Česko mezi tradicí a extrémem: vlastnictví realit versus mobilita
Orsetta Causa a Jacob Pichelmann popisují na blogu OECD výsledky své analýzy mobility a vlastnictví nemovitostí ve vyspělých zemích. Poukazují zejména na „silný negativní vztah mezi mírou vlastnictví nemovitostí na straně jedné a mobilitou na straně druhé“. Ekonomové tvrdí, že toto zjištění odpovídá závěrům předchozích analýz zabývajících se tímto tématem. Mobilita je přitom nízká zejména v zemích východní Evropy, podle ekonomů z historických důvodů. A také v zemích, jako je Itálie či Španělsko.
Celkově podle ekonomů platí, že nezáleží na tom, zda někdo vlastní nemovitost přímo nebo zda splácí hypotéku. V obou případech je pozorována mnohem nižší mobilita ve srovnání s těmi, kdo bydlí v pronajatých nemovitostech. Následující graf popisuje tento vztah na úrovni vybraných zemí. Na ose x leží míra vlastnictví nemovitostí, na ose y vidíme podíl lidí, kteří se během posledních pěti let stěhovali:
Ekonomové tvrdí, že čím flexibilnější je nabídka nemovitostí, o to větší je mobilita. Politika vlády by se tak měla zaměřit na snižování bariér na straně nabídky včetně procesu územního plánování. Nižší mobilita také souvisí s přísnější regulací nájmů, a to zejména u méně vzdělaných lidí s nižšími příjmy. Regulace by přitom měla reflektovat rovnováhu mezi zájmy těch, kteří nemovitosti pronajímají, a těch, kteří stojí na druhé straně trhu. To mimo jiné znamená, že by měla podporovat nabídku a zároveň vytvářet bezpečné prostředí pro nájemce.
Mobilitu také podle ekonomů poškozují vyšší transakční náklady spojené s nákupem a prodejem nemovitostí, a to včetně daní a poplatků. Platí to zejména u mladších domácností. Mobilitu naopak pozitivně ovlivňuje sociální podpora pro lidi s nejnižšími příjmy, kteří hledají nové zaměstnání. Opačně funguje „nadměrná ochrana pracovních míst“, a to opět u skupiny s nejnižšími příjmy a vzděláním.
Zdroj: Oecdecoscope
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na mobilitu
- Česko mezi tradicí a extrémem: vlastnictví realit versus mobilita
- Česko mezi tradicí a extrémem: vlastnictví realit versus mobilita
- Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
- Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
- Hazard: Z extrému do extrému, z ekonomického hlediska všechno špatně
- Z extrému do extrému. Po tuhých mrazech se oteplí až na 11 stupňů
- Jsme rozumná volba mezi dvěma extrémy, z Brexitu si musíme vzít poučení - Petr Fiala, ODS (audio)
- Špatný systém trasování a testování v Česku tak pravděpodobně povede k ekonomickému zaostávání za Německem na začátku roku 2021 (přelom prvního a druhého kvartálu). - Ranní glosa: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a...
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
?