Bydlení  |  17.12.2020 14:30:01

Fluktuace nájemníků a neobsazenost bytů letos stoupla dvojnásobně, snižování cen motivuje ke stěhování do výhodnějších pronájmů

Střídání nájemníků a s tím související neobsazenost nájemních bytů je v letošním roce až dvojnásobně častější než loni. Vyplývá to ze statistik společnosti GarantovanyNajem.cz, která se specializuje na správu nemovitostí k pronájmu. Mezi hlavní příčiny letošního trendu podle ní patří úbytek poptávky po bydlení ze strany zahraničních pracovníků a studentů. A také větší nabídka bytů vzniklá propadem trhu krátkodobých pronájmů, která snižuje ceny nájmů, a zároveň motivuje nájemníky ke stěhování do výhodnějšího. Míra neobsazenosti bytů, které jejich majitelé pronajímají „na vlastní pěst“, tak může nyní dosahovat zhruba 16 až 20 %.

Vyšší fluktuace nájemníků letos silně poznamenala tuzemský trh s nemovitostmi na pronájem. Za jejím nárůstem stojí podle společnosti GarantovanyNajem.cz zejména častější práce na dálku, a tedy i nižší poptávka zahraničních pracovníků po bydlení v lokalitách blízko svého zaměstnání. A stejně tak i výrazně nižší poptávka po společných bytech ze strany vysokoškolských studentů, kteří kvůli online výuce častěji zůstávají u rodičů. „Vrchol realitní sezony, který běžně nastává na podzim, letos vůbec nepřišel. Z našich dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci, než je běžné. Ta kvůli letošní situaci vede hlavně ke zvýšení míry neobsazenosti bytů, která je nyní v Česku také zhruba dvojnásobná oproti běžnému období,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz

Pětina neobsazených bytů

Podle odhadů společnosti činí míra neobsazenosti nájemních bytů na trhu zhruba 16 až 20 % oproti standardním 8 až 10 %. Koreluje totiž právě s fluktuací nájemníků. „U bytů, které patří pod naši správu, evidujeme zhruba pětiprocentní fluktuaci podnájemníků. To znamená, že každý měsíc končí podnájem u pěti procent těchto bytů a začínají se hledat noví zájemci. V běžném období ale naše neobsazenost dosahuje maximálně dvou procent. U majitelů, kteří své byty spravují sami a nemohou jim věnovat tolik času, to je odhadem až desetinásobně vyšší podíl. Přibližně tedy až dvacet procent bytů z celé nabídky na trhu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Tímto trendem jsou podle něj zasaženy lukrativní lokality, jako je například centrum Prahy. Odlivem krátkodobých pronájmů určených pro turisty se zde výrazně rozšířily řady volných bytů, jejichž majitelé je ale zároveň museli nabídnout k pronájmu za nižší ceny. „Ve chvíli, kdy se v blízkém okolí objeví srovnatelné byty s nájmem alespoň o deset nebo více procent nižším, nájemníci často nečekají a rovnou si domluví přestěhování. Tím se opět zvyšuje míra fluktuace, je to vlastně koloběh. Majitelům nezbývá nic jiného, než snižovat ceny, aby své byty obsadili. A není výjimkou, že cenu nájmu sníží až o polovinu,“ doplňuje Viktor Mejzlík. Právě v hlavním městě letos ceny nájmů klesly v průměru o deset procent v porovnání s loňským rokem.

Nový nájemník každé dva roky

Hlavním faktorem podporujícím cenový vývoj trhu s nájemními nemovitostmi je tzv. přirozená fluktuace. Tedy situace, kdy nájemník využívá daný byt v průměru po dobu dvou let, než se z různých důvodů odstěhuje. Majitelé tak mohou při hledání nových zájemců snáze postupně zvyšovat ceny nájmů. Pro nájemníky je tak naopak výhodnější zůstat v jednom bytě déle, pokud jim to situace umožňuje. „U malých bytů typu 1+kk se nájemníci často střídají už po roce, protože jde hlavně o byty pro studenty nebo svobodné a nezadané. Byty 2+kk a větší zase nájemníci využívají v průměru tři až čtyři roky. Záleží samozřejmě i na věku obyvatel, podle kterého lze do jisté míry předvídat častější stěhování,“ dodává Viktor Mejzlík ze společnosti GarantovanyNajem.cz.


Akciová společnost Garantovaný nájem, a.s. se sídlem v Brně vznikla v roce 2014 v rámci realitní skupiny VITOM Group. Jako první v České republice začala nabízet službu garantovaného nájmu, díky které zajišťuje kompletní správu nájemních nemovitostí. Společnost ve svém portfoliu spravuje více než 600 bytů a domů.


Poslední zprávy z rubriky Bydlení:

Pá   9:41  Část majitelů fotovoltaik si připlatí za proud (video) Ceskatelevize.cz (ČT)
Et 12:20  Stavebnictví přešlapuje na místě, investoři stále vyčkávají. Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Et 11:36  Překvapení – ceny staršího bydlení rostou pomaleji, než se čekalo. Tisková zpráva (Tisková zpráva)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688