Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  24.02.2021 22:54:33

Košek (Huawei): Bez volného trhu čeká Evropu nejistá digitální budoucnost


Probíhající pandemie ukázala, jak důležité jsou pro společnost telekomunikace. Neměli bychom zapomenout, proč u nás tak dobře fungují.

V Česku se teď v posledních dnech hádáme o omezení ekonomiky, hádáme se o to, jestli očkujeme rychle, nebo pomalu, hádáme se o to, jestli vláda poskytuje potřebná data, jestli je potřeba nouzový stav, jestli mají být otevřená květinářství a zavřená obuvnictví – a to je dobře. Diskuse, i (v rámci demokratických mantinelů) ostrá, je základ naší svobody.

Je ale dobré se podívat tam, kde se moc nediskutuje, protože vše funguje prakticky bez problémů, a to jsou například telekomunikace. V ČR připojení k síti funguje perfektně a operátoři mohli přistoupit jednoduše k navýšení rychlostí pro všechny zákazníky – ať už pro domácnosti, které to potřebovaly z důvodů práce z domova nebo vzdálené výuky, nebo pro firmy, které spouštěly pro zaměstnance na home office masivně různá VPN a hledaly další způsoby, jak zajistit fungování společnosti v pandemické době.

Důvod, proč jsou na tom české telekomunikace tak dobře, je volný trh v míře, která je skoro nevídaná na evropské i světové úrovni. V Česku kromě trojice velkých operátorů mobilních i fixních sítí existují desítky regionálních a stovky lokálních firem, které připojují k internetu více než polovinu českých domácností. Právě firmy jako například pardubická Edera pak prezentovaly v médiích, že mohly na jaře plošně firmám zdvojnásobit rychlost, aby jim v pandemii pomohly (Lupa.cz, 12. 1. 2021). 

Vzniku této situace pomohl nejen stát, respektive tehdejší státní monopolní firma SPT Telecom, svými špatnými rozhodnutími, ale výrazně pomohla i EU liberalizačním telekomunikačním balíčkem směrnic a obecně důrazem na maximální konkurenci. Je chvályhodné, že Unie se nikdy nevydala v telekomunikacích cestou budování nějakých „evropských šampionů“. Díky tomu tu máme situaci daleko lepší než v USA potýkajících se s násobně vyššími cenami za pevné připojení k internetu, kde uprostřed pandemie lokálně monopolní operátoři zákazníkům fakturují „Příplatek za údržbu internetové infrastruktury“ a nutí je platit i za přenesená data, což český zákazník u pevných sítí zažil naposledy v roce 2008.

Pro další rozvoj české ekonomiky a její digitalizaci je nutné, aby stejný režim pokračoval i do budoucnosti. Čeká nás rozvoj sítí páté generace a 5G má především v průmyslových podnicích potenciál významně ovlivnit proces nástupu průmyslu 4.0 a digitalizace výroby. Pro Česko jako zemi s největším podílem průmyslu v ekonomice v EU jsou investice operátorů do sítí 5G zásadní, protože na ně bude navázaný posun průmyslu na výrobu s vyšší přidanou hodnotou, a tedy vyšší prosperita země.

Jenže je otázkou, zda si Česko a celá Evropa pamatují, díky čemu mají tak kvalitní internetovou infrastrukturu – díky volnému trhu nejen na úrovni telekomunikačních firem, ale i na úrovni dodavatelů technologií. Některé státy už přistoupily k omezování dodavatelů pro 5G sítě a omezily tak trh – v rozporu s tím, co sama Unie předpokládá ve svých právních normách, i v rozporu s tím, na čem se samy členské státy dohodly v podobě tzv. EU Toolboxu pro bezpečnost 5G sítí. Ten předpokládá, že k případnému omezení dodavatelů dojde až po pečlivé analýze, na základě jasných a transparentních pravidel a pouze pro vybrané „klíčové“ části sítě.

V Evropské komisi má dokonce jeden z jejích členů v portfoliu „podporu evropského způsobu života“. Součástí étosu Evropské unie, na kterém se shodnou často její velcí zastánci s jejími kritiky, je volný obchod a otevřenost, férovost a dobré institucionální zakotvení ochrany hospodářské soutěže. Mají to na paměti i členové evropského parlamentu z nejsilnějších frakcí (Evropské lidové strany a Socialistů a demokratů), kteří tím argumentují ve svém dopise, který zaslali 10. února letošního roku místopředsedům komise Vestagerové a Dombrovskisovi a komisaři pro vnitřní trh Thierry Bretonovi. Varují, že novodobý protekcionismus – tedy vyřazení některých dodavatelů, doslova podle pisatelů „technologický rasismus“ – by znamenal opoždění stavby 5G sítí, a volají po tom, aby se Evropa v případě dodavatelů sítí 5G rozhodovala sama, na základě svých priorit.

Dává to smysl. Operátoři ukázali v této krizi, že se o bezpečnost a kvalitu svých sítí umí sami postarat velmi dobře. Na státu pak je, aby nastavil transparentní a nediskriminační pravidla, nikoli aby za operátory rozhodoval o tom, kdo bude jejich dodavatel.

Autor: Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace a odborník na digitalizaci a telekomunikační politiku ve společnosti Huawei
24.02. 23:15  HÁDAJÍ SE: (Jiří)
Diskuse je uzavřena





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688