na generálního dodavatele projektu, jehož příprava a průběh se stal předmětem řady sporů a stížností, přijata pouze nabídka konsorcia firem AutoCont a Český Telecom. Zbylých pět subjektů, které se o zakázku ucházely, neuspělo údajně kvůli základním formálním chybám v nabídkách.

Český Telecom na konci května oznámil "regionálně omezený testovací provoz" služeb ADSL v Praze, Brně a Ostravě. Do konce roku chce projekt rozšířit zhruba do 100 měst.

Alternativní operátoři obvinili Český Telecom ze skrytého komerční spuštění ADSL a snahu o monopolizaci nově se rodícího trhu širokopásmových komunikací.

Český Mobil na konci května zavedl novou tarifní strukturu.

Vláda zveřejnila kritizovanou Rámcovou smlouvu o poskytování služeb komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy s Českým Telecom. O přidělení zakázky Českému Telecomu rozhodla vláda bez výběrového řízení v březnu 2001.

České radiokomunikace vyjádřily znepokojení nad zánikem úspěšné značky Paegas. Prodej svého zbývajícího 39procentního podílu v RadioMobolu však neplánují.

Eurotel začal komerčně nabízet službu Cell Info, jejíž zkušební provoz zahájil na podzim 2001. Jedním z využití služby je reklamní sdělení na displeji mobilu, pokud se uživatel nachází například v blízkosti obchodního domu.

Krátce po zahájení interaktivní hry Oskarneval společnosti Český Mobil napadly Oskarův IQ Test hackeři.

ČERVEN 2002

Odcházející Zemanova vláda nečekaně rozhodla, že o privatizaci Českého Telecomu bude nadále jednat se dvěma konsorcii, jejichž nabídku již dříve vyhodnotila jako nejlepší. Podmínkou pro úspěch je podle vlády zachování složení těchto konsorcií a navýšení kupní ceny minimálně o 10 procent oproti původním nabídkám z 26. dubna.

Český Telecom oznámil, že od 1. července zavede dva nové cenové programy Home Zero a Business Zero, které už nebudou obsahovat hovorový kredit. Ani s nimi však nebyli konkurenční operátoři spokojeni, protože nehledě na doporučení ÚOHS a ČTÚ programy stále brání využití volby operátora, tedy služeb konkurence.

ČTÚ vydal na konci června předběžné opatření, pozastavující službu ADSL Českého Telecomu.

ÚOHS přikázal Eurotelu zaplatit pokutu 48 milionů korun a RadioMobilu pokutu 15 milionů korun. Obě společnosti svým jednáním v letech 2000 a 2001 zneužily dominantního postavení na trhu. Zákazníkům účtovaly za volání do sítě nejmladšího operátora Český Mobil částku vyšší než za volání, kterou si účtovaly navzájem za volání mezi svými sítěmi. Při stanovení výše pokuty úřad zohlednil, že firmy již přistoupily k částečné nápravě chování.

Na konci června Český Telecom dokončil digitalizaci své sítě. Firma nyní v ČR provozuje 141 řídicích a 2366 lokálních digitálních telefonních ústředen, jejichž celková kapacita je přibližně 4,5 milionu přípojek. Celkové investice do modernizace sítě od roku 1995 dosáhly 160 miliard korun, přičemž tyto výdaje směřovaly kromě samotné digitalizace také do pátečních a přístupových sítí. Kompletní digitalizace musela být dokončena do 1. července jako podmínka zavedení možnosti volby operátora a přenositelnosti čísla. Ty telekomunikační zákon uvádí jako předpoklad pro možnost přístupu alternativních operátorů ke koncovým zákazníkům z řad domácností.

Fond národního majetku zamítl výplatu dividend, kterou na valné hromadě Českého Telecomu navrhoval strategický partner TelSource. Valná hromada schválila také vydání dluhopisů v maximálním objemu 20 miliard korun. Kvůli jejich blížícímu se ukončení funkčního období odvolala řádná valná hromada Českého Telecomu z představenstva firmy Přemysla Klímu, Jiřího Němce a Miloslava Hejnáka. Zatímco stávající generální ředitel Přemysl Klíma byl vzápětí do představenstva znovu zvolen, místo Němce a Hejnáka se novými zástupci Fondu národního majetku stali Václav Srba a Jan Škurek.

Akcionáři také potvrdili členství kooptovaných členů představenstva Marcely Gürlichové, Ondřeje Felixe a Martena Pieterse. Z dozorčí rady byl na návrh konsorcia TelSource odvolán Louis Lampe a na návrh FNM Luboš Vaněk. Na uvolněná místa byli do dozorčí rady zvoleni Eduard Janota, Jiří Weigl a Eric de Jong. Bývalý člen dozorčí rady Jan Škurek rezignoval na členství k 13. červnu.

RadioMobil zahájil stavbu nové budovy v Praze - Roztylech. Výstavba objektu s kapacitou 1,7 tisíce pracovních míst má být dokončena do prosince 2003. S rozhodnutím ČTÚ ohledně cen za volbu operátora nebyli spokojeni ani Český Telecom (podle něj je cena příliš nízká), ani jeho konkurenti (podle nich je příliš vysoká). I tentokrát rozhodl ČTÚ relativně pozdě - zhruba 14 dní před spuštěním služby.

Českému Telecomu v prvním pololetí meziročně klesl konsolidovaný čistý zisk o 10 procent na 2,6 miliardy korun. Celkové konsolidované výnosy meziročně poklesly o sedm procent na 26,1 miliardy korun. Díky únorové změně tarifů vzrostly výnosy z měsíčních paušálů meziročně o 40 procent na 5,2 miliardy korun, naopak výnosy z hovorného z pevné telefonní sítě meziročně poklesly o 35 procent na 7,4 miliardy korun.

RadioMobil za první pololetí zaznamenal meziroční nárůst tržeb o téměř 38 milionů eur na 325 milionů eur (10,1 miliardy korun). Hodnota EBITDA vzrostla o 39 procent na 151 milionů eur (4,7 miliardy korun).

Eurotel zaznamenal meziroční pokles výnosů o pět procent na necelých 13,9 miliardy korun a pokles zisku o 5,4 procenta na 3,16 miliardy korun.

Tržby Českého Mobilu za služby se v letošním prvním pololetí meziročně téměř zdvojnásobily na 96,2 milionu USD (3,313 miliardy korun), ukazatel EBITDA v prvním i druhém čtvrtletí už dosahoval kladných hodnot.

České radiokomunikace dosáhly v prvním pololetí konsolidovaného čistého zisku ve výši 342 milionů korun při výnosech 1,3 miliardy korun. Největší alternativní operátor KPNQwest/GTS zaznamenal ke konci pololetí meziroční zvýšení tržeb o 13,4 procenta na 1,2 miliardy korun. Zisk před úroky, odpisy a zdaněním (EBITDA) vzrostl o 22,1 procenta na 214,4 milionu korun.

Novým marketingovým ředitelem RadioMobilu se stal jeho dosavadní obchodní ředitel Jiří Dvorjančanský. Novým finančním ředitelem se stal šestatřicetiletý Otakar Král, dosud působící ve funkci zastupujícího finančního ředitele.

RadioMobil podal ÚOHS podněty na prošetření přidělení státních zakázek Českému Telecomu (zajištění komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy) a Eurotelu (dodávka pro Krizové řízení ČR).

Český Telecom zaznamenal ke konci pololetí meziroční pokles počtu hlavních telefonních stanic o tři procenta na 3,738 milionu. Celkový objem telefonního provozu se však oproti roku 2001 nezměnil a zůstal na úrovni šesti miliard minut. Klesl počet minut místních, meziměstských a mezinárodních hovorů, naopak přibyl provoz generovaný dial-up připojením k internetu.

Spor Českého Mobilu s jeho bývalou reklamní agenturou Young & Rubicam skončil podle týdeníku Marketing & Media smírem. Český Mobil vinil agenturu z porušení smlouvy, podle které se zavázala nepracovat ještě rok po ukončení vzájemné spolupráce pro konkurenci. V rozporu s tím však téměř současně s ukončením práce pro Český Mobil vyhrála Young & Rubicam výběrové řízení pro konkurenční Eurotel. Smlouvu pak formálně uzavřela nově založená společnost Y&R Czech Republic, vlastněná majitelem Young & Rubicam.

Po parlamentních volbách zůstala ve vládě ČSSD, nově však vedená Vladimírem Špidlou. Koaličními partnery se staly KDU-ČSL a Unie svobody. Novým ministrem dopravy a spojů se stal Milan Šimonovský (KDU-ČSL), přípravou vzniku nového ministerstva informatiky byl pověřen Vladimír Mlynář (US).

-pk-
-jh-



! Válka s Irákem začne 21. února !?

Fotogalerie - bojové letouny USA


! BV: Akcionářům HPH by mohlo být vyplaceno až 900 Kč/akcii !



Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Út 10:12  Americké indexy posilovaly, Intel je bez CEO Research (Česká spořitelna)
Út   8:28  Nasdaq na historickém maximu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)

Přečtěte si také:

02.06.2003PPF - komentář k očekávaným událostem v červnu Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
20.03.2003VIP události Radiokomunikací v r.2002 Václav Horák (AliaWeb)
06.01.2003Telekomunikace - události červenec - prosinec 2002 Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688