Brazílie čelí nejistotě, hledá nové cesty v ekonomice
Ilustrační foto: Shutterstock
Brazilská ekonomika prožívá nejhlubší recesi za posledních 30 let. A to nehledě na fakt, že koncem roku 2020 začala vykazovat pozitivní znaky oživení v rámci probíhající krize (ve třetím kvartálu se výrazně zotavila a následně dokonce rostla o téměř 8 %). Důležitý faktor v tomto vývoji sehrála řada vládních fiskálních balíčků napříč sektory s cílem podpořit ekonomiku a poptávku (například formou zajištění stálého „nouzového“ příjmu). Zahraniční investice v Brazílii klesly v loňském roce o 50 % ve srovnání s rokem 2019 a dosáhly 34 miliard USD.
Od druhé poloviny prosince 2020 se opět projevuje prudký nárůst nakažených a současně i výskyt nového typu koronaviru (mutace P1) z amazonské oblasti. Z výše uvedených důvodů zůstává otázka hospodářského oživení v roce 2021 velkou neznámou, ačkoliv pozitivní scénáře předpokládají ekonomický růst až o 4 %. Ekonomové však dovozují, že nepřipravenost národní očkovací strategie, uzavření vládních dodávek vakcín pouze s několika hráči na trhu, nejasné stanovisko populistické vlády ke střednědobým strategickým cílům (například daňová rovnováha) i nebývale rychlé odlesňování amazonského deštného pralesa představují dominantní rizika, jež se mohou negativně projevovat v tomto roce.
NEUDRŽITELNOST FISKÁLNÍCH PŘÍSPĚVKŮ
Jednou ze stěžejních otázek následujícího ekonomického vývoje bude jednání o dalším osudu nouzového příspěvku, vládním programu na podporu příjmu obyvatel zaměstnaných v neformální ekonomice (pro 65 milionů osob, tj. 30 % populace v produktivním věku) ve výši 600 realů (2,5 tisíce Kč). Ten byl na počátku dubna 2020 prosazen navzdory prezidentu Bolsonarovi, který ho ale vzápětí přijal ve snaze zvýšit popularitu zejména u chudší části společnosti.
Kvůli vysokému deficitu veřejných financí (fiskální deficit dosáhl 16 % a veřejný dluh 89,3 % HDP) nebyl vládní program prodloužen a podle analytiků bude hlavním motorem růstu spíše než domácí poptávka zejména export. Očekává se, že v hlavních destinacích brazilského vývozu (včetně Číny a USA) dojde k prudkému oživení a růstu spotřeby včetně zvýšení poptávky po brazilském zboží. Současně se lze domnívat, že i přes problémy s prohlubujícím se deficitem veřejných financí dojde minimálně do poloviny roku k určité formě obnovení finanční podpory osob v neformální ekonomice, neboť se očekává velký nárůst nezaměstnanosti, jež byla uměle tlumena vládním programem (bez příspěvku by se mohlo 63 milionů obyvatel propadnout na okraj chudoby a 20 milionů do extrémní chudoby). A nejen to – v roce 2022 se uskuteční prezidentské volby a Bolsonaro se bude snažit uchovat přízeň této části elektorátu.
KOMERČNÍ RIZIKA A PROTEKCIONISMUS
V současném ekonomickém kontextu a z hlediska českých ekonomických a obchodních zájmů v Brazílii – konkrétně osmi státech jihovýchodní Brazílie, jež patří do jurisdikce generálního konzulátu v Sao Paulu a které tvoří zhruba 75 % ekonomického potenciálu země v přepočtu na tvorbu HDP – se hodnocení komerčního rizika pro české firmy postupně snižuje a nyní se nachází v kategorii „C“. To se konkrétně může projevit určitým zpožďováním podnikových plateb. V důsledku masivního oslabení domácí měny, ekonomického propadu a významného odlivu kapitálu je dnes referenční úroková sazba centrální banky na historickém minimu 2 % – což při inflaci 4 % znamená, že reálné úrokové sazby jsou záporné. Výsledkem je jen minimální ochota bank poskytovat půjčky bez vládních záruk či jiných podpůrných garančních programů.
Brazílie dlouhodobě patří mezi nejchráněnější světové trhy. To je dáno velikostí domácího trhu a tradiční vládní protekcionistickou politikou chránící domácí výrobce. Nyní, v době pandemie, se tato tendence zesiluje: přístup na zdejší trh pro české výrobky a služby formou tradičního vývozu naráží na mnoho celních i obchodních překážek. Proto je obecným trendem firem a investorů přemístit své výrobní aktivity do Brazílie a využít existující systém federálních a státních (popřípadě municipálních) fiskálních investičních pobídek.
Brazilská ekonomika se již před pandemií potýkala s nízkým růstem, malým objemem investic, slabou konkurenceschopností a rozsáhlými problémy v oblasti veřejných financí. Krize způsobená pandemií tyto problémy spíše prohloubila a bude záležet, jak se k těmto tématům postaví vládní činitelé a podnikatelská sféra. Pandemie nicméně jako jakákoliv jiná krize ukázala také nové cesty v rámci celých sektorů a upozornila na nezbytnost modernizace a inovací, o kterých se v Brazílii hodně diskutuje na všech úrovních. Díky inovacím se také rýsují nové příležitosti pro české firmy.
Filip Vavřínek, ekonomický specialista, Generální konzulát ČR v Sao Paulu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?