The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?
Hrubý domácí produkt (HDP) je nejběžněji používaným ukazatelem prosperity země. Vyvolává ale kontroverze. Podle kritiků výpočty toho, kolik daná země utratí za zboží, služby a investice, neodpovídají hodnotě toho, co lidem přinášejí produkty jako Google a Facebook. HDP ignoruje i některé jiné faktory, jako jsou zdraví jednotlivce, volný čas nebo štěstí. Může být tato jeho kritika přehnaná?
Gallupův výzkumný ústav se na různé aspekty blahobytu zeptal lidí ve 145 zemích světa. Ukázalo se, že řada z těchto faktorů silně koreluje s mírou HDP na obyvatele. Jeden zřejmý příklad: Téměř všichni obyvatelé v 10 % zemí s nejvyššími výdaji sdělili, že mají dost peněz na nákup potravin. Ve spodních 10 % to byly jenom dvě pětiny.
HDP na obyvatele překvapivě následuje také mnoho nefinančních ukazatelů. V horních 10 % zemí hodnotilo svoji životní situaci známkou sedm z deseti, ve spodních 10 % to byla čtyřka na desetibodové škále. Lidé v těchto „bohatších“ zemích zároveň pociťovali větší podporu ve svých rodinách, bezpečí v sousedství a více věřili politikům – i když na nedostatek klidu a dostupného bydlení si stěžovateli skoro stejně jako lidé v chudších zemích.
V otázce, do jaké míry národní bohatství jako takové způsobuje spokojenost, nemají vědci nadále jasno. Někde si lidé stěžují, i když HDP na obyvatele se zvedlo. Tohoto paradoxu si všiml americký ekonom Richard Easterlin.
Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda je možné si koupit štěstí, je zkoumat, co se stane, když zmizí.
Některé výzkumy z předešlé hospodářské recese z roku 2009 ukazují, že ekonomické strádání skutečně vede i k tomu psychickému. Akademici tehdy v USA a některých evropských zemích zjistili útlum u životní spokojenosti i dalších ukazatelů blahobytu, ačkoli patrné to bylo hlavně u lidí, kteří ztratili práci. Adam Mayer z americké Colorado State University zjistil, že nejhorší pohled na život měli mezi stejně bohatými a vzdělanými Evropany ti, kdo v nedávné době přišli o práci a nemohli si bezstarostně obstarávat základní potraviny.
Covid-19 umožní ekonomům se tomuto jevu dále věnovat. Nejnovější prognózy MMF předpokládají pokles globálního HDP, váženého paritou kupní síly, letos o 4,9 %.
Pokud mohou být minulé recese vodítkem, tvrdé šoky budou mít dlouhotrvající účinky. Daň, kterou si virus vybírá na lidstvu, je velká jak z hlediska ztrát na životech, tak z dolarového hlediska. Vzhledem ke korelaci mezi HDP na osobu a ukazateli blahobytu Gallupova ústavu může mít trvalejší dopad i na kvalitu života ve světě.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí?
- The Economist: Je možné si za peníze koupit štěstí? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- The Economist: Vlády by si měly dávat pozor na peníze zadarmo
- The Economist: Vlády by si měly dávat pozor na peníze zadarmo
- Berete hodně léků? Stát vám za ně možná bude vracet víc peněz!
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?