Ještě jednou pár slov k polské centrální bance
V rámci transparentnosti měnové politiky by bylo určitě vhodnější oficiálně zavést kurzovou hladinu, pod kterou si RPP nepřeje, aby zlotý posílil. Takto explicitnímu vymezení se však RPP může po zkušenostech ze Švýcarska a z Česka bránit. V každém případě je minimálně pro první polovinu letošního roku nutné počítat spíše s tím, že zlotý vůči euru výrazně a na delší dobu pod hladinu 4,50 neposílí.
Ve druhé polovině ledna je ohledně vývoje měnové politiky v Polsku minimálně do března o trochu jasněji. Lednové zasedání polských centrálních bankéřů RPP (Rada Polityki Pieniężnej – ekvivalent bankovní rady ČNB) totiž žádné zásadnější změny v nastavení měnověpolitických parametrů nepřineslo. Hlavní úroková sazba byla ponechána na úrovni 0,1 % a diskontní sazba na 0 %.
V závěru loňského roku přitom část polských centrálních bankéřů snížení sazeb na lednovém zasedání nevyloučila. Bez detailních informací, záznam k lednovému zasedání bude zveřejněn až v únoru, lze říci, že někteří centrální bankéři vyčkávají na novou makroekonomickou prognózu, která bude zveřejněna v březnu. V březnu bude zároveň i o něco jasněji v tom, jaké velké hospodářské škody napáchaly zimní uzavírky (kvůli Covidu19) v polské ekonomice.
V samotném prohlášení k lednovému zasedání RPP se opět objevila věta, že silnější kurz zlotého může zpomalit hospodářské oživení a nově RPP zmínila, že si v případě potřeby vyhrazuje právo intervenovat. Intervence lze podle mě očekávat tehdy, pokud zlotý posílí vůči euru pod hladinu 4,50 a níže. Otázkou je, jak se k intervencím RPP postaví finanční trh. Lze předpokládat, že trh bude během 1. čtvrtletí chtít hladinu 4,50 pořádně otestovat a zjistit, jak moc to RPP s intervencemi myslí vážně. RPP má přitom de facto neomezené možnosti intervenovat na oslabení zlotého.
Aby vše nebylo tak jednoznačné, tak šéf RPP A. Glapiński s intervencemi docela mlží. Na jedné straně totiž prohlásil, že RPP nemá žádný konkrétní kurz zlotého, který by hlídala. Na straně druhé ale opět dodal, že pokud bude třeba, tak je RPP připravena intervenovat. A aby vše ještě více zamotal, tak doplnil že RPP ani nepřipustí, aby zlotý výrazněji oslabil. Pokud jde o záporné úrokové sazby, tak je jasné, že k nim v Polsku nikdy nebylo blíže než nyní. Zároveň je však zavedení záporných sazeb podmíněno radikálním zhoršením výhledu hospodářského oživení v Polsku. Takže v tomto směru opravdu nezbývá než si počkat na březen.
V rámci transparentnosti měnové politiky by bylo určitě vhodnější
oficiálně zavést kurzovou hladinu, pod kterou si RPP nepřeje, aby zlotý
posílil. Takto explicitnímu vymezení se však RPP může po zkušenostech ze
Švýcarska a z Česka bránit. V každém případě je minimálně pro první polovinu
letošního roku nutné počítat spíše s tím, že zlotý výrazně a na delší dobu
pod hladinu 4,50 neposílí. A to sebou samozřejmě nese konsekvence i pro vývoj
české koruny k polskému zlotému, kde se zvyšují šance na další postupné posilování
české měny směrem k hladině 5,50 CZK/PLN (nejsilnější hodnoty koruny od
září 2011).
Miroslav Novák
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?