Bloomberg: Dolarové riziko narůstá a Wall Street promýšlí strategii
Ještě před půl rokem směnné kurzy při výběru jednotlivých akciových titulů tolik nevadily. Teď, kdy americkému dolaru hrozí podle některých názorů i existenční krize, je vše jinak, napsala agentura Bloomberg.
Expozici na největší světovou rezervní měnu má více než 40 % tržeb ne-amerických firem. Padající dolar a jeho vliv na investice do akcií se tak stalo středem zájmu. Někteří sázejí na to, že profitovat z toho budou rozvíjející se trhy, jiní poukazují na hodnotu v Americe a další předpokládají, že s dalším poklesem dolaru budou zaostávat japonské akcie.
Sporový dolarový index Bloombergu je od březnového maxima níže o 10 %.
„Levné dolarové financování podporuje nabírání rizika a transfery peněz do předpokládaných míst ´vyššího růstu´,“ uvedl správce hedgeového fondu a předseda Great Hill Capital Thomas J. Hayes.
Akcie na rozvíjejících se trzích vytrvale procházely inverzním vývojem vůči americkému dolaru, přičemž nejvíce tento dopad pociťovala Latinská Amerika, domnívají se analytici v americké Citigroup. Sám Hayes upozorňuje na to, že pro firmy na rozvíjejících se trzích bude s levnějším dolarem snazší splácet jejich dluh denominovaný v dolarech.
V Asii by z padajícího dolaru mohly nejvíce profitovat firmy v Číně a v Hongkongu, tvrdí v srpnové analýze společnost Jefferies. Obzvláště dobře se v éře slabého dolaru daří čínským internetovým společnostem, hongkongským loterijním a herním skupinám a indickým ocelářům.
“Kvůli slabšímu dolaru jsou negativně zasaženi exportéři do USA, tato období jsou ale zároveň obvykle velmi podpůrná pro globální akcie v čele s rozvíjejícími se trhy a Asií,” napsali v Jefferies. Z pohledu globálních sektorů silně profitují cyklická odvětví jako energetika, materiály a kapitálové zboží.
JPMorgan Chase & Co. vidí slabší dolar jako důvod, proč dávat přednost americkým akciím. Největší americká banka podle aktiv tak navyšuje svoji alokaci do amerických akcií, protože tato aktiva jsou díky levnějšímu dolaru atraktivnější pro zahraniční investory, i když slabý dolar znamená překážku v růstu zahraničních firem, napsali analytici této banky v nedávné analýze.
Fanouškem amerických akcií je také analytik společnosti Invesco Nixon Mak, i kdyby slabší americká měna nakonec dolehla na absolutní návratnost globálních investorů.
Na druhém konci škály se pak nacházejí japonské akcie, o kterých se často tvrdí, že jejich prospěch ze slabšího dolaru bývá menší. Pro výkonnost akcií v Japonsku – ale také v Evropě – může být zhodnocování domácí měny problematické, protože korelace s dolarem tam nejsou tak křišťálově průzračné jako na rozvíjejících se trzích, napsali v Citi.
V Evropě to jsou hráči v e-commerce, kteří v období slabého dolaru prokazují silnou výkonnost. Naopak dánské biotechnologie, švýcarští poskytovatelé zdravotní péče a nizozemští retailoví prodejci potravin jsou některými z klíčových sektorů, kterým se tolik nedaří, tvrdí v Jefferies.
“Měnový efekt bývá tradičně minimální s dopadem maximálně 3 % – 5 % v absolutní návratnosti,” uvedl Mak z Invesco. Investiční dynamika se ale kvůli úprku způsobenému pandemií a proměně situace, kterou nyní charakterizuje nízký hospodářský růst, změnila.
“V tomto smyslu by se měnový výnos mohl stát hlavní složkou v celkové výnosové perspektivě,” uvedl také Mak podle Bloombergu.
Všichni ale svoji investiční strategii či úvahy o ní na měnových výkyvech nestavějí. Například správce portfolia v Morgan Stanley Investment Management Phillip Kim říká, že jeho tým se soustředí více na debatu jako je dilema hodnota versus růst. “Zaměřujeme se na kvantitativní data a fundamenty, ale toky měn a prostředků mohou potvrdit sílu v určitém regionu nebo zemi,” uvedl Kim.
Zdroje: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Rizikově vážené expozice pro úvěrové riziko, riziko protistrany, riziko rozmělnění a volné dodávky - ekonomika ČNB
- Wall Street Games - aktuální a historické ceny kryptoměny Wall Street Games, graf vývoje ceny kryptoměny Wall Street Games - 2 dny - měna USD
- Dolarový jednoletý LIBOR letos poprvé nad 1% = dolarové sazby do roka začnou růst
- ČEZ: Odejde také šéf útvaru strategie Feist, změny strategie, jednání o povolenkách
- ECB vidí rizika na straně nižšího růstu, riziko recese je ale malé (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Komise vydala novou průmyslovou strategii a strategii pro MSP
- Anketa - Investiční strategie - Jakou zvolíte pro rok 2002 investiční strategii ?
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?