Patria (Patria Finance)
Investice  |  22.10.2020 09:00:00

Změny v působnosti valné hromady kapitálových společností

Valná hromada je nejvyšším orgánem obchodní společnosti. Je složena výlučně ze všech společníků (akcionářů) společnosti, a právě v jejím rámci mají společníci možnost realizovat základní práva plynoucí jim z účasti na společnosti, a ovlivňovat tak její fungování. ZOK doposud přesně vymezoval, za jakých okolností nemůže společník (akcionář) vykonávat na valné hromadě svá hlasovací práva. Novela zavádí právo společníků (akcionářů) si na valné hromadě důvody omezení výkonu hlasovacích práv společníků určit ve společenské smlouvě, resp. stanovách. To znamená, že společníci (akcionáři) mohou rozšířit důvody, pro které společník (akcionář) nemůže vykonávat svá hlasovací práva, a to nad rámec zákonem stanovených případů. V případě společností s ručením omezeným musí s tímto omezením souhlasit všichni společníci. Akcionáři akciové společnosti jsou povinni takové omezení schválit kvalifikovanou většinou, tedy alespoň dvěma třetinami přítomných akcionářů.

Nově schvaluje valná hromada kapitálové společnosti převod nebo zastavení takové části jmění (tj. souboru veškerého majetku a závazků společnosti) znamenající změnu skutečného předmětu podnikání nebo činnosti společnosti. Příkladem převodu části jmění by mohl být převod obchodního tajemství, na kterém je založeno podnikání společnosti. Doposud bylo třeba souhlasu valné hromady také v případě transakcí, jejichž předmětem byla část závodu jakožto samostatná organizační složka, a které měly za následek pouze změnu struktury závodu, což nová úprava již nevyžaduje.

Valná hromada nově schvaluje nejen smlouvy o tiché společnosti, ale rovněž smlouvy, kterými je zakládáno právo na podíl na zisku společnosti nebo jiných vlastních zdrojích společnosti.

Novela ZOK rovněž sjednotila úpravu působnosti valné hromady společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti v oblasti schválení návrhu na rozdělení likvidačního zůstatku. Doposud ZOK výslovně ukládal tuto povinnost pouze valné hromadě akciové společnosti. Valná hromada společnosti s ručením omezeným tuto povinnost měla také, ale bylo třeba ji dovodit z obecného ustanovení ZOK, které ukládalo likvidátorovi předložit návrh na použití likvidačního zůstatku (spolu s konečnou zprávou o průběhu likvidace a účetní závěrkou) nejvyššímu orgánu obchodní korporace. V tomto ohledu proto nehovoříme o nové povinnosti valné hromady společnosti s ručením omezeným, ale toliko o unifikaci právní úpravy působnosti valných hromad kapitálových společností.

Valná hromada společnosti s ručením omezeným nově nemusí schvalovat změnu druhu kmenového listu. Novela rovněž zrušila časové omezení pro prodej kmenových listů společností s ručením omezeným.

Valná hromada společnosti s ručením omezení již před novelou rozhodovala o podání návrhu na vyloučení účastníka soudem. Tuto povinnost jsme doposud dovozovali z ustanovení upravujícího omezení výkonu hlasovacího práva společníka. Novela tuto povinnost výslovně zařadila do úpravy působnosti valné hromady společnosti s ručením omezeným. Toto rozhodnutí musí být přijato před samotným podáním návrhu. Takzvanou společnickou žalobu bylo dříve možné podat pouze v případě, že společník nesplnil svou vkladovou povinnost. Novela ZOK důvody podání této žaloby rozšiřuje o možnost podat žalobu v případě, kdy společník zvlášť závažným způsobem porušuje své povinnosti. Stále rovněž platí, že společník, o jehož vyloučení, resp. podání návrhu na vyloučení, se jedná, na valné hromadě nehlasuje. A stále také platí, že tomuto společníku musí být dána možnost se této valné hromady účastnit a k tvrzením o porušování povinností, které mají být důvodem jeho vyloučení, má právo se vyjádřit a s ostatními společníky věc projednat.

Dále na podobné téma
  • Nová úprava zaměstnanecké participace
  • Změny při uplatnění práva na dorovnání vytěsněných menšinových akcionářů
  • Změny v uplatňování společnických práv na valných hromadách kapitálových společností
  • Kdo může být dle SDEU žalován o náhradu škody z porušení soutěžního práva
  • O nabytí podílu v dobré víře od nevlastníka
  • K výpočtu výše peněžitého vyrovnání z konkurenční doložky
  • K některým případům možné konkurence škody a bezdůvodného obohacení
  • Promlčení práva na dlužné odstupné při skončení pracovního poměru

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688