Demokratický Senát
Po podzimních volbách do amerického Senátu by si málokdo vsadil, že demokraté obsadí potřebná dvě poslední křesla, aby vyrovnali výsledek s republikány. Nerozhodný stav totiž dává výhodu republikánům, jelikož slovo bude mít viceprezidentka Kamala Harris. Předběžné výsledky naznačují, že demokraté skutečně dvě poslední křesla získají a tím pádem jim připadne v Senátu většina. To otevírá dveře nekonvenční politice demokratů pod vedením nově zvoleného prezidenta Joe Bidena, což na první pohled není příliš dobrá zpráva pro akciové trhy.
Těm totiž historicky nejvíce vyhovuje, když je moc rozdělena například mezi republikánský Senát a demokratického prezidenta, protože prezident nemá takovou sílu prosazovat svou politiku a naopak. Největším rizikem pro akciové trhy je růst daní, který získává nyní reálné obrysy a růst nových regulací. Prozatím však zůstávají akcie relativně v klidu, protože je zde také odvrácená strana mince a vše není tak černé. S příchodem “modré vlny” totiž roste pravděpodobnost vyššího fiskálního balíčku, než který byl dohodnut v prosinci. Ten by nakopl ekonomický růst a inflaci a propadem reagují ceny dluhopisů v USA a také jinde ve světě, což se inverzně projevuje v růstu výnosů z dluhopisů.
Dobrá zpráva pro dolar, nebo špatná pro akcie?
Výnosy s desetiletou splatností v USA rostly poprvé za posledních devět měsíců nad 1 %, což by mohlo zajímat některé dolarové investory. Jde o jednu z mála šancí na pro zisky na americkém dolaru. Vyšší výnosy totiž mohou přilákat některé investory, pro které nejsou americké dluhopisy s nízkým výnosem příliš zajímavé. Vyšší výnosy však nemusí být zas tak dobrá zpráva pro akciové trhy. Ty se totiž vezou právě na extrémně nízkých výpůjčních nákladech.
Něco podobného se už děje během dnešní obchodní seance, kdy se dolar odráží od nejnižších úrovní za 21 měsíců. S největší pravděpodobností však o dlouhodobější růst nepůjde. Většina investorů totiž už v tuhle chvíli sází u dlouhodobějších splatností na pokles výnosů a spekulují tak na růst ceny dluhopisů. Za vším stojí také FED, který včera zveřejnil zápis ze svého posledního zasedání a ohledně nákupu dluhopisů nezazněly žádné obavy a tudíž budou pokračovat ve stejném tempu.
Pro dolar se tak může jednat o alespoň krátkodobou příležitost, jak částečně umazat ztráty, protože příští rok nevypadá pro dolar vůbec dobře. Všeobecně se očekává pokles rizik na finančních trzích a v ekonomice a investoři budou vyhledávat výnosy z sektorech, které ještě nejsou tak předražené, nebo v krajinách rozvíjejících se trhů. S postupným proočkováním světové populace se bude čím dál více skloňovat pojem “cash is trash”.