Hrozivá predikce zemřelých. V čem se prof. Flegr ve svém grafu mýlí?
Parazitolog prof. Jaroslav Flegr zveřejnil včera na DVTV a dnes na svém Facebooku graf, ve kterém v logaritmickém měřítku zobrazuje vývoj počtu zemřelých v souvislosti s Covid-19 dle oficiálních statistik a proložil jej lineární křivkou. Tato křivka se mění v běžně užívaném lineárním měřítku na křivku exponenciální. Dle takto proložené křivky mu vychází, že 1. 11. 2020 bude v souvislosti s covidem umírat asi 250 lidí a pokud nedojde k významné změně podmínek, tak 1. 12. 2020 přes 2.000 lidí.

Tato predikce se jeví, že byla vytvořena stejným postupem jako předchozí úspěšné predikce počtu nakažených a hospitalizovaných s Covid-19 téhož autora. Nicméně opomíjí jednu podstatnou skutečnost. Přirozený počet zemřelých s Covid-19 v dnešní době již není nula, protože u části zemřelých z primárně jiných příčin lze z důvodu aktuální vysoké promořenosti Covidem-19 tuto nákazu očekávat, i když neměla žádný nebo zanedbatelný podíl na úmrtí.
V těchto týdnech dle ČSÚ bývá za poslední léta téměř přesně 2.100 zemřelých týdně, tedy v průměru 300 denně. Kolik osob v těchto dnech umírá bez ohledu na příčiny nevíme, protože stát tyto údaje nezveřejňuje a ČSÚ je publikuje se zpožděním více než sedm týdnů. Jaká je přirozená promořenost osob zemřelých z jiných příčin než Covid-19 též nevíme, ale lze očekávat, že bude mít obdobný trend jako nárůst pozitivity testovaných.
Dle MZ ČR byl týdenní klouzavý průměr pozitivně testovaných k 1. 9. 2020 5,18 %, k 1. 10. 2020 potom 15,2 % a poslední údaj k 17. 10. 2020 již 28,45 %. Pokud tedy v souvislosti s Covid-19 umíraly kolem 1. 9. 2020 asi tři osoby denně, kolem 1. 10. 2020 asi 20 osob denně a v dnešních dnech kolem 80 osob denně, tak se sice jedná o extrémní nárůsty, ale vůbec netušíme, jaká část z nich je daná promořením nemocných těsně před smrtí a jaká část zemřela na Covid-19.
Abychom mohli dojít k nějaké reálné predikci nemůžeme sečíst jablka se švestkami a součtem proložit křivku. Nárůst počtu pozitivně testovaných je tak extrémní, že to musí zjevně zkreslovat všechny statistiky, které s tím nepočítají. Dokud stát nezačne zveřejňovat v reálném čase alespoň denní počty všech zemřelých bez ohledu na příčiny smrti, tak správné predikce lze jen velmi obtížně udělat.
Poslední zprávy z rubriky Zdraví:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Hrozivá predikce zemřelých. V čem se prof. Flegr ve svém grafu mýlí?
- Hrozivá predikce zemřelých. V čem se prof. Flegr ve svém grafu mýlí? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Hrozivá predikce zemřelých. V čem se prof. Flegr ve svém grafu mýlí? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Hrozivá predikce zemřelých. V čem se prof. Flegr ve svém grafu mýlí? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
- Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
- Jakub Záhora: Stát si nemůže – i po hrozivém útoku Hamásu na Izrael – dělat, co chce
- Hypotéka a pojištění? Co nepodcenit a na co si dát pozor? Podle čeho pojištění vybírat, co nepodcenit a na co si dát pozor?
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.