Valuace dot-com éry vyvolávají strach z bubliny u ESG fondů
Burzovně obchodované fondy investující do společností s odpovědným přístupem v oblasti životního prostředí a sociálního a korporátního řízení (ESG) přilákaly v USA a Evropě v roce 2020 rekordních 85 miliard dolarů. Díky přítokům peněz se akcie v mnoha z těchto fondů obchodují za závratné násobky cen k zisku, které je stále obtížnější ospravedlnit.
„Investoři, aktivní i pasivní, se za těmito tématy stále častěji honí a v některých případech posouvají valuace až na nepohodlnou úroveň. Tento typ naivního investování by mohl skončit špatně,“ varoval Chris Dyer, ředitel globálních akcií u společnosti Eaton Vance. Nasdaq 100 se pohybuje blízko vysokých cen z éry dot-com bubliny a Bank of America i její vrstevníci vydávají varování. Po astronomických nárůstech akcií obnovitelných zdrojů se snaží být hráči na trhu, včetně JPMorgan, selektivnější, aby odvrátili riziko náhlého poklesu.
Indxx Renewable Energy se obchoduje se 42násobným ziskem, což je dvojnásobek světového indexu MSCI. Také globální index MSCI a index MSCI World ESG Leaders se obchodují s rekordně vysokými valuacemi. Pokud se investoři přesunou z nadhodnocených akcií, zejména u technologií a akciích čistých energií, které poháněly rallye v roce 2020, může výkonnost ESG akcií zaostávat za zbytkem trhu.
Záplava peněz
V loňském roce vstoupilo do amerických ETF s ESG tituly podle údajů agentury Bloomberg Intelligence rekordních 32,8 miliard USD a do evropských 43 miliard EUR (52 miliard USD). Asi polovina nových ETF spuštěných v Evropě byla v roce 2020 podle společnosti Citigroup zaměřena na ESG. A podle údajů společnosti Morningstar dosáhla celková aktiva v udržitelných fondech ke konci září historického maxima více než 1,2 bilionu dolarů.
I když se dávají na jednu hromadu, je to hlavně E jako "environment" z písmen ESG, co přitahuje zájem investorů. Globální index MSCI dosáhl na začátku ledna po 93% nárůstu v roce 2020 rekordního maxima. Zatímco ETF iShares Global Clean Energy loni vzrostlo o 140 %, fondy zaměřené na vodu a gender si tak dobře nevedly, dodal Morningstar.
Stále je tu toho mnoho, co může přítokům do fondů životního prostředí pomoci. Americký prezident Joe Biden se zavázal zvýšit investice do zelené energie a výdaje na infrastrukturu. V Evropě je velká část balíčku stimulačních opatření proti pandemii ve výši 2,2 bilionů dolarů navázána na praktiky šetrné k životnímu prostředí. V rámci výdajů na zotavení mají letos emise zelených, sociálních a udržitelných dluhopisů podle agentury Bloomberg Intelligence dosáhnout 1 bilionu dolarů.
Záplava finančních prostředků však vyvolává obavy. Stratégové BofA uvedli, že toky do ETF na čistou energii vytvářejí potenciální bublinu na akciích jako jsou EDP Renovaveis, Orsted a Verbund. Více než 40% rally ve čtvrtém čtvrtletí na každé z těchto evropských společností se shodovala se čtyřnásobným navýšením toků do ETF iShares Global Clean Energy.
„I když si uvědomujeme, že tyto toky peněz mohou i nadále zvyšovat ceny akcií, náš základní rámec již valuace nepodporuje a již nemůžeme investorům radit, aby do nich vkládali nový kapitál,“ uvedli ve stratégové BofA ve zprávě z 11. ledna a dodávají, že tyto toky vytvořily na těchto akciích bublinu: EDPR se obchoduje s cenou na 50násobku zisku, Orsted na 55x a na Verbund 47x.
Greenwashing a bubliny
A zatímco v loňském roce nejvýkonnější akciový fond v Evropě s aktivy přesahujícími 1 miliardu dolarů - BNP Paribas Asset Management's Energy Transition Fund – nabral přibližně 165 %, někteří investoři tvrdí, že podobné rallye nemohou dlouho trvat. V USA solární a vodíkové akcie předběhly svůj fundament, uvedla Deirdre Cooper, spolumanažerka globálního fondu pro životní prostředí společnosti Ninety One ve výši 514 milionů liber, který minulý rok překonal více než 90 % svých vrstevníků. "Myslím, že americký rezidenční solár vypadá docela draze," řekla.
ESG fondy zaměřené na životní prostředí také čelí dalšímu problému: greenwashingu, tedy jevu, kdy se výhody investiční strategie přehánějí nebo zkreslují. Podle průzkumu společnosti Schroders uvádějí penzijní fondy a pojišťovny s více než 25 biliony dolarů, že greenwashing je největší překážkou udržitelného investování.
To, spolu s obavami z valuací může znamenat, že někteří z loňských performerů nebudou letos dosahovat dobrých výsledků. To je ale od dlouhodobého pokles fondů ESG daleko, řekl Mike Chen, ředitel správy portfolia a udržitelného investování u PanAgora Asset Management. „Dekarbonizace je stejně velká transformace jako internet v 80. letech,“ řekl Chen. "Takže to je hlavní strukturální téma, které nezmizí, i když tyto fondy nebudou mít jeden rok dobrý výkon."
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory