Ministerstvo financí i ČNB euro odmítají. ECB navýšila nákup aktiv o 500 mld. eur do března 2022
Ministerstvo financí i Česká národní banka se opět shodly na tom, že zatím pro Českou republiku není vhodné přijímat euro. Toto vyplynulo z pravidelné analýzy, která vyhodnocuje plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a úrovně sladěnosti místní ekonomiky s ekonomikou eurozóny. Vstupu do eurozóny není ani nakloněná současná vláda dle svého programového prohlášení.
Průmyslová výroba zaznamenala v říjnu růst 3,2 %, což představuje největší růst od června. Konsensus přitom očekával růst pouze o 1,6 %. Automobilový průmysl dokonce v říjnu vzrostl o 10 %.
Podle zprávy BoE hodnotící zdraví bankovního sektoru jsou britské banky dostatečně kapitálově vybavené na to, aby zvládly koronavirovou krizi i brexit. Centrální banka však varovala, že pokud se Británii nepodaří uzavřít dohodu s EU, tak by mohla na tamním finančním trhu zavládnout nestabilita a narušení finančních služeb, což by především postihlo klienty z EU. BoE dále zmírnila bankovní předpisy zavedené při první vlně koronaviru a dokonce povolila bankám možnost opět vyplácet dividendu.
Evropská unie a Británie mají do neděle čas se dohodnout, avšak podle slov šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové je pravděpodobnost nakloněna k “no deal“. Vyjednávající tým Velké Británie tvrdí, že se ostrovní ekonomice bude dařit dobře i bez dohody a tudíž nehodlají ustupovat ze svých požadavků.
Německé hospodářství letos zaznamená mírnější zpomalení, než se původně predikovalo, uvedla ve své zprávě německá Bundesbank. Tedy HDP by mělo klesnout pouze o 5,5 %, původně banka očekávala snížení ekonomické aktivity o 7,1 %.
Evropská unie se konečně dohodla na schválení evropského záchranného fondu ve výši 750 mld. euro a také schválila fiskální rozpočet na příštích šest let. Největší překážkou pro schválení tohoto balíčku představovala doložka, která podmiňuje čerpání prostředků dodržováním principů právního státu, což se nelíbilo Polsku a Maďarsku. Nakonec se muselo přikročit ke kompromisu, kdy o případném postihu při nedodržování rozhodne Evropský soudní dvůr a bude se vztahovat pouze na závazky spojené s nově sjednaným rozpočtem.
Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání odsouhlasila navýšení programu PEPP (nouzový pandemický program nákupu aktiv) o 500 miliard euro a prodloužení jeho fungování minimálně do března 2022.
Program skupování aktiv (APP) centrální banka ponechala beze změny na úrovni 20 miliard/měsíčně. Tento program by pak měl být ukončen těsně předtím, než dojde k zvyšování úrokových sazeb.
Dále také ECB prodloužila program TLTRO, který je zaměřen na poskytování likvidity, do konce června 2022.
Index CPI se ve Spojených státech v listopadu zvýšil v meziročním srovnání o 1,2 %. K růstu inflace pomohly především zvyšující se ceny energií, zatímco ceny potravin klesaly. Jádrová inflace, která právě nezahrnuje tyto položky, se meziročně zvýšila pouze o 0,2 %.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 21.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.83 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory