Počet cest českých občanů do ciziny meziročně klesl o dvě třetiny. Za hranice nejčastěji cestovali na delší pobyty do Chorvatska a na kratší cesty na Slovensko
Opatření zavedená v roce 2020 v souvislosti s vývojem pandemie koronaviru významně utlumila cestování českých občanů ve volném čase mimo jejich obvyklé prostředí. K největšímu poklesu cestovatelských aktivit došlo vlivem nouzového stavu ve 2. a 4. čtvrtletí.
V celoročním úhrnu se v roce 2020 počet kratších i delších cest českých občanů oproti roku 2019 snížil o více než 30 %; zvlášť výrazně byly omezeny cesty do zahraničí. Preference občanů se však nezměnily. Za hranice nejčastěji cestovali na delší pobyty do Chorvatska a na kratší cesty na Slovensko, v tuzemsku byl nejčastějším cílem cest Středočeský kraj.
Tyto a mnohé další informace vznikly zpracováním Výběrového šetření cestovního ruchu (VŠCR), při kterém jsou členové náhodně vybraných domácností dotazováni na soukromé a služební cesty mimo obvyklé prostředí (bydliště, internát apod.). Zveřejněné údaje rozdělují cesty podle místa na tuzemské a zahraniční, soukromé cesty se dále rozlišují podle délky trvání na delší (se čtyřmi a více noclehy) a kratší (s jedním až třemi noclehy). Výsledky šetření jsou přepočteny na populaci České republiky ve věku 15 a více let.
Ve svém volném čase uskutečnili občané ČR ve věku 15 a více let podle výsledků VŠCR v roce 2020 celkem 9,3 mil. delších a 13,4 mil. kratších soukromých cest, oproti roku 2019 se počet delších cest snížil o 4,2 mil. a počet kratších cest o 6,6 mil. Většina soukromých cest vedla po tuzemsku. Za hranice Česka směřovalo pouze 18 % delších cest a 4 % kratších cest. Kvůli pandemii koronaviru byly v roce 2020 tyto podíly oproti předchozímu roku poloviční.
V roce 2020 vyjeli občané ČR v tuzemsku na 7,6 mil. delších a 12,8 mil. kratších cest. Oproti roku 2019 došlo k poklesu o 9,2 %, resp. 30,2 %. Útlum cestování byl patrný po celý rok, s výjimkou delších cest ve 3. čtvrtletí. Prázdninové uvolnění restrikcí a doporučení trávit letní dovolenou raději v tuzemsku vedlo ke zvýšenému zájmu o pobyty v Česku. Počet tuzemských delších cest ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostl o 11,0 %. Celkem jich bylo realizováno 4,7 mil., což představovalo 62 % z celoročního úhrnu.
Tuzemské cesty občanů České republiky starších 15 let mířily nejčastěji do míst ve Středočeském kraji (18,0 % delších a 18,7 % kratších cest). Střední Čechy se dlouhodobě umísťují v čele žebříčku krajů jak podle počtu kratších cest, zahrnující i víkendové pobyty na chatách a chalupách, tak i podle počtu delších cest. Na druhém místě se v počtu delších cest umístil Jihočeský kraj, do kterého směřovalo 15,2 % delších cest. V počtu kratších cest náleželo druhé místo Jihomoravskému kraji s podílem 9,5 %. Těsně za ním s podílem 9,3 % byl na třetím místě Jihočeský kraj.
Tab. 1 Delší a kratší cesty rezidentů v tuzemsku podle cílové destinace v roce 2020
Zdroj: ČSÚ, VŠCR
Většina krajů zaznamenala meziroční pokles počtu tuzemských delších cest, relativně nejhlubší byl v Libereckém kraji (-46,8 %). Ve čtyřech krajích počet delších cest meziročně vzrostl. Počet delších cest směřujících do Jihočeského kraje poklesl jen mírně a vzhledem k delším pobytům počet přenocování při těchto cestách meziročně vzrostl o 3,2 %.
Graf 1 Delší cesty rezidentů v tuzemsku podle cílové destinace
Zdroj: ČSÚ, VŠCR
Počet tuzemských kratších cest podle cílové destinace ve všech krajích meziročně klesl, relativně nejhlouběji – o více než polovinu – se propadl v hl. m. Praze a v Libereckém kraji. Počet tuzemských kratších cest směřujících do Jihočeského kraje se meziročně snížil o 28,5 %.
Graf 2 Kratší cesty rezidentů v tuzemsku podle cílové destinace
Zdroj: ČSÚ, VŠCR
V roce 2020 byly podniknuty delší tuzemské cesty především za účelem rekreace či dovolené (80 %) a návštěvy příbuzných či známých (18 %). Oproti předchozím rokům se snížil podíl cest za účelem návštěvy příbuzných a známých ve prospěch rekreace a dovolené. Podobně ve struktuře cest podle typu ubytování klesl podíl cest s ubytováním u příbuzných a známých ve prospěch ostatních typů ubytování. V roce 2020 byla vlastní rekreační zařízení využita při 34 % delších cest, příbuzní či známí při 26 % cest, hotely a podobná zařízení využilo 20 % delších cest. Hlavním dopravním prostředkem byla osobní motorová vozidla včetně motocyklů (při 90 % delších cest). Většina delších cest byla organizována individuálně (94 %).
Obvyklou pohnutkou kratších tuzemských cest byla rekreace, dovolená a volný čas (52 %) nebo návštěva příbuzných či známých (47 %). Z hlediska typu ubytování šlo nejčastěji o nocleh u příbuzných či známých (51 %) a ve vlastním rekreačním zařízení (33 %). K dopravě byla jako hlavní prostředek použita osobní motorová vozidla včetně motocyklů (88 %), v menší míře vlak či autobus (7 %, resp. 4 %).
Tab. 2 Delší a kratší cesty rezidentů do zahraničí v roce 2020
Zdroj: ČSÚ, VŠCR
Kvůli pandemii koronaviru se na cesty mimo republiku vydávali čeští občané v podstatně menší míře než dříve. Ve srovnání s rokem 2019 se počet cest do zahraničí snížil o dvě třetiny. Čeští občané ve věku 15 a více let se v roce 2020 vydali do zahraničí na 1,6 mil. delších cest a 0,6 mil. kratších cest. Většinou směřovali do zemí Evropské unie.
Vzhledem k tomu, že všechny údaje z VŠCR, tedy i údaje o výjezdech českých občanů do zahraničí, vznikly zpracováním výběrového šetření, zveřejňuje ČSÚ informace pouze za země, pro které dopočet dává spolehlivé výsledky. Z důvodu malého počtu výjezdů do zahraničí v roce 2020 je počet těchto zemí nejnižší od začátku šetření. V roce 2020 jsou výsledky za zahraniční delší cesty publikovatelné pro cesty do Chorvatska, Rakouska a na Slovensko, za zahraniční kratší cesty pak pouze za cesty na Slovensko.
Graf 3 Delší a kratší cesty rezidentů do zahraničí podle cílové destinace
Zdroj: ČSÚ, VŠCR
Pro české občany je pro výběr dovolené (se 4 a více noclehy) dlouhodobě volbou číslo jedna Chorvatsko. V roce 2020 tam trávilo svou dovolenou více než 400 tis. našich občanů ve věku 15 a více let. Každý čtvrtý Čech, který vyrazil v roce 2020 do zahraničí na víc než 5 dní, zamířil právě tam. Druhé a třetí v Česku nejoblíbenější bylo dlouhodobě Slovensko a Itálie. Slovensko na druhém místě figurovalo i v roce 2020 s počtem 353 tis. cest. Údaje za cesty do Itálie v roce 2020 nejsou publikovatelné. A tak patří třetí místo Rakousku, kam na dovolenou vyrazilo 275 tis. českých občanů.
Delší zahraniční cesty byly v roce 2020 podniknuty zejména za účelem rekreace a dovolené (85 %) s ubytováním v hotelu (53 %). Hlavním dopravním prostředkem bylo nejčastěji osobní motorové vozidlo (69 %). Podle způsobu organizace bylo 65 % delších cest organizováno individuálně, z 25 % šlo o zájezd s cestovní kanceláří. Průměrná zahraniční delší cesta uskutečněná v roce 2020 měla 7,8 přenocování a výdaje na ni činily 12 181 Kč.
Kratší cesty českých občanů do zahraničí mířily ve volném čase jako obvykle nejčastěji na Slovensko. V roce 2020 tam vedlo 317 tis. cest, tedy každá druhá zahraniční kratší cesta.
Kratší zahraniční cesty byly převážně uskutečněné za účelem rekreace a trávení volného času (67 %), s ubytováním v hotelech a podobných zařízeních (46 %) či u příbuzných nebo známých (42 %). K dopravě byla použita především osobní motorová vozidla (80 %). Většina z cest byla organizována individuálně (83 %). Průměrná zahraniční kratší cesta měla 2,4 přenocování a výdaje na ni činily 4 368 Kč.
Přílohy
-
Počet cest českých občanů do ciziny meziročně klesl o dvě třetiny (komentář ve formátu PDF)
- Další informace:
-
Cestovní ruch - časové řady Odkaz [nové okno](tabulky 4.1.0 až 4.4.2)
-
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
E-mail: irena.kovarnova@czso.cz
Tel.: 386 718 690
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
?