Rosenberg: Tohle není o inflaci, ale o pádu do deflace v japonském stylu
Jeremy Siegel z Whartonu je známým odborníkem na investice a akciový trh. V rozhovoru se CNBC hovořil o tom, že expanze rozvahy Fedu vedla k růstu peněžní zásoby, který nemá obdoby od roku 1870, od kterého jsou k dispozici data. Siegel se řadí k těm, kdo se domnívají, že tento vývoj povede k růstu inflace a dluhopisoví investoři se pak také nespokojí se současnými mimořádně nízkými obligací. Naprosto opačný názor má ale David Rosenberg a na CNBC detailně rozebral, z jakého důvodu.
„Investoři si řeknou, že jim už nestačí 1 % výnosů, a budou požadovat vyšší výnosy. To je důvod, proč jsem velkým dluhopisovým medvědem,“ uvedl Siegel. Proti jeho pohledu se postavil další známý ekonom David Rosenberg, který nyní stojí v čele vlastní společnosti Rosenberg Research. Ten souhlasí s tím, že dochází k mohutné monetární expanzi. Nicméně ta je tu podle jeho názoru proto, abychom se nepropadli do hluboké deflace.
CNBC v následujícím grafu srovnává zmíněný růst peněžní nabídky (agregát M2) a inflaci od roku 1870:
Zdroj: Youtube, CNBC
Rosenberg tedy míní, že Fed brání pádu do deflace a prudkému propadu ekonomiky. Růst rozvahy americké centrální banky tak podle něj vysokou inflaci nepřinese, spíše jen „méně deflace“. „Nemůžeme predikovat inflaci jen na základě peněžní nabídky. Musíte se podívat i na rychlost obratu peněz a faktem je, že ta klesá úměrně tomu, jak se zvyšuje peněžní nabídka,“ dodal ekonom.
Minulý rok touto dobou se inflace podle Rosenberga pohybovala kolem 2 %, nyní „měřená“ inflace dosahuje asi 1 %. Pokud pak chceme mít dobrý základ pro predikci dalšího vývoje, musíme uvažovat jak o poptávkové straně hospodářství, tak o straně nabídkové. Podstatné pak podle Rosenberga je, že současná stimulace nepřichází v situaci plné zaměstnanosti. Tedy v době, kdy by byly plně využity výrobní kapacity. Naopak. A to znamená, že inflace hrozbou není.
Produkční mezera, jako rozdíl mezi potenciálem ekonomiky a jejím aktuálním výkonem, je nyní podle Rosenberga velká a odpovídá produkční mezeře z konce roku 2008, kdy na ekonomiku doléhala finanční krize. Pak trvalo asi 5 – 6 let, než se inflace cyklicky zvedla. Nyní může být podle ekonoma vývoj podobný a podstatné je, že „nyní se škrábeme ven z hluboké díry“. Monetární stimulace tak „není o zvyšování inflace, ale o prevenci pádu do deflace japonského stylu“, uzavřel Rosenberg.
Zdroj: CNBC, Youtube
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?