Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Reality  |  28.07.2020 18:19:46

Industriální nemovitosti: za Q2 2020 jich bylo dokončeno nejvíce od roku 2017

DOPAD COVID-19

Březnové uzavření státních hranic v rámci opatření proti šíření nového typu koronaviru COVID-19 zkomplikovalo dodavatelské řetězce. Řada výrobních podniků musela kvůli výpadku zásobování uzavřít své provozy. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průmyslová produkce se meziročně propadla v dubnu o 33,7 procenta a v květnu o 25,7 procenta.

Postupné rozvolňování omezení sice s koncem druhého čtvrtletí přineslo v rámci Evropské unie obnovení volného pohybu osob a zboží, nicméně mezikontinentální přeprava má stále problémy. Mnoho firem se proto již poohlíží po bližších dodavatelích, kteří by mohli nahradit například výrobce z Číny. V konečném důsledku by tak mohla vzrůst poptávka i po tuzemských výrobních a skladovacích kapacitách.

Aktuální výsledky vývoje na českém trhu skladových a výrobních nemovitostí navzdory očekávání nenaznačují jakékoliv ochlazení. Ačkoliv karanténní opatření zkraje druhého čtvrtletí znemožnila osobní schůzky, nové smlouvy se podepisovaly v míře, která je pro tuto část roku běžná. U poptávky však byl patrný větší zájem o krátkodobé nájemní smlouvy do jednoho roku a menší zájem o předpronájmy v ještě nepostavených nemovitostech. V souvislosti s poklesem spekulativní výstavby je tak řada projektů pozastavena do doby, než najde svého nájemce. Celkové zhodnocení dopadů pandemie na trh průmyslových nemovitostí bude nicméně možné nejdříve koncem roku.

CELKOVÁ NABÍDKA PRŮMYSLOVÝCH PROSTOR V ČR

Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí roku 2020 na 8,82 milionů m2. Dokončeno bylo celkem 219 600 m2 skladových ploch v 17 průmyslových parcích na území České republiky, což je nejvíce od posledního čtvrtletí roku 2017. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o 36% nárůst a mezičtvrtletně o 16% nárůst. Z nově dokončených ploch bylo již 88 % pronajato.

Největší dokončenou průmyslovou halou je budova o celkové velikosti 29 900 m2, která se nachází v industriálním parku Pannattoni Park Cheb II. Hala byla v době dokončení ze 100 % obsazená německým online prodejcem Real Digital, který zde spouští hlavní distribuční centrum pro německý trh. Druhá největší dokončená budova, která se nachází v parku Týniště nad Orlicí (22 000 m2), byla rovněž plně pronajata japonskému výrobci katalyzátorů Cataler. Třetí největší dokončený projekt ve druhém čtvrtletí 2020 představuje hala v Prologis Park Prague-Úžice (21 300 m2), která byla od začátku stavěna spekulativně.

PROJEKTY VE VÝSTAVBĚ

Na konci druhého čtvrtletí roku 2020 bylo ve výstavbě celkem 441 600 m2 skladových a výrobních prostor, z nichž se téměř 33 % nachází v Moravskoslezském a 26 % v Plzeňském kraji. Zahájena byla výstavba hal o celkové rozloze 76 300 m2. Podíl industriálních prostor ve výstavbě bez předem zajištěného nájemce v druhém čtvrtletí 2020 stoupl na 42 %.

REALIZOVANÁ POPTÁVKA

Hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací) v druhém čtvrtletí roku 2020 dosáhla celkově 360 500 m2 a ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaznamenala nárůst o 13 %. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 se realizovaná poptávka snížila o 14 %.

Podíl renegociací činil 47 % z hrubé realizované poptávky, což představuje mírný pokles v porovnání s předchozím čtvrtletím, kdy jejich podíl činil 66 %.

Čistá poptávka čítala v druhém čtvrtletí roku 2020 celkem 191 500 m2 a zaznamenala tak významný nárůst o 76 % v porovnání s předchozím čtvrtletím, avšak 15% pokles oproti stejnému období v minulém roce. Hlavním tahounem nové poptávky byly v druhém čtvrtletí především společnosti zabývající se logistikou, které tvořily 28% podíl z celkového objemu, v těsném závěsu s výrobními společnostmi, které tvořily 27 %.

VÝZNAMNÉ PRONÁJMY V RÁMCI POPTÁVKY

Největší novou transakcí v druhém čtvrtletí roku 2020 byl nový kontrakt v industriálním parku CTPark Bor, kde si nezveřejněná společnost předpronajala celkem 60 500 m2, což je zároveň zatím největší pronájem letošního roku. Druhou největší nájemní transakcí byl předpronájem o velikosti 14 500 m2 v CTPark Prague West v Chrášťanech, který uzavřela nezveřejněná logistická firma. Největší veřejná transakce byla uzavřena v Pilsen West Industrial Park, kde si výrobce automobilových sedadel Faurecia Plzeň předpronajal rozšíření své stávající výrobní haly o 12,400 m2. Tato firma se zároveň postarala o největší renegociaci uplynulého čtvrtletí, když si v parku Pilsen West Industrial Park znovu pronajala 24 800 m2.

NEOBSAZENOST

Na konci druhého čtvrtletí roku 2020 dosáhla míra neobsazenosti 4,6 %, což vzhledem k dostavění velkého množství hal a hospodářskému útlumu ukazuje stabilitu a dobrou kondici průmyslového trhu v České republice. Pro porovnání, jde o velmi malý nárůst o 20 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí, jehož neobsazenost jsme v rámci Industrial Research Forum revidovali na 4,4 %. Celkově je v současné době na trhu 404 800 m2 moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze a jejím nejbližším okolí v druhém čtvrtletí 2020 dosahovala 2,3 %.

NÁJEMNÉ

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) v České republice dosáhlo ve druhém čtvrtletí roku 2020 úrovně 4,70 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50–9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50–0,65 eur/m2/měsíc.

•••

COPYRIGHT © INDUSTRIAL RESEARCH FORUM 2020

Tato publikace je vlastnictvím Industrial Research Fora a nesmí být kopírována, reprodukována a dále šířena v jakékoliv podobě nebo jakýmikoliv prostředky, a to jako část nebo celek bez uvedení Industrial Research Fora jako zdroje informace. Informace obsažené v této tiskové zprávě jsou indikativní a byly získány ze zdrojů považovaných za důvěryhodné. Industrial Research Forum na sebe neváže odpovědnost za škodu nebo ztrátu způsobenou jakoukoliv neúmyslnou nepřesností v této zprávě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688