Německý průmysl v únoru rostl (Ranní zpráva z finančního trhu)
Nejzajímavější dnes budou data přicházející z Německa. Tamní průmysl by se měl oklepat z lednového propadu, vysoký přebytek pak zřejmě vykáže zahraniční obchod. Ze zbytku kalendáře stojí za zmínku ceny průmyslových výrobců v USA, které v březnu porostou v důsledku vysokých cen pohonných hmot. V následujících měsících je ale čeká korekce. Koruna se drží poblíž nejsilnějších úrovní od konce února. Hlavním hybatelem zůstává společná evropská měna. V krátkém horizontu se tak můžeme dočkat opětovného oslabení kurzu koruny, ve střednědobém však očekáváme jeho další posilování.
Ceny pohonných hmot vytlačí americké PPI nahoru
Ceny amerických průmyslových výrobců v únoru vyletěly nahoru v důsledku vysokých cen energii. Tomuto vlivu se nevyhnou ani v březnu, ačkoli tempo růstu bude již mírnější. Ve druhé polovině března však již velkoobchodní ceny pohonných hmot výrazně poklesly, což by se mělo odrazit v inflačních indikátorech v následujících měsících.
Německá průmyslová produkce si v únoru zřejmě napraví reputaci a po lednovém propadu o 2,5 % m/m o 2,0 % vzroste. Lednový pokles byl způsoben vývojem ve stavebnictví. V únoru však již byla situace v tomto sektoru lepší, přičemž dobře si vedl i zpracovatelský průmysl. Ten stávající koronavirové vlně odolává velmi dobře, a to především díky robustní zahraniční poptávce. Indikátory PMI navíc slibují další zvýšení průmyslové aktivity v březnu. I tak ale u německého HDP očekáváme v Q1 výrazný propad, a to o 2 % mezikvartálně. Kromě toho bude zveřejněn německý únorový zahraniční obchod. Ten by měl podle našeho odhadu dosáhnout přebytku vysokých 20,1 mld. EUR. Růst by mělo tempo exportů i importů. Na straně exportů bude nicméně stále ještě patrný vliv brexitu a předzásobení Velké Británie a také pokračující uzavírky v mnoha evropských zemích. Celkově však zahraniční poptávka zůstává silná, což německému zahraničnímu obchodu, a nejen jemu, nahrává.
Koruna sílu na další posílení nenašla
Na domácí půdě byla včera zveřejněna série dat z reálné ekonomiky. Jednalo se o čísla za únor, která v souhrnu přinesla zklamání. Na výsledcích byl patrný problém s dodavatelskými řetězci a nedostatek výrobních komponent, který se pak promítá hlavně do nižší výroby aut a tedy horších výsledků průmyslové produkce i zahraničního obchodu. Kromě dílů chybí navíc v některých oborech i pracovní síla. S tíživou situací se i nadále potýká stavebnictví, jehož výstup v únoru meziročně poklesl o 11 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3fRwKKz.
Domácí měna se včera držela převážně v pásmu 25,80-25,90 CZK/EUR, tedy stále poblíž nejsilnějších úrovní od konce února. K dalším ziskům jí ale chyběly domácí impulzy a ani kurz eura vůči dolaru v tomto ohledu nepodal příliš pomocnou ruku. Na silnější úrovně koruně spíše než silné fundamenty v posledních dnech pomohla nízká likvidita, a tak její pozice zůstává zranitelná. S případným oslabením dolaru vůči euru by o své zisky mohla snadno přijít. Ve střednědobém horizontu však očekáváme jak posilování společné evropské měny, tak i té domácí.
Z regionálních konkurentů byl vítězem polský zlotý. Ten si na své konto připsal 0,6 % a posílil na 4,544 PLN/EUR. Postupně tak umazává ztráty, ke kterým přišel v důsledku pandemické krize a obav, jaké bude rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték.
Kurz eura vůči dolaru včera mírně zpevnil a dostal se na úroveň 1,190 USD/EUR. Světový kalendář byl poloprázdný. Zpráva, že německé zakázky v únoru rostly již druhý měsíc za sebou, a to díky silné domácí poptávce, na dosažení výraznějších zisků nestačila.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?