Nedělní zamyšlení: Nevěřme (slepě) burzovním analytikům a jejich doporučením!
Proč nevycházejí odhady vývoje akciových trhů? Protože není vůbec jasné, k čemu jsou odhady vlastně dobré. Na analytiky je vyvíjen obrovský tlak, aby včas odhadli obrat trhu, protože jenom ten, kdo je první vydělává, všichni ostatní ztrácejí. A tak se odhady ve stresujícím prostředí - navíc v situacích, kdy jednotlivé investiční společnosti vydávají záměrně zkreslené a zavádějící informace a doporučení! - stávají pro analytiky jedním velkým alibi pro jejich šéfy. Proto odhady tak často nevycházejí.
Nikdo není věštec, ani burzovní analytici. Každá renomovaná burzovní analytická kancelář se bojí o svou pověst. Proto nejdříve trend objeví, ověří, potom konzultuje a nakonec publikuje. Děje-li se zveřejnění navíc v novinách a časopisech, ztrácí se další čas technickými možnostmi periodika. Tak se může stát - a často v praxi stává -, že v okamžiku zveřejnění investičního tipu je už "karavana dávno pryč".
Před rokem snad všichni experti předpokládali, že dva roky trvající pokles akciových trhů je za námi - a nic! Ironicky až komicky pak vznívá zpráva, že snad jediným expertem, který tenkrát situaci předvídal byl analytik společnosti J.P.Morgan Douglas Cliggot, který však od věhlasné firmy v únoru 2002 odešel.
A co dělat, když se rady investičních a burzovních poradců diametrálně liší? Především používat vlastní selský rozum! Platí však i nepsaná a zkušenostmi ověřená pravidla.
- Pokud se akciový trh nachází v býčí (rostoucí) fázi, obvykle nám nehrozí bezprostřední nebezpečí. Pokud ovšem trh klesá v medvědí fázi, padají obvykle ceny tří ze čtyř akcií!
- Když tlupa zlodějů přepadne dům, sebere všechno. Jinými slovy: když kurs akcie stoupá, tak stoupá a když padá, tak padá. A proto: "nebojujme" až do konce, nebuďme nenasytní a zavčas (někdy dočasně i se ztrátou) prodávejme!
- Na předcházející pravidlo navazuje podobné: co se zdá být vysoko a drahé, to bude ještě výš a ještě dražší a naopak co je nízko a levné, to bude ještě níž a ještě levnější!
- Minimální perioda "rozumného obchodování" je 40 obchodních dnů, většinou však bývá delší. Obchodování "ze dne na den", tzv. daytrading je o něčem jiném a řídí se také jinými pravidly.
- Objemy obchodů většinou předchází cenu.
Bez informací, vzdělávání se a zkušeností lze ovšem na akciovém trhu vydělávat jen velmi obtížně. I tady platí severské přísloví o rybě a chytání ryb. Dáme-li člověku rybu, nasytíme ho, naučíme-li ho ale ryby chytat uživí se. Totéž platí i pro akciový trh.
Tyto zprávy pro vás vytváří Dower-D
Poslední zprávy z rubriky Doporučeno redakcí:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada