Elektromobily budoucnosti? Vážně?
Akciové trhy mají jasno. Společnost Tesla, výrobce elektromobilů, od začátku roku nepřetržitě roste a bez větších tržních výkyvů se veze na vlně optimismu. Zatímco investoři Tesly sklízí ovoce a připisují si za letošní rok zisky až ve výši 672 %, hodnota akcií druhé největší světové automobilky Volkswagen se během roku zvýšila pouze o 1,5 %. Akcie společnosti BMW zklamaly investory ještě o něco více, když v meziročním srovnání dokonce klesly. Tesla se tak během letoška stala vůbec nejhodnotnější světovou automobilkou a její aktuální ocenění se zcela vymyká všem standardům automobilového průmyslu.
A co na to analytici? Je tento růst opodstatněný nebo se jedná o spekulaci? A vyplatí se v dalším roce investovat do automobilového průmyslu?
Graf č.1 Vývoj ceny akcií největších světových automobilek v roce 2020
Zdroj: Bloomberg
Automobilový průmysl je tradičně defenzivní sektor. Má tedy sklon vyvíjet se v souladu s ekonomickým cyklem a na ekonomické šoky reaguje citlivěji než například sektor technologií. To se také potvrdilo hned na počátku světové pandemie, kdy akcie největších automobilových společností Volkswagen, BMV a GE Motors poklesly v průměru o celých 30 %. Akciové výprodeje byly doprovázeny poklesem reálných výnosů. Průměrný propad tržeb automobilek v prvním čtvrtletí činil více než 30 %.
Ale co společnost Tesla? Ptáte se jaký byl její propad výnosů v reakci na celosvětovou pandemii a ekonomickou krizi? Odpověď je – žádný. Tesla nejenže nezaznamenala žádný zásadnější výkyv tržních cen akcií, ale navíc dokázala navýšit výnosy na čtvrtletní bázi, mezi druhým a třetím čtvrtletím dokonce o 39 % – mezi automobilkami naprostá rarita.
O tom, že je o elektromobily značky Tesla zájem, hovoří také statistiky o počtu prodaných aut. Stanovený cíl pro rok 2020 – tedy prodat 500 000 elektromobilů, byl téměř naplněn. Tesla během roku 2020 dokázala najít kupce pro 499 500 vyrobených vozů. To je o 26 % více než v předchozím roce a o 50 % více než v roce 2018. A o čem tato čísla vypovídají? Poptávka po elektromobilech strmě roste a podle odhadů bude růst i nadále.
Graf č.2 Prodeje společnosti Tesla
Zdroj: Bloomberg
Čína má jasno
Zájem o elektromobily společnosti Tesla je spojen zejména s rostoucí popularitou elektromobilů v Číně. Ta aktuálně pokrývá jednu pětinu celkové poptávky Tesly a po Spojených státech tvoří druhé největší odbytiště elektrických vozidel. Číňané, milovníci elektromobilů, však nezahálí. Ba právě naopak – pracují na vývoji vlastních elektrických vozidel. Čínský výrobce elektromobilů, společnost Nio, se svým vývojem na kapitálovém trhu Tesle podobá o mnoho více než ostatní automobilky. No posuďte sami. Akcionáři společnosti Nio se během minulého roku mohli těšit ze zisků překračujících 943 %.
Graf č.3 Vývoj ceny akcií Tesla, Nio, Volvo
Zdroj: Bloomberg
No dobře, ale co Evropa?
Popularita elektromobilů stoupá také na starém kontinentě. Podle údajů Spolkového úřadu pro dopravu v Německu v prosinci poprvé podíl elektromobilů či automobilů s hybridním pohonem na trhu překonal podíl aut se spalovacími motory. Nemalou zásluhu na tom mají orgány Evropské unie, díky kterým se tlak na snižování CO2 u automobilové dopravy stále zvětšuje. Společnosti BMW, Daimler a Volkswagen tak pod hrozbou vysokých pokut, v případě nesplnění kvót, v loňském roce ztrojnásobily prodej elektrifikovaných vozidel na téměř 600 000 a co do prodejů na kontinentu tak v konečném důsledku předstihly i Teslu. Ta podle dostupných dat společnosti Bloomberg dodala za rok 2020 do Evropy 96 000 svých elektromobilů.
Ne však všude je popularita vozů s alternativními palivy tak velká jako v Německu. Podle průzkumů společnosti Ernst & Young mezi českými řidiči zájem o elektromobily dlouhodobě stagnuje. Podle stejného zdroje by elektrický nebo hybridní pohon volilo v tuzemsku pouze 8 % řidičů, zatímco například v Turecku či Německu by takto činilo až 48 %. To však přímo souvisí s dotacemi a pobídkami na nákup ekologičtějších vozů, které prozatím v Česku absentují.
Vraťme se ale ke kapitálovému trhu
Konkrétně k investicím do automobilového průmyslu a ke společnosti Tesla. Analytici dlouhodobě hovoří o tom, že akcie Tesly jsou mimořádně nadhodnocené a aktuální valuace firmy se neopírá o reálné fundamenty. Ostatně to dokládají také velmi vysoké úrovně poměrových valuačních ukazatelů, které jsou na míle vzdálené od všech ekonomických zvyklostí. Vždyť pouze hodnota ukazatele P/E (poměr ceny akcie a výnosů) se aktuálně u Tesly pohybuje okolo hodnoty 1345 – což jinými slovy znamená, že investor platí 1345 dolarů za každý jeden dolar zisku. Jen pro srovnání, hodnota ukazatele P/E automobilky Volkswagen dosahuje úrovně 20,54, hodnota ukazatele P/E společnosti General Motors je pak aktuálně 15,8.
Máme na trhu novou bublinu?
Tesla i nadále roste a investoři sázejí na její technologický rozvoj, ze kterého bude v budoucnu profitovat. A právě zde je z našeho pohledu, lidově řečeno, zakopaný pes. Tesla totiž není investory hodnocena jako automobilka, ale jako dynamická, růstová technologická společnost, která v budoucnu zažije velký boom. Odpověď na otázku, zda Tesla je nebo není bublinou, ale není jednoznačná. Ačkoliv reálné opodstatnění aktuální valuace hledáme jen stěží, nemůžeme pominout fakt, že Tesla může v budoucnu těžit z vysokého nárůstu oblíbenosti elektromobility, či z nově zaváděných kvót na podporu vozů poháněných elektrickou energií ze strany evropských politiků či nové americké administrativy.
A jakou situaci můžeme očekávat na akciovém trhu u ostatních výrobců automobilů? Vyplatí se investovat?
Jak už bylo dříve zmíněno, sektor automobilů má tendenci chovat se procyklicky, tedy s ekonomickým oživením a zlepšující se makroekonomickou situací pravděpodobně dojde v příštím roce k oživení spotřebitelské poptávky. Ta by se měla promítnout také do čísel prodaných vozů a s tím spojených výnosů. Osobně tedy usuzuji, že zlepšení hospodářských výsledků podpoří také ceny akcií. Tento růst bude navíc umocněn fiskálními stimuly, které cílí právě na podporu hodnotových firem. Nezpochybnitelnou roli bude sehrávat čínská ekonomika, jejíž poptávka po zboží a službách stále roste.
Nelze však opomenout, že i v následujícím roce budou automobilky čelit velkým výzvám – Covid-19, elektromobilita, regulace. Úspěch budoucího zhodnocení se tedy bude odvíjet od toho, do jaké míry budou firmy schopny tyto překážky překonávat. V případě udržení příznivého makroekonomického sentimentu však předpokládáme, že v sektoru automobilů dojde během roku 2021 k dalšímu oživení.
Ing. Klára Pernická
analytik CYRRUS
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších investičních společností v České republice. Mimo investičních služeb na míru každému investorovi nabízí CYRRUS i korporátní služby jako firemní poradenství, management emise dluhopisů vaší firmy, služby depozitáře fondů kvalifikovaných investorů nebo realizaci měnových konverzí a zahraničních plateb za výhodných podmínek.
V roce 2020 společnost oslavila výročí 25 let svého působení na kapitálových trzích.
Více informaci na: www.cyrrus.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- DOWER-D: Už to Řecko vážně neberme vážně!
- Hlavním trhem elektromobilů v Evropě se stává Německo. V 1Q se tam prodalo 17 754 elektromobilů - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Boží Dar pro elektromobily. ČEZ otevírá nejvýše položenou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily v České republice
- Elektromobily: Baterie za půl auta? Například akumulátory pro elektromobil C4 přijdou na 537 253 korun
- Elektromobily: za první půlrok prodal AURES Holdings trojnásobek elektromobilů ve srovnání s loňskem
- Elektromobily: za první půlrok prodal AURES Holdings trojnásobek elektromobilů ve srovnání s loňskem - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Fenomén elektromobil aneb jak ekologický je váš elektromobil? (video)
- Fenomén elektromobil aneb jak ekologický je váš elektromobil? (video)
- Fenomén elektromobil aneb jak ekologický je váš elektromobil? (video) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Konference o budoucnosti Evropy - Budoucnost je ve vašich rukou
- Konference o budoucnosti Evropy - Budoucnost je ve vašich rukou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Budoucnost bez budoucnosti: V indickém parlamentu začala diskuse o kryptoměnách
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla