Aktuální opatření v souvislosti s pandemií COVID 19 na území Mongolska
Aktuální opatření v souvislosti s pandemií COVID 19
02.03.2021 / 09:00 | Aktualizováno: 07.04.2021 / 10:09
Aktuální informace o podmínkách vstupu na území Mongolska
VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY a NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY
Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Prolink na: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/ Nouzový stav byl následně prodloužen do 11. 4. 2021. Po jeho ukončení se budou proti epidemická opatření řídit pandemickým zákonem.
Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví (mimořádná opatření a usnesení vlády: https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/
Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník
Zájemcům o cestu doporučujeme sledovat jak průběžně aktualizované informace na příslušných webových stránkách Velvyslanectví ČR v Mongolsku, tak informace na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR, případě se obrátit na Velvyslanectví Mongolska v Praze.
VSTUP NA ÚZEMÍ MONGOLSKA A TRANZIT
Vstup do Mongolska či vycestování z něj lze uskutečnit pouze organizovaně, tj. v rámci předchozího zařazení na seznamu cestujících, schválený vládními orgány MNG, které se řídí nastavenými pravidly priorizace cestujících.
Využít lze buď charterové (repatriační/evakuační) lety směřující do a z Ulánbátaru či pozemní cestu přes dva silniční hraniční přechody s Ruskou federací (Altanbulag a Tsagaanuur) a jeden s Čínskou lidovou republikou (Zamyn - Uud). Několik dalších přechodů slouží výhradně pro nákladní dopravu (např. Ereentsav). Většina přechodu zůstává uzavřena pro veškerou dopravu.
Vláda Mongolska s ohledem na další vývoj pandemické situace v zemi i v zahraničí rozhodne, zda hraniční přechody budou otevřeny dle původního záměru nejdříve k 1. 7. 2021, či již před letní sezónou k 1. 5. 2021.
Na Velvyslanectví Mongolska v Praze lze zažádat o prodloužení dlouhodobého víza/pobytu, nikoliv o dlouhodobý pobyt jako takový. Nově lze zažádat i o krátkodobé vízum do 60 dnů za úředním nebo obchodním/podnikatelským účelem. Cestovat do Mongolska a z Mongolska za účelem turistiky či na pozvání tak zatím možné není.
Z hlediska náplně služební cesty je třeba od této doby odečíst dobu institucionální karantény (7 dnů).
Všechny osoby přijíždějící do Mongolska, které nebyly plně proočkovány proti infekci Covid-19, podléhají po příjezdu do Mongolska institucionální karanténě v délce 7 dnů, přičemž jsou testovány PCR během 3. a 6. dne karantény.
Karanténa bude ukončena, pokud příslušná osoba nebude vykazovat žádné kovidové symptomy a výsledky jejích PCR testů budou negativní.
V případě, že test PCR bude pozitivní, pacient bude převezen k hospitalizaci do nemocnice, tj. bez ohledu na to, zda bude či nebude vykazovat symptomy onemocnění.
Osoby, které byly v zahraniční kompletně proočkovány a následně se v zahraničí podrobily 14 denní imunizační karanténě, což budou schopny hodnověrně doložit, budou z povinné institucionální karantény po příjezdu do Mongolska vyčleněny.
Tranzitovat přes území Mongolska nelze.
Všechny osoby, které cestují do Mongolska, musí mít negativní RT - PCR test, který nesmí být před příjezdem do země, tj. v okamžiku překročení pozemní hranice či hraničního pásma na mezinárodním letišti v Ulánbátaru, starší 72 hodin.
S ohledem na možné změny doporučujeme před cestou do Mongolska obrátit se s dotazy na mongolské velvyslanectví.
Vláda Mongolska snížila s platností od 11. 1. 2021 “Stav maximální připravenosti“ na “Stav vysoké připravenosti“, vyhlášený do 30. 4. 2021. Ten po následně provedených dílčích aktualizacích v současnosti zahrnuje mj. uzavření hraničních přechodů s výjimkou nákladní vlakové, kamionové a letecké dopravy a zákaz přeshraničního pohybu osob: ve směru do Mongolska s výjimkou repatriace, organizované Státní komisí pro mimořádné situace dle pořadníků podle nastavených pravidel priorizace cestujících, za jejímž účelem jsou vyčleněny čtyři hraniční přechody (viz kapitola VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT); ve směru z Mongolska pro osoby, schválené tímto orgánem dle pořadníku, který se odvíjí od kapacitních možností repatriačních letů.
Podmínkou před cestou v případě překročení provincií (ajmagů/krajů) včetně Ulánbátaru je kromě negativního testu RT-PCR, který není starší 72 hodin, případně antigenního testu, který není starší 24 hodin, povolení příslušných orgánů, vystavované pouze z explicitně stanovených, mimořádné závažných důvodů. Karanténa, vyhlašovaná v jednotlivých provinciích jejich guvernéry, se pohybuje obvykle od 7 do 14 dnů.
Cestování po Mongolsku se bude v následujícím období řídit vyhodnocením pandemické situace a plnění vakcinačního programu v jednotlivých regionech a s tím související mapou s barevným vyobrazením příslušných regionů (viz kapitola OPATŘENÍ).
Vláda Mongolska na doporučení Státní komise pro mimořádné události nadále řadí Mongolsko mezi státy s vysokým rizikem nákazy. Mongolsko zároveň patří dle Světové zdravotnické organizace (WHO) z důvodu vysoce omezených zdravotnických a karanténních kapacit mezi nejrizikovější státy světa.
Osoby, které neprodělaly úplnou vakcinaci či nesplňují podmínku následné dvoutýdenní imunizační lhůty po plné dávce očkovací látky, mají po příjezdu do Mongolska povinnost absolvovat na vlastní náklady sedmidenní institucionální karanténu ve státem určených objektech dozorovaných policií. Během institucionální karantény je každý účastník testován RT- PCR během jejího 3. a 6. dne.
Vláda na období od 3. do 18. 4. 2021 v rámci prodlouženého Stavu vysoké připravenosti rozhodla o dílčím zpřísnění opatření: o uzavření provozu saun, bazénů, kulturních a sportovních zařízení a výcvikových středisek, o zkrácení provozu řády služeb, o snížení využití kapacity návštěvníků obchodů nejvýše ze 30ti procent, o uzavírací době všech prodejen a služeb do 20:00, o zákazu výjezdu z Ulánbátaru a vyjezdu do hlavního města s výjimkou nezbytných cest, povoleních příslušnými orgány, o zákazu nákladní dopravy do a z Ulánbátaru s výjimkou dodávek potravin, krmiv, paliv a surovin či o zákazu zbytného pohybu obyvatel nad 60 let po městě.
Státní komise pro mimořádné situace schválila vnitrostátní regulaci implementace jednotlivých stavů připravenosti. Restrikce jsou odstupňovány podle vyhlášení jedné ze čtyř možných kategorií nebezpečí vzniku a plošného rozšíření infekce, vyznačených zelenou, žlutou, oranžovou či červenou barvou.
Zelená barva: území, v němž v uplynulých 4 týdnech nebyl na COVID-19 zaznamenán žádný případ pozitivity. V takovém případě nedojde k omezení činnosti veřejných a soukromých organizací či firem, ani jednotlivců. Prováděna budou pouze preventivní protipandemická opatření.
Žlutá barva: území, kam byl COVID-19 v uplynulých dvou týdnech importován ze zahraničí, ohniska nákazy se podařilo izolovat a zamezit nekontrolovatelnému komunitnímu přenosu. Této kategorii odpovídá částečné či úplné vyhlášení stavu vysoké připravenosti.
Oranžová barva: území, kde se podařilo v uplynulých dvou týdnech ohniska infekce podchytit, přičemž došlo mezi nimi k lokálnímu komunitnímu přenosu. Této kategorii odpovídá částečné či úplné vyhlášení stavu vysoké připravenosti.
Červená barva: území, na němž došlo v uplynulých dvou týdnech k hromadnému rozsáhlému přenosu infekce COVID-19 či na němž se nepodařilo u více než 25 % nově infikovaných prokázat původ nákazy nebo mortalita je vyšší než 0,1 % na 10 tisíc obyvatel. Této kategorii odpovídá stav maximální připravenosti. Zahrnuje dílčí či úplné restrikce pro činnost veřejných či soukromých subjektů i jednotlivců včetně uvalení speciálních režimů/lockdownů.
Za účelem zefektivnění systému trasování nákazy přistupují mongolské orgány postupně k praxi snímání QR kódu při vstupu do veřejných prostor. Příslušná mobilní aplikace je však v současné době k dispozici pouze mongolským občanům. Cizí státní příslušníci tak zatím vyplňují při vstupu do těchto prostor požadované osobní údaje do samostatných formulářů. V případě tržnic následuje obvykle i focení obličeje každého zákazníka s rouškou a v samostatném, odděleném prostoru dezinfekce jeho celé postavy v oděvu. Povinnou součástí vstupu prakticky do všech veřejných prostor je změření tělesné teploty.
Velvyslanectví České republiky je v podmínkách stavu vysoké připravenosti otevřeno s omezenou působností vízového pracoviště dle ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a dalších předpisů českých státních orgánů.
Českým občanům, kteří dlouhodobě pobývají na území Mongolska či do Mongolska v budoucnu přicestují, doporučujeme striktně dodržovat základní hygienická a epidemiologická pravidla. Zároveň všechny české občany nabádáme k dodržování opatření stanovených mongolskou vládou.
V případě podezření na koronavirovou infekci se mohou čeští občané obrátit na Národní středisko pro infekční choroby, kontaktní telefonní číslo (+976) 80086829, případně se osobně hlásit v sídle tohoto střediska na adrese Bayanzurkh district, 13-Khoroolol, Nam Yan Ju Street, místnost č. 100.
ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
Ministerstvo zdravotnictví Mongolska: https://www.moh.gov.mn
Mobilní aplikace Ministerstva zdravotnictví Mongolska -Shuurkhai 119 (ke stažení na App Store nebo Google Play)
Ministerstvo zahraničních vztahů Mongolska – konzulární odbor: https://www.consul.mn/
Národní agentura pro nouzové řízení: https://nema.gov.mn/c/resolution
Národní středisko pro infekční choroby v Ulánbátaru: telefon (+976) 80086829
Zpravodajský server www.montsame.mn
Velvyslanectví Mongolska v Praze:
Na Marně 5, 160 00 Praha 6
tel: (+420) 224 311 198, 224 325 760
fax: (+420) 224 314 827
e-mail: prague@emongolia.eu
webová stránka: https://www.prague.embassy.mn/
Úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí - pátek 10,00 - 16,00
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Aktuální cena benzínu, cena nafty
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf v bodech krát Kč
- DAX (GDAXI) - aktuální graf akcie DAX (GDAXI) v bodech
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada